SCUDETTO 'U DŽEPU'

Milito donio 18. titulu prvaka Italije Interu!

Jose Mourinho se okitio novim naslovom prvaka Italije, petim zaredom i 18. u povijesti, a sad je na redu finale Lige prvaka
Inter Milan's Argentine striker Diego Milito, right, celebrates with his teammates Javier Zanetti, center, and Goran Pandev after scoring his side 1-0, during the Serie A soccer match between Siena and Inter Milan, in Siena, Italy, Sunday, May 16, 2010. (AP Photo/Gregorio Borgia)
 AP

Dramatika nije izostala niti u posljednjem 38. kolu talijanske Serije A. Nogometaše Rome su do naslova prvaka dijelile samo 32 minute, ali tada je prvenstvo odlučio Diego Milito.

Nogometaši Intera su osvojili peti naslov prvaka Italije zaredom, te 19. ukupno u svojoj uspješnoj povijesti. No, unatoč tome što su 90 posto prvenstva boravili na vrhu ljestvice, iznimno teško su obranili prvo mjesto ispred Rome.

Na poluvremenu posljednjeg kola Roma je bila vodeća. Rimljani su pogocima Mirka Vučinića u 39. i Danielea de Rossija u 45. minuti vodili u Veroni kod Chieva 2-0. Za to vrijeme se Inter silno mučio u Toskani kod već prežaljene Siene. Inter je dominirao, ali nikako nisu pronalazili put do mreže.

Mučenje je trajalo sve do 58. minute kada je Javier Zanetti sjajno probio prvi red Sienine obrane, a potom lijepo gurnuo u prostor za sunarodnjaka Diega Milita koji je spretno, špicom, pogodio suprotni kut za svoj 22. pogodak u sezoni (drugi strijelac Serije A). Na kraju se ispostavilo da je to bio ključni pogodak prvenstva, onaj koji je održao Inter na vrhu ljestvice.

Spomenimo da je pogotkom Milito odlučio finalnu utakmicu Kupa u Rimu (pobjeda Intera protiv Rome 1-0), a važne pogotke je postizao i u Ligi prvaka protiv Chelseaja (osmina finala), odnosno Barcelone (polufinale).

Do kraja utakmice je Inter čuvao zlata vrijedan pogodak prednosti, ali su u dva navrata, u posljednjih deset minuta zadrhtali. Siena je više slučajno, kao i pogreškama vratara Intera Julija Cesara, došla u priliku za izjednačenje, no šokova za Mourinhov sastav ipak nije bilo.

Inter je time naslovu pobjednika domaćeg Kupa pridodao i novi "scudetto", a ostaje im još iduće subote finalna utakmica Lige prvaka u Madridu protiv Bayerna. I Bavarci su, kao i Inter, ove sezone ugrabili dvostruku krunu i madridski finale za jednu će momčad definitivno označiti savršenu sezonu.

Recimo i to da je cijelu utakmicu za Sienu u nedjelju odigrao hrvatski nogometaš Mato Jajalo.

Roma je, pak, nakon 2-0 u prvom dijelu, u nastavku mirovala i vjerojatno osluškivala događaje iz Toskane. Na njihovu žalost, nisu dočekali trenutak za slavlje, već su prvenstvo završili kao drugoplasirani s impresivnih 80 bodova.

U borbi za četvrtim mjestom su slavili nogometaši Sampdorije, koji će tako iduće sezone igrati kvalifikacije Lige prvaka. Direktno su se u to natjecanje plasirali Inter, Roma i Milan. Sampdorija je obavila formalnost i pobijedila Napoli na svom travnjaku 1-0, uz pogodak sjajnog Giampaola Pazzinija, čime je došao do brojke od 19 pogodaka u sezoni.

S druge strane, na petom mjestu je ostao Palermo koji je u Bergamu pobijedio Atalantu 2-1, uz dva pogotka Urugvajca Cavanija. Od 64. minute je za goste igrao i hrvatski nogometaš Igor Budan.

Iz prve lige ispadaju, što je ranije već bilo poznato, Livorno, Siena i Atalanta, dok su se u Europa ligu plasirali Palermo, Napoli i Juventus.

Sezonu sa stilom nije okončao hrvatski nogometaš Ivan Jurić. Njegova je Genoa poražena na gostovanju kod Catanije 1-0, a gotovo direktni krivac za to je bio Jurić, koji je od 57. do 63. zaradio dva žuta kartona (isključujući crveni). Minutu nakon crvenog kartona je Argentinac Maxi Lopez postigao pobjednički pogodak za Cataniju.

Prvi strijelac lige je, pak, Antonio di Natale iz Udinesea sa 29 postignutih pogodaka.