BORBENI 'VUKOVI'

Veliki preokret i pobjeda Cibone protiv Fenera

Cibona je s dva preokreta, od -18 u 15. minuti i -12 u 26. minuti, stigla do velike pobjede
Cibona Zagrep's Marin Rozic (C) vies with Fenerbahce Ulker's Leon Radosevic (L) during their Euroleague group match at Abdi Ipekci sport hall in Istanbul, on November 4, 2009. AFP PHOTO/BULENT KILIC

ZAGREB - Marin Rozić je pobjedu protiv Fenerbahçea (80-77), koja je Cibonu ostavila u utrci za Top-16, nazvao “jednom od najdražih u karijeri”. Ne bez razloga, iako ovo neće biti jedna od onih utakmica koja se pamti.

Nije tu bilo puno košarkaške ljepote, ali je bilo velike borbe. Često se u potezima jednih i drugih nije moglo pronaći puno logike, ali želja je uvijek bila prisutna. I vjera. Barem kod Ciboninih igrača. Vjera da se može doći do pobjede unatoč groznom otvaranju i poražavajućih 12-30 u 15. minuti.

S polupraznih ili polupunih tribina, ovisno o perspektivi, počeli su se prolamati zvižduci koji nisu bili usmjereni prema Gordanu Giričeku.

- U tom sam se trenutku osjećao užasno loše - priznao je Rozić, iako su koju minutu kasnije, probuđeni događajima na parketu, isti ti gledatelji počeli “gurati” igrače bukom s tribina.

Na ionako tešku situaciju u klubu, kroničnu prazninu u novčanicima i skraćenu rotaciju, nadovezali su se želučani problemi Jamonta Gordona, zbog kojih je završio na infuziji i nije bio sposoban igrati, te ukočena leđa Leona Radoševića koji je igrao pod blokadom. No, ovo je bila utakmica u kojoj nitko tko je imao dovoljno energije u nogama nije imao pravo odustati.

- Teško je bilo dvaput se vraćati, pogotovo nakon -12 u trećoj četvrtini. Napravili smo dobar posao potkraj te četvrtine - istaknuo je Vedran Princ koji je uskočio u Gordonove cipele i u drugom poluvremenu odradio odličan posao.

Općenito, Cibona je smisleniju košarku počela igrati pri -18, kad su shvatili da ne mogu pobijediti samo šutom za tricu, koje su do tada gađali 2/10. Do kraja prvog dijela, serijom od 20-6 u pet minuta, prednost gostiju svedena je na svega četiri poena.

Na početku treće četvrtine činilo se da će Amerikanac Kinsey sam odvesti Fener do pobjede. Srećom, u posljednje dvije i pol minute treće dionice Cibona je serijom od 10-0 dostigla Turke (58-58).

- Stigla nas je pravedna kazna, nakon što nismo znali zadržati dobar startni rezultat. Dozvolili smo Ciboni da dovede utakmicu u stanje neizvjesnosti - rekao je filozofski raspoloženi Bogdan Tanjević, koji je također na raspolaganju imao ozljedama osakaćenu momčad.

Cibonina pobjeda stigla je kao produkt momčadskog napora, u kojoj je bilo nekoliko istaknutih pojedinaca. Bez 12 poena Andrića u posljednjoj četvrtini i trice pri 65-68, vjerojatno bi svi napori bili uzaludni. Bez Tomasovih 28 poena i 4/4 s crte za slobodna bacanja u posljednjih 16 sekundi, Turci bi u Zagrebu osigurali Top-16. Bez Rozićevih ulaza ne bi bilo povratka od -18 u prvom dijelu.

- U Turskoj smo odigrali bolje, a izgubili. Ovo smo dobili srcem. Momcima koji igraju skoro besplatno od početka sezone, a stigli su nadomak Top-16, treba skinuti kapu - zaključio je Velimir Perasović.

Skupina B:

Lietuvos Rytas - Olympiacos 74-74, 83-89 (nakon produžetka)

Redoslijed: 1. Olympiacos 6-2, 2. Unicaja 5-2 (-1), 3. Partizan 4-3 (-1), 4. Lietuvos Rytas 4-4, 5. Efes Pilsen 3-4 (-1), 6. Orleans 0-7 (-1).

Skupina C:

Lottomatica Rim - Maroussi 74-87

Caja Laboral - Union Olimpija 62-53

Redoslijed: 1. Caja Laboral 6-2, 2. Maccabi 5-2 (-1), 3. CSKA 5-2 (-1), 4. Maroussi 3-5, 5. Lottomatica 3-5, 6. Union Olimpija 1-7.

Skupina D:

Oldenburg - Himki 49-62

Redoslijed: 1. Panathinaikos 6-1 (-1), 2. Real Madrid 5-2 (-1), 3. Himki 5-3, 4. Prokom 3-4 (-1), 5. AJ Milano 2-5 (-1), 6. Oldenburg 1-7.

19. travanj 2024 23:30