RUKOMETNO FINALE

Rukometna reprezentacija Francuske je u finalu SP-a u Dohi pobijedila Katar 25-22 osvojiviši peti naslov prvaka svijeta u zadnjih 20 godina.

Veliki Jérôme Fernandez, Thierry Omeyer i Didier Dinart izborili su se za svoje četvrte naslove, onima iz Francuske 2001., Hrvatske 2009. i Švedske 2011. dodali su sad ovaj u Kataru. Jedini francuski naslov na SP-ima, koji njih trojica nemaju, je onaj iz 1995. sa Islanda kad su Jackson Richardson i ta prva generacija u finalu pobijedila Hrvatsku, baš kao i 2009. u Zagrebu.

Francuzi su time spriječili najveći senzaciju u povijesti, jednu od najvećih i u povijesti momčadskih sportova. Katarani su do finala došli odličnom igrom, imali su solidni vjetar u leđa kao što je je, nažalost, u rukometu česti slučaj s domaćim momčadima. No, protiv Les Expertsa (majstora), odavno već nazvanih i neuništivima (Les Indestructibles) imali su šansu bez pomoći sudaca.

Visoku liniju Sorhaindo, Luka i Nikola Karabatić, Narcisse Katarani su teško prolazili, Nikola Karabatić doslovno je briljirao zabivši već u prvom dijelu pet golova (iz šest pokušaja), no posao koji je odradio u obrani te u razigravanju suigrača bio je nemjerljiv.

Do poluvremena je bilo 14-11, u nastavku su Katarani pritisli, dostigli minus, problem je bio Karabatićevo drugo isključenje te ga je Onesta čuvao za završnicu, no na kraju, iskustvo je presudilo. Bili su domaćini na samo gol minusa, utakmica se čak lomila, no “tricolori” su ponovno u završnici pokazali zašto su najuspješnija momčad u povijesti. Čak i uz samo devet obrana Omeyera, uz moćnu su obranu zasluženo slavili.

U utakmici za broncu Poljska je bila bolja od Španjolske nakon produžetaka 29-28.

Francuska prva s pet naslova

Osvojivši zlatnu medalju na svjetskom prvenstvu u Kataru, francuska rukometna reprezentacija je peti put osvojila svjetsku krunu postavši prva kojoj je to uspjelo.

Francuska je do sada imala četiri svjetska zlata, baš kao i Švedska i Rumunjska. Tri titule svjetskih prvaka imaju SSSR/Rusija, te Njemačka, dvije titule imaju Španjolci, a po jednu Hrvatska, ČSSR i Jugoslavija.

Šveđanima ostaje utjeha kako su osvojili najviše medalja na svjetskim prvenstvima, čak 11 - četiri zlata, tri srebra i četiri bronce.

FRANCUSKA - KATAR 25:22

FRANCUSKA: OMEYER, DUMOULIN, FERNANDEZ, BARACHET, ANIC, NARCISSE, JOLI, NYOKAS, HONRUBIA, N.KARABATIC, MAHE, ACCAMBRAY, SORHAINDO, GUIGOU, L.KARABATIC, PORTE

KATAR: SARIC, MARKOVIC, MABROUK, ROINE, CAPOTE, AL-KARBI, MEMISEVIC, STOJANOVIC, VIDAL, DAMJANOVIC, MALLASH, BENALI, MADADI, HAMDOON, HASSAB ALLA, ZAKKAR

KRAJ UTAKMICE

58. minuta - Narcisse nakon solo akcije diže na+3

56.minuta - Capote se dižena devet metara i zabija za Katar

54. minuta - Mahe zabija za Francusku nakon brze kontre

53. minuta - Vidal iz teške pozicije, iz okreta, zabija za Katar

52. minuta - Porte zabija s crte

52. minuta - Marković smanjuje zaostatak Katara

51. minuta - Porte zabija nakon brze kontre Francuza

48. minuta - Jerome Fernandez zabija svoj prvi pogodak na utakmici

45. minuta - Vidal zabija s crte i dovodi Katar ponovno na samo -1

44. minuta - Barachet je strijelac za Francusku

43. minuta - Capote zabija novi pogodak za Katar

41. minuta - Barachet hvata izgubljenu lopt i zabija s crte za +2 Francuza

40. minuta - Marković zabija za samo -1 Katarana

39. minuta - Madadi zabija s crte za Katar

38. minuta - Porte zabija s krila

37. minuta - Borja Vidal zabija svoj prvi pogodak na utakmici za Katar

34.minuta - Barachet zabija svojj prvi pogodak za Francusku, ali odmah u idućem napadu zabija Marković

33. minuta - Sorhaindo zabija s crte

32. minuta - Novi pogodak Mallasha

31. minuta - Mallash zabija prvi pogodak za Katar u nastavku

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30. minuta - Marković zabija za Katar

28. minuta - Karabatić se digao na 9 metara i topovski opalio za +4 Francuza

26.minuta - Marković zabija iz semderca

25. minuta - Novi pogodak Capotea

24. minuta - Capote zabija za nakon dužeg vremena bez pogotka za Katar

23. minuta - Katar sve više tone, Karabatić diže na visokih +6

22. minuta - Gigou zabija sa sedam metara

21. minuta - Capote se diže na deset metara i šalje loptu u mrežu Omeyera

20. minuta - Nyokas zabija novi pogodak za Francuze

18. minuta - Markoviće precizan sa sedam metara, ali odmah u idućem napadu za Francusku zabija Narcisse

17. minuta - Ovog puta Karabatić krade loptu i diže na +4

15. minuta - Narcisse krade loptu, istrčava kontru i zabija za +3 Francuske

14. minuta - Gigou zabija s krila

13. minuta - Nyokas zabija novi pogodak za Francusku

12.minuta - Memišević zabija za Katar

11. minuta - Narcisse zabija nakon brze kontre Francuza

8. minuta - Marković zabija za Katar iz sedmerca

7. minuta - Capote zabija za Katar, ali odmah u idućem napadu ponovno je strijelac Karabatić

6. minuta - Karabatić postiže svoj prvi pogodak na utakmici i diže na +2 Francuza

5.minuta - Gigou zabija iz sedmerca zavodstvo Francuza

4.minuta - Nyokas zabija prvi pogodak za Francusku na utakmici

3. minuta - Benali je doveo Katar u vodstvo

14. svibanj 2024 12:24