EMOTIVNI SPEKTAKL

FOTO, VIDEO: DINAMO I AIK SE OPROSTILI OD IVANA TURINE Ante Rukavina zabio pred 8.000 navijača

Tišina kakvu je teško opisati, tišina od koje su vas morali proći trnci. U onom trenutku kad je na velikom semaforu Friends Arene stajala fotografija nasmijanog Ivana Turine sa svoje dvije kćerkice u naručju. Fotografija sretnog čovjeka, golmana koji u životu ima sve što mu treba. I onda - pljesak, povici 'Ivan Turina', ne punog, ali izuzetno odanog stockholmskog zdanja.

Svi gledatelji podignuli su sa sjedalica papire s imenom preminulog vratara i brojem 27, nešto kasnije opet su ustali i svi zaorili 'Ivan Turina', a u toj tužnoj 27. minuti zapljeskali su doslovni svi na Friends Areni! I gledatelji, i igrači na terenu, i oni na klupama, niti Kruno Jurčić nije mogao sakriti suze! Nije jedini, mnogi su plakali.

Prije utakmice igrači i jedne i druge momčadi zagrljeni su stali pred sjeverni gol, iza kojega su postavljena mnoga obilježja Turini u čast. Dinamovi navijači, njih pedesetak koji su stigli iz Hrvatske, također su se uklopili u ambijent.

Inače, svi igrači AIK-a na utakmicu su došli odjeveni u crna odijela, s crnim kravatama, a svi oni među njima koji imaju djecu, doveli su ih na teren, odjevene u žute majice s Turininim brojem na leđima. Često tako znaju, klinci se malo promuvaju po travnjaku, udare koju loptu. Svi kao jedna obitelj, to je simbolika, a Turina je bio jedan, nimalo običan, član te obitelji. I to na svakom koraku ističu. Prije utakmice Modre je posebno pozdravio poznati švedski reprezentativac i AIK-ov igrač Danijel Majstorović, ljudi iz kluba stalno su bili na usluzi 'dinamovcima', domaći trener Alm je prije susreta srdačno pozdravio i izgrlio Krunu Jurčića. Dojam je da je ovaj nesretni slučaj jako povezao dva kluba i da će te niti u budućnosti još očvrsnuti.

Sam nogomet bio je u drugom planu, uostalom, igralo se dvaput po 27 minuta. Međutim, ipak treba istaknuti da je Dinamo u prvom dijelu, dok je na terenu bila najbolja momčad koju je Jurčić mogao složiti, bio dominantan, stvarao prilike i 'mučio' domaćeg vratara. Tomečak je imao dvije odlične prilike, prijetili su i Husejinović, Leko i Brozović, a za 0:1 zabio je Rukavina. Vrsaljko je odlično odigrao povratnu loptu, Rukavina hladnokrvno zatresao mrežu. Kažemo, koliko god je u ovakvim utakmicama teško i nezahvalno izvoditi bilokakve zaključke, toliko bi Rukavininom samopouzdanju i formi mogao koristiti svaki pogodak. Nije zabio sedam mjeseci, a sad dva gola u samo dva dana, to sigurno ne može biti loše. U nastavku su treneri izmiješali momčad, a i u takvom odnosu snaga Zagrepčani su bili bolji, međutim, ne i efikasni. Ostalo je sve na tom golu Rukavine. S druge strane Persson je pogodio stativu.

Podsjetimo, utakmica je bila humanitarnog karaktera, sva prihod otišao je obitelji Turina.

Štrlekova zahvala uime Turinine obitelji

A u ime Ivanove uže obitelji čitavom stadionu, klubu, gradu... zahvalio se Turinin nećak, naš poznati rukometaš Manuel Štrlek.

- Sretan sam što je Ivan bio dio moga života, moje obitelji. Zahvalni smo svima na svemu što ste napravili za njega - rekao je spontano Štrlek.

AIK STOCKHOLM - DINAMO 0-1 (Rukavina 23)

UTAKMICA JE ZAVRŠENA!

50. minuta - Persson je pogodio stativu.

Na utakmici je točno 8058 gledatelja. Među njima ima i Bad Blue Boysa, koji su zapalili nekoliko baklji.

49. minuta - Zanimljivo, na teren je izašao 49-godišnji Nebojša Novaković, inače pomoćni trener AIK-a. Bio je veliki prijatelj pokojnog vratara i u Turininu čast odlučio je, barem nakratko, ponovno aktivirati svoju karijeru.

U drugom dijelu Jurčić je u igru ubacio Mitrovića, Filipa Leku, Šimunovića, Ademija, Alvira i Špehara.

Završeno je prvo poluvrijeme!

Gol Rukavine nije pokvario atmosferu na lijepom stadionu u Stockholmu. Hrvatski i švedski navijači zajedno navijaju.

23. minuta - Dinamo vodi u Švedskoj. Vrsaljko je probio desnu stranu, vratio povratnu loptu za Rukavinu, koji je s 12 metara zatresao mrežu domaćih.

9. minuta - Domaći vratar jedva je obranio odličan udarac Tomečaka.

Dinamo igra u sastavu: Kelava - Vrsaljko, Jedvaj, Addy, Ćalušić - Leko - Brozović, Pamić, Husejinović, Tomečak - Rukavina

Igrat će se dva puta po 27 minuta (broj koji je Ivan nosio u AIK-u), a sama utakmica je dosta uspavljujuća. Naravno, rezultat je potpuno nevažan, pa nema baš previše naboja. Igrače više zanima što se događa na tribinama, loptanje je u drugom planu... Zato je atmosfera vrlo dobra...

Nakon minute šutnje, utakmica je počela!

18:32 sati: Manuel Štrlek, rukometni reprezentativac i nećak Turine, održao je kratki govor:

- Zauvijek će biti u našim srcima. Dogodila se tragedija, ali svi moramo biti snažni zbog Senke i djece. Ponosan sam danas - rekao je uplakani Štrlek.

18:30 sati: Obje momčad izašle su s velikim natpisom: 'Joja, zauvijek u našim srcima'

18:25 sati: Navijači su razvili veliku zastavu s likom Turine... Ta ista zastava 'debitirala' je na utakmici AIK-a i Göteborga.

18:24 sati: Friends Arena nije puna, štoviše, na prvi pogled izgleda kao da je posjet podbacio. Šveđani objašnjavaju kako gledatelja nema više od deset tisuća jer je radni dan, a ponedjeljkom je u Švedskoj teško napuniti stadion, ljudi rade, preko tjedna im ostaje malo vremena za razonodu. Ali, zato su za utakmicu gotovo sve ulaznice rasprodane, kupovale su se i putem interneta, ljudi su znajući da pomažu Turininoj obitelji kupili ulaznice, dali svoj doprinos iako su znali da neće moći nazočiti susretu.

27. travanj 2024 21:20