KVALIFIKACIJE ZA SP

FOTO, VIDEO: BOSANSKA PETARDA U RIGI Džeko i društvo potopili Latviju, Ukrajina razbila Crnu Goru, pobjeda Malte

AFP PHOTO / ILMARS ZNOTINS

Nogometaši Bosne i Hercegovine nastavljaju u istom stilu, s 5-0 pobijedili su Latviju u gostima i ostali nedodirljivi na vrhu G skupine kvalifikacija za Brazil. Nakon šest odigranih utakmica nanizali su pet pobjeda (uz jedan remi na gostovanju u Grčkoj) i smiješi im se povijesni plasman na prvo veliko natjecanje.

- Bit će teško, no bit će 2-0 za nas - prognozirao je uoči utakmice BiH izbornik Safet Sušić. I pogodio je dijelom, bilo je teško, no njegovi su puleni zabili tri pogotka više.

- Ovo je vrlo važna pobjeda, no nipošto već ne smijemo početi slaviti, očekuju nas još četiri teške utakmice, moramo ostati čvrsto na zemlji.

Već u 11. minuti domaćoj je momčadi isključen Fertovs, povod je bio izrazito grub prekršaj nad Rahimićem, no ipak je igračima Safeta Sušića trebalo punih pola sata igre da prvi put probiju latvijskog vratara Andrisa Vaninsa.

Mrežu im je načeo Senad Lulić na početku drugog poluvremena (48), a onda se otvorilo i redom su za uvjerljivu pobjedu zabijali Ibišević (53), Medunjanin (63), Pjanić (80) i na koncu Džeko u 82. Pet različitih strijelaca kojima su asistirala također petorica igrača potvrda su klase momčadi koju je Pape Sušić doveo pred vrata raja, tamo gdje je nisu doveli Ćiro Blažević i njegovi prethodnici. Ipak, naši susjedi još ne trebaju slaviti jer ih u nastavku kvalifikacija očekuju neugodna gostovanja kod Slovačke i Litve kao i domaći ogledi sa Slovacima i Lihtenštajnom.

U neposrednom susjedstvu u istoj je skupini Grčka gostovala kod Litve. Christodoulopoulos je zabio pogodak za goste već u 20. minuti i otklonio pomisao da bi Litavci eventualno mogli pomoći Bosni da u završnici kvalifikacija nešto lakše diše. Grci i dalje našim susjedima pušu za vratom sa samo tri boda manjka. No, u istoj je skupini Lihtenštajn doma oteo bod Slovacima (1-1) nakon što su vodili sve do samog kraja. Jedno od većih iznenađenja u kvalifikacijama. Ako ništa drugo, Sušićeva reprezentacija gotovo je sigurna za drugo mjesto i popravni u dokvalifikacijama.

POR 1-0 RUS by hoyno25

Na “meniju” Uefinih kvalifikacija u petak nije bilo posebno velikih nogometnih poslastica. No, vrijedi istaknuti pobjedu Austrije nad Švedskom 2-1. Ibrahimović i suigrači uvelike su ugrozili izglede, čak i za drugo mjesto jer u njihovoj skupini C Njemačka već praktično ima vizu za Brazil, a Austrija s utakmicom više ima tri boda više. Na tablici je Švedsku pretekla i Republika Irska (3-0 protiv Ovčjih Otoka).

2014 WC Europe Qualifiers Austria 2-1 Sweden... by ourmatch

Crnogorci, vodeći ispred Engleske u skupini H doživjeli su teški debakl kod kuće. Ukrajina ih je demolirala s 4-0, gosti su postigli četiri gola u drugom dijelu. I oni će se sada patiti, iako su bili u odličnoj situaciji.

U skupini B, Italija je ostala na vrhu poslije remija bez pogodaka u Češkoj.

Helder Postiga, 30-godišnji portugalski nogometaš, postigao je jedini pogodak u izuzetno bitnoj pobjedi njegove reprezentacije 1-0 protiv Rusije, u kvalifikacijama za SP 2014. godine...

Već u 9. minuti je, nakon asistencije Miguela Velosa, poentirao Postiga i tako gurnuo svoju momčad na vrh ljestvice s 14 bodova. No, drugoplasirana Rusija koja ima dva boda manje ima i dvije utakmice manje. Treći je Izrael s 11 bodova i jednom utakmicom manje od Portugala.

Portugal je ukupno gledano bio bolja momčad od Rusije, a svih je 90 minuta odigrao i Cristiano Ronaldo koji je imao dvije sjajne šanse, u 48. i 88. minuti, ali su obje ostale neiskorištene.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014. godine:

skupina A

Hrvatska - Škotska 0-1 (Snodgrass 26)

Belgija - Srbija 2-1 (De Bruyne 13, Fellaini 60 / Kolarov 87)

Redoslijed: 1. Belgija 19 (7 utakmica), 2. Hrvatska 16, 3. Srbija 7, 4. Wales 6 (-1), 5. Škotska 5, 6. Makedonija 4 (-1).

skupina B

Armenija - Malta 0-1 (Mifsud 8)

Češka - Italija 0-0

Redoslijed: 1. Italija 14 (6 utakmica), 2. Bugarska 10, 3. Češka 9, 4. Danska 6 (-1), 5. Armenija 3 (-1), 6. Malta 3.

skupina C

Austrija - Švedska 2-1 (Alaba 26 - 11m, Janko 32 / Elmander 82)

Irska - Farski otoci 3-0 (Keane 5, 56, 81)

Redoslijed: 1. Njemačka 16 (6 utakmica), 2. Austrija 11, 3. Irska 11, 4. Švedska 8 (-1), 5. Kazahstan 1, 6. Farski otoci 0 (-1).

skupina E:

Albanija - Norveška 1-1 (Rama 41 / Hogli 88)

Island - Slovenija 2-4 (Bjarnason 22, Finnbogason 26-11m / Kurtič 11, Birsa 31-11m, Cesar 62, Kirm 85)

Redoslijed: 1. Švicarska 11 (-1), 2. Albanija 10, 3. Island 9, 4. Norveška 8, 5. Slovenija 6, 6. Cipar 4 (-1).

skupina F:

Azerbajdžan - Luksemburg 1-1 (Abisov 71 / Bensi 79)

Portugal - Rusija 1-0 (Postiga 9)

Redoslijed: 1. Portugal 14, 2. Rusija 12 (-2), 2. Izrael 11 (-1), 4. Azerbajdžan 4, 5. Sjeverna Irska 3 (-2), 6. Luksemburg 3 (-1).

skupina G:

Latvija - Bosna i Hercegovina 0-5 (Lulić 48, Ibišević 53, Medunjanin 63, Pjanić 80, Džeko 82)

Lihtenštajn - Slovačka 1-1 (Büchel 13 / Durica 73)

Litva - Grčka 0-1 (Christodoulopoulos 20)

Redoslijed: 1. Bosna i Hercegovina 16, 2. Grčka 13, 3. Slovačka 9, 4. Litva 5, 5. Latvija 4, 6. Lihtenštajn 2.