POBJEDA FRANCUZA

VIDEO, FOTO: NIZOZEMSKA I ITALIJA PRVE IZBORILE SP U BRAZILU BiH preokretom do tri boda

Dva kola su ostala do kraja kvalifikacija. Italija i Nizozemska su prošli, ali uzbuđenja ne manjka posebno u utrci za pozicije koje vode u doigravanje. Večer su obilježili veliki preokreti BiH i Francuske.

Azzuri su u Torinu potvrdili vizu za Mundial, preokrenuli su Čehe od 0-1 na 2-1. Pobjeda je stigla u nastavku nakon što je prvih 45 minuta završili u minusu nakon gola Kozaka iz 19. Nakon gola Chiellinija na početku drugog poluvremena, odlučujući je bio gola Marija Balotellija iz penala. Talijani će u Brazilu sa izbornikom Cesareom Prandellijem jurišati na peti naslov prvaka svijeta u povijesti.

Danska je dobila i Armeniju, prije toga Maltu, pa se vratila u igru za drugo mjesto iza Italije. Meč u Jerevanu odlučio je penal kojeg je u 73. minuti realizirao Liverpoolov stoper Agger, a najstrožoj kazni prethodilo je isključenje Haroyana. Za Armence to bio kraj bilo kakvih snova o Brazilu, a momčad izbornika Mortena Olsena ima šansu protiv Italije i Malte osigurati play-off. I Bugari su još u igri za doigravanje.

Nijemci trebaju samo teoretku potvrdu, ali već su zapravo unutra. Elf nije imao problema sa Farskim otocima, još jedna rutinska pobjeda na zacrtanom putu. Bit će zanimljiva utrka za drugo mjesto. Zlatni Ibrahimović zabio je odmah u 1. minuti za pobjedu Švedske u Astani protiv Kazahstana. S ovom pobjedom Šveđani su još jedan korak bliže drugoj poziciji. Irci su otpali, ali je zato Austrija još živa.

I Nizozemci su potvrdili vizu za Brazil. Pobjeda 'oranja' protiv Andore je očekivana, ali ne i poraz Rumunja doma od Turske. Tu je utrka za drugo mjesto koja je sad dobila novi zaplet.

Švicarce samo matematika dijela od plasmana nakon što su dobili Norvešku, a ovdje je baš nevjerojatno da se četiri reprezentacije bore za drugo mjesto: Island i Slovenija po 12, Norveška 11 i Albanija 10 bodova.

Fabio Capello može zaplesati kazačok, Rusi su napravili veliki posao i smiješi im se Brazil. Protiv Izreala na kraju izgleda kao lagana pobjeda, 3-1, ali nije bilo baš tako, barem do poluvremena bila je 'nula'. Kasnije se otvorila špina. Golove su zabili Vasilij Berezuckij, Kokorin i Glušakov, još Širokov nije iskoristio penal pa su Izraelci dobro i prošli. Zahavi je smanjio u nadoknadi.

Rusi imaju 18 bodova, jedan bod više od Portugala, i sve drže u svojim rukama, pobjede protiv Luksemburga i Azerbajdžana znači im vizu za Brazil.

Kakav preokret u Žuilini. Slovačka je povela golom Hamšika i činilo se da će se nastaviti niz tragedija sna Balkanu, sa BiH koja nikakako da izbori plasman na veliko natjecanje. Ali onda se dogodio preokret u nastavku i BiH je sad u oblacima. Selekcija Pape Sušića sad je na korak od velikog cilja. Imaju 19 bodova koliko i Grčka.

Engleska je odigrala nulu u Ukrajini, ostali su na vrhu sa 16 bodova, ali iza njih je prava gužva. Crna Gora i Ukrajina po 15, tu je i Poljska sa 13. Sve je otvoreno.

Velika, važna pobjeda Francuza koji su već bili u knock-downu. Gubili su 0-1 i 1-2, spasio ih je Ribery sa dva gola pa su potom Nasri i Pogba razriješili stvar. Francuzi podsjetimo love play-off.

Zlatan Ibrahimović zabio je gol za Švedsku već u prvoj minuti utakmice protiv Kazahstana, ali ima netko brži i od Zlatana. To je Izet Hajrovića, Sušićev džoker iz rukava, ušao je u igru u 77. minuti, a nije prošlo niti dvadesetak sekundi zabio je gol za pobjedu BiH. I to kakjav gol, prava bomba sa poludistance. 22-godišnji veznjak koji igra u švicarskom Bruggu novi je junak „ljiljana“.

Tko se već kvalificirao za Mundial u Brazilu? Brazil, naravno, kao domaćin, ali i još četiri reprezentacije u kvalifikacijskim divizijama izvan Europe: to su Japan, Južna Koreja, Australija i Iran. Završnica je u Južnoj Americi gdje su meč loptu imali Argentina, Kolumbija i Kostarika, a njihovi su mečevi bili na programu noćas.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014.

skupina A

Makedonija - Škotska 1-2 (Kostovski 84 / Anya 60, Maloney 89)

Wales - Srbija 0-3 (Đorđević 8, Kolarov 39, Marković 55)

Redoslijed: 1. Belgija 22 (8 utakmica), 2. Hrvatska 17 (8), 3. Srbija 11 (9), 4. Škotska 8 (9), 5. Makedonija 7 (8), 6. Wales 6 (8)

skupina B

Armenija - Danska 0-1 (Agger 73 - 11m)

Malta - Bugarska 1-2 (Herrera 78 / Dimitrov 9, Gargorov 59)

Italija - Češka 2-1 (Chielini 51, Balotelli 54 - 11m / Kozak 19)

Redoslijed: 1. Italija 20 (8), 2. Bugarska 13 (8), 3. Danska 12 (8), 4. Češka 9 (8), 5. Armenija 9 (8), 6. Malta 3 (8)

skupina C

Kazahstan - Švedska 0-1 (Ibrahimović 1)

Austrija - Irska 1-0 (Alaba 84)

Farski otoci - Njemačka 0-3 (Mertesacker 23, Özil 74 - 11m, Müller 84)

Redoslijed: 1. Njemačka 22 (8), 2. Švedska 17 (8), 3. Austrija 14 (8), 4. Irska 11 (8), 5. Kazahstan 4 (8), 6. Farski otoci 0 (8)

skupina D

Rumunjska - Turska 0-2 (Yilmaz 22, Erdinç 90+5)

Andora - Nizozemska 0-2 (Van Persie 50, 54)

Mađarska - Estonija 5-1 (Klavan 11-ag, Hajnal 21, Böde 41, Nemeth 69, Dzsudzsak 85 / Kink 48)

Redoslijed: 1. Nizozemska 22 (8), 2. Mađarska 14 (8), 3. Turska 13 (8), 4. Rumunjska 13 (8), 5. Estonija 7 (8), 6. Andora 0 (8)

skupina E

Norveška - Švicarska 0-2 (Schär 12, 51)

Cipar - Slovenija 0-2 (Novakovič 12, Iličič 80)

Island - Albanija 2-1 (Bjarnason 14, Sigthorsson 47 / Rama 9)

Redoslijed: 1. Švicarska 18 (8), 2. Island 13 (8), 3. Slovenija 12 (8), 4. Norveška 11 (8), 5. Albanija 10 (8), 6. Cipar 4 (8)

skupina F

Rusija - Izrael 3-1 (Berezucki 49, Kokorin 52, Glušakov 74 / Zahavi 90+3)

Luksemburg - Sjeverna Irska 3-2 (Joachim 45+1, Bensi 78, Janisch 87 / Paterson 14, McAuley 82)

Redoslijed: 1. Rusija 18, 2. Portugal 17, 3. Izrael 12, 4. Sjeverna Irska 6, 5. Luksemburg 6, 6. Azerbajdžan 5.

skupina G

Slovačka - BiH 1-2 (Hamšiik 42 / Bičakčić 70, Hajrović 78)

Grčka - Latvija 1-0 (Salpingidis 58)

Litva - Lihtenštajn 2-0 (Matulevičius 18, Kijanskas 40)

Redoslijed: 1. Bosna i Hercegovina 19, 2. Grčka 19, 3. Slovačka 12, 4. Litva 8, 5. Latvija 7, 6. Lihtenštajn 2.

skupina H

San Marino - Poljska 1-5 (Della Valle 22 / Zielinski 10, 66, Blaszczykowski 23, Sobota 34, Mierzejewski 75)

Ukrajina - Engleska 0-0

Redoslijed: 1. Engleska 16, 2. Ukrajina 15, 3. Crna Gora 15, 4. Poljska 13, 5. Moldavija 5, 6. San Marino 0.

skupina I

Bjelorusija - Francuska 2-4 (Filipenko 32, Kalačev 57 / Ribery 47-11m, 64, Nasri 70, Pogba 73)

Gruzija - Finska 0-1 (Jeremenko 74-11m)

Redoslijed: 1. Španjolska 14 (-1), 2. Francuska 14, 3. Finska 9, 4. Gruzija 5, 5. Bjelorusija 4.

24. travanj 2024 23:31