If you want my future
forget my past,
If you wanna get with me
better make it fast,
Now don‘t go wasting my precious time,
Get your act together
we could be just fine.
Možda ste i vi već na prvu napisanu riječ počeli pjevušiti taktove jedne od najpoznatijih pjesama svih vremena. Prije 30 godina, na današnji dan, 26. lipnja 1996., britanska ženska pop-grupa Spice Girls objavila je svoj debitantski singl „Wannabe” i tom se pjesmom upisala u povijest.
Jedna od najslušanijih pjesama devedesetih i danas je simbol „girl powera”, odnosno ženske snage, jer je to pjesma koja je ujedinila žene diljem svijeta, a kojom se slavi upravo žensko prijateljstvo.
Pet mladih pjevačica Mel B, Mel C, Geri Halliwell, Emma Bunton i Victoria Beckham tada je promijenilo pravila pop-glazbe te, umjesto ljubavne tematike koja je vladala u većini pjesama, odlučile su se za energičnu pjesmu koja šalje poruku da je prijateljstvo među ženama važnije od romantičnih odnosa.
Iako interneta tada nije bilo u današnjem obliku, pjesma, koja je prvo izašla u Japanu, vrlo je brzo postala globalni hit – u samo nekoliko tjedana „Wannabe” bila je na prvom mjestu britanskih top-lista, a potom i u više od trideset zemalja svijeta.
„Wannabe”, sa svojim zaraznim refrenom i inzistiranjem da „prijateljstvo nikad ne prestaje”, postala je himna za generacije mladih žena. Reproducirana je gotovo 1,5 milijardi puta na Spotifyju.
„Nije to bio tek još jedan hit”, prisjeća se Dominic Mohan, bivši glazbeni urednik u The Sunu. „One su bile vrlo energične, prenosile su snažne poruke o feminizmu i tome da treba nadasve biti uvijek svoja, promovirajući tzv. girl power. ‘Wannabe’ je vrsta pjesme za koju na prvo slušanje znate da će postati antologijska”, rekao je za AFP.
Obljetnica izlaska pjesme ponovno je pokrenula razgovore o mogućem ponovnom okupljanju grupe, iako članice nisu sve zajedno stale na pozornicu od Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine, no poznato je kako se i danas druže te ih se često može vidjeti zajedno na zabavama i proslavama.
Osim što su se istaknule pjesmom, Spice Girls bile su posebne i po svom modnom ukusu, jer su, za razliku od ostalih bendova koji su se odijevali usklađeno, svaka imale zaseban modni stil i svoj „spice” nadimak.
Spice Girls su se prvi put raspale 2000. godine, kada su članice napuštale grupu zbog solo projekata i iscrpljenosti nakon godina intenzivne slave. Kasnije su se nekoliko puta okupljale za turneje ili posebne nastupe, ali uglavnom kao jednokratne nostalgične događaje. Dosad je grupa povodom godišnjice najavila samo majicu i vinilno izdanje pjesme „Wannabe”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....