DERBI PREMIERSHIPA

Utakmice Manchester City - Sunderland i Everton - C. Palace su odgođena zbog lošeg vremena
 Getty Images

Derbi dvije ranjene zvijeri na Emiratesu ponudio je sinoć ugrize mliječnim zubima i utakmicu bez golova. Deklasiran u subotu na Anfieldu, Arsenal je igrao strogo kontrolirani nogomet po ukusu Krune Jurčića pazeći prvenstveno da ne zabrlja u obrani. Podjednako demoralizirani Manchester United nije bio puno hrabriji pa se punih 70 minuta utakmice odvrtilo u ritmu nešto življe uspavanke. U posljednjoj četvrtini Wenger i Moyes su odlučili malo više riskirati, ali nije bilo raspoloženih strijelaca.

Robin Van Persie morao je biti egzekutor, tako je barem sugerirao statistički pregled prethodnih sudara “topnika” i “crvenih vragova”. RVP je, naime, zabio u pet prethodnih utakmica ove dvije momčadi, dva puta za Arsenal, a onda i tri puta za Man United. I sinoć se dva puta na milimetar približio golu, no raspoloženi Szczesny mu je uskratio zadovoljstvo proslave pogotka.

Već u 2. minuti Van Persie je na rubu kaznenog prostora razoružao nonšalantnog Artetu i spustio se prema vratima, no poljski golman pred Arsenalovom mrežom pročitao je njegovu namjeru i uhvatio mu “živu loptu” nakon udarca sa desetak metara. U finišu dvoboja Van Persie je ponovno zbrisao čuvarima, ovaj put ga je u priliku idealnom asistencijom lansirao Rooney, ali je Szczesny sada vršcima prstiju loptu usmjerio u gredu.

Prije i nakon toga neke je poluprilike propustio Arsenal. Koscielny je u 62. minuti već matirao De Geu udarcem glavom nakon kornera, međutim, na gol-crti je izniknuo Valencia i spasio svoju momčad. Olivier Giroud našao se u nekoliko obećavajućih situacija, ali njegov je golgeterski refleks malo korodirao i lopte su letjele daleko od okvira. U okvir je išla Cazorlina lopta u 84. minuti, ovaj put je De Gea bio spreman.

David Moyes nije izgubio, ali je ipak nastavio glancati nevjerojatnu statistiku na gostovanjima protiv klubova iz “top četiri” društva. Ovo mu je već 49. takvo gostovanje bez pobjede. Arsenal je ispraćen zvižducima svoje publike, ali je s bodom zaostatka za Chelseajem i dalje u šampionskoj utrci.

U toj će utrci do daljnjeg sudjelovati i Liverpool te Tottenham nakon sinoćnjih pobjeda na gostovanjima. Liverpool se na Craven Cotaggeu dva puta vraćao iz minusa protiv Fulhama (uz komičan autogol Kolo Tourea), da bi Gerrardovim golom s bijele točke u 91. minuti stigao do 3-2 trijumfa. “Spursi” su na krilima raspoloženog Adebayora (dva pogotka) protutnjali kroz Newcastle (4-0).

Utakmice Manchester City vs Sunderland te Everton vs Crystal Palace odgođene su zbog olujnog nevremena.

Premierliga, 26. kolo:

Arsenal - Manchester United 0-0

Newcastle - Tottenham 0-4 (Adebayor 19, 82, Paulinho 53, Chadli 88)

Stoke - Swansea 1-1 (Crouch 17 / Chico 52)

Fulham - Liverpool 2-3 (Toure 8-ag, Richardson 63 / Sturridge 41, Coutinho 72, Gerrard 90+1 - 11m)

KRAJ UTAKMICE

84. minuta - Arsenal uzvraća preko Ozila, no de Gea je fantastično obranio

80. minuta - Rooney je sjajno proigrao Van Persija, no niti iz trećeg pokušaja Nizozemac nije bio precizan. Pogodio je gredu

77. minuta - Giroud nije iskoristio sjanu dodavanje Sagne

46. minuta - Umjesto Rafaela ušao je Rio Ferdinand

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

40. minuta - Posljednjih nekoliko minuta traje veliki pritiska Uniteda

18. minuta - Ponovno prijeti Van persie na asistenciju Mate, no i ovaj put Nizozemac nije bio dovoljno koncentriran

10.minuta - Tomas Rosicky je pucao, a lopta se odbila od Vidića i zamlo prevarila De Geu

1. minuta - Arteta je umalo poklonio pogodak Unitedu. Pogrešku španjolskog veznjaka spasio je vratar koji je obranio pokušaj Van Persieja

Arsenal: Szczesny, Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs, Arteta, Wilshere, Rosicky, Ozil, Cazorla, Giroud.

Man Utd: De Gea, Da Silva, Smalling, Vidić, Evra, Carrick, Cleverley, Valencia, Rooney, Mata, van Persie.

Prije deset godina dvoboj Arsenala i Manchester Uniteda odlučivao bi o sljedećem prvaku Engleske, sudar “topnika” i “crvenih vragova” bio je derbi najveće moguće magnitude.

Danas su ovakvi atributi rezervirani za utakmice Chelseaja i Man Cityja, dok se meč Arsenala i Uniteda najavljuje kao “okršaj dvije ranjene zvijeri”.

Arsene Wenger je ranjen još 2005. godine kada je u ulozi Arsenalova menadžera osvojio FA kup, svoj posljednji komad srebrnine. Godinama izgubljen u crnom tunelu ove je sezone napokon ugledao svjetlost, ali nakon subotnjeg masakra pretrpljenog na Anfieldu čini se da je to bila svjetlost vlaka koji je Wengeru jurio u susret. Arsenalovi blogeri i forumaši danas strijepe da bi tih 1-5 protiv Liverpoola moglo biti negativnom prekretnicom sezone i da će momčad u narednih desetak dana izletjeti sa sva tri kolosijeka. Prvo premierligaškog, onda iz FA kupa (u subotu protiv Liverpoola) te napokon iz Lige prvaka gdje u osmini finala čeka Bayern...

Daleko od Lige prvaka

- Nemojmo nakon jedne nesreće zaboraviti sve dobro iz ove sezone. Bili smo u seriji od deset utakmica bez poraza, svi su hvalili našu obrambenu stabilnost. Volim ovu grupu igrača i uvjeren sam da će pozitivno odgovoriti izazovu - zabranjuje Wenger ulaz panici.

Stao je usput u obranu indisponiranog Mesuta Özila, najskupljeg pojačanja u klupskoj povijesti čija je forma posljednjih tjedana u slobodnom padu. Po dolasku iz Reala 25-godišnjak je djelovao kao igrač za velike domete, u prvih osam utakmica ubilježio je dva pogotka i pet asistencija da bi potom njegov utjecaj počeo blijediti.

- Ne bih stavljao prevelik pritisak na Özilova leđa. Do subote bio je izvrstan, u skladu s reputacijom top-klase. Ovo protiv Liverpoola doživljavam kao nesreću, dan kada su svi podbacili. Özil će odgovoriti protiv Uniteda.

Manchester United je, na drugoj strani, tako ranjen da se plasman u Ligu prvaka čini nedohvatnim. David Moyes suočava se sa sve glasnijim kritikama i ne ostavlja dojam čovjeka koji drži stvari pod nadzorom. Nakon 2-2 s Fulhamom rekao je da mu je momčad “mentalno labilna” što vjerojatno neće laskati prvoj jedanaestorici, igračima koji su do njegova dolaska na klupu u zbroju osvojili više od 40 trofeja.

United je momčad bez lidera i stila. Neke kroničare Moyesova koncepcija podsjeća na “konferencijske momčadi” (amaterski rang natjecanja) koje cijelu utakmicu bez reda i smisla nabacuju lopte u kazneni prostor. Protiv Fulhama su “crveni vragovi” centrirali čak 81 put. Dobar dio tih ubačaja potpisao je Mata, nogometaš doveden kako bi talentom oplemenio igru na sredini terena, a onda je zadužio poziciju uz aut-crtu.

Porazna statistika

Može li gostovanje na Emiratesu biti Moyesova prekretnica? Statistika kaže - teško. Unitedov menadžer, naime, nikada u karijeri nije u gostima pobijedio suparnika iz kluba “top četiri”. Iza sebe ima 48 neuspješnih pokušaja... Dražen Krušelj

16. svibanj 2024 04:31