CITY-UNITED 1:0

Kompany u nadoknadi prvog poluvremena doveo City na korak do povijesne titule!

Sasvim su zasluženo nogometaši Manchester Cityja pobijedili gradskog rivala Uniteda 1-0 u posljednjoj utakmici 36. premierligaškog kola, te se vratili na prvo mjesto dva kola prije kraja.

Stoper i kapetan domaće momčadi, belgijski reprezentativac Vincent Kompany, zabio je u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena jedini pogodak na utakmici pogodivši glavom nakon ubacivanja Davida Silve iz kornera s desne strane. Silvi je to bila 14. ovosezonska premierligaška asistencija i prvi je asistent lige, dok je Cityju to bio 14. ovosezonski pogodak nakon kornera, što je najbolji učinak među premierligaškim klubovima.

Manchester City 1-0 Manchester United by goalsarena2012-3

Bili su igrači Roberta Mancinija u svakom pogledu bolja momčad od one Sir Alexa Fergusona, koja nije uputila niti jedan jedini udarac u okvir gola Joea Harta. Dogodilo se to "crvenim vragovima" prvi put u Premierligi nakon utakmice protiv Arsenala 16. svibnja 2009. godine. Prema golu Unitedovi su nogometaši pucali svega četiri puta.

S druge strane, City je uputio na gol Davida De Gee 15 udaraca, od čega tri u okvir gola.

Tijekom svih 90 minuta Fergusonova je momčad bila zabrinjavajuće nedostojan suparnik moćnijemu domaćem sastavu, te stoga osam prosutih bodova prednosti, koliko je United imao viška u odnosu na City, u četirima posljednjim kolima uopće ne treba čuditi.

Začudilo je to svejedno škotskog menadžera gostujuće momčadi, koji se u 76. minuti utakmice žestoko verbalno sukobio s kolegom Mancinijem na pola puta između trenerskih klupa. Njihovi su ih suradnici uspjeli primiriti, a Ferguson je nakon utakmice stisnuo ruku suparničkom treneru.

Dva kola prije kraja City je na vrhu ljestvice, bodovno poravnat s Unitedom. Budu li bodovna stanja jednaka i na kraju sezone, naslov će pripasti "građanima".

U posljednjim dvama kolima City najprije gostuje kod Newcastlea, a potom dočekuje QPR. United najprije dočekuje Swansea, a potom ide u goste Sunderlandu.

Premiership, 36. kolo:

Manchester City – Manchester United 1-0 (Kompany 45+1)

20. Wolverhampton Wanderers 36 5 9 22 38-79 -41 24

City - United: Najveći derbi u povijesti Manchestera pobjedniku donosi naslov prvaka!

Roberto Mancini i njegovi igrači su dobili nenadanu priliku da opet sami odlučuju o svojoj sudbini. Prije samo nekoliko kola United je bio na osam bodova prednosti što se s ozbirom na raspored i iskustvo Crvenih vragova činilo nedostižnim.

Međutim, prvo poraz protiv Wigana, a zatim i nevjerojatan kiks protiv Evertona, doveli su United u situaciju da s današnjim porazom vjerojatno gube titulu.

Dok je United prosipao bodove, City se opet razigrao. Istina, za suparnike su imali nemotivirane/slabe ekipe poput Norwicha, WBA i Wolvsa, međutim 12 postignutih golova u tri utakmice treba respektirati.

- Imamo šansu, ne veliku, ali je imamo - rekao je Mancini u najavi utakmice.

Naravno, misli drugačije. U slučaju današnje pobjede, City bi morao u preostala dva kola osvojiti šest bodova i sigurno bi bio prvak. Teško je za očekivati da bi se u ta dva kola istopilo +6 gol razlike te na to još razlika današnje moguće pobjede.

Na njegovu sreću u utakmicu sezone ulazi s najjačim mogućim snagama. Od ozljede se oporavio Richards te će zauzeti mjesto na desnom boku, dok je u konkurenciji i Mario Balotelli. Iako je Mancini kazao da bezrezervno vjeruje svom mladom napadaču te da je moguće kako baš on odluči današnji derbi, malo je vjerojatno da će mu pružiti priliku od prve minute. Ne sada, kada Aguero i Tevez igraju u fantastičnoj formi.

Kao što je ranije navedeno, United je prosuo gotovo sve što je imao. Protiv Wigana su odigrali slabo i zasluženo izgubili, no ono što su priredili svojim navijačima protiv Evertona dugo će se pamtiti. U utakmici koja je praktički osiguravala naslov imali su vodstvo 4:2 desetak minuta prije kraja. Rezultatski neopterećenom suparniku do kraja dozvoljavaju dva pogotka i gube, možda će se kasnije pokazati, ključne bodove.

- Ovo je najveći derbi u povijesti. Ne znam je li se ikada u međusobnom susretu odlučivalo o naslovu prvaka. Mnogi će kazati da se titule osvajaju malim utakmicama, ovdje ne. Ovdje pobjednik odnosi sve - rekao je Ferguson koji očito ne vjeruje da bi City mogao u preostala dva kola prokockati mogući kapital iz današnjeg dvoboja.

Na to se nadovezao i iskusni Ryan Giggs:

- Naravno da je utakmica velika, no mi smo igrači Uniteda, mi smo navikli na velike utakmice. Naše je da treniramo i pružao što bolje igre, a neka se mediji i navijači bave tituliranjem ovih utakmica.

Za razliku od domaćeg kolege, Ferguson ima određenih izostanaka, no ipak svi oni glavni igrači su spremni i na raspolagnaju. Prema najavljenim sastavima može se očekivati relativno otvoreni nogomet. City kreće s dvojicom napadača iznimno ofenzivno postavljenim Silvom i Nasrijem, dok će Ferguson podršku Rooneyu i Welbecku pružati preko krilnih igrača Nanija i Valencie.

City: Hart; Richards, Kompany, Lescott, Clichy; Silva, Barry, Y Toure, Nasri; Aguero, Tevez

United: De Gea; Rafael, Ferdinand, Evans, Evra; Valencia, Carrick, Scholes, Nani; Rooney, Welbeck

27. travanj 2024 20:00