OPET STALI U POLUFINALU

HRVATSKA - DANSKA 27:29 Suci i Landin ukrali Hrvatskoj finale, po četvrti put zaredom u borbu za broncu!

S 15-13 smo otišli na odmor. Drugi dio smo počeli s 2 igrača više, ali je Čupić promašio 3 zicera...

Slavko Goluža i dalje ne zna što znači kao izbornik igrati finale velikog turnira . U njegovu četvrtom natjecanju Hrvatska će i četvrti put igrati za broncu nakon što je na Europskom prvenstvu u Danskoj poražena od domaćina 29-27.

Utakmicu su pogocima otvorila dvojica najboljih, Duvnjak za 1-0, a Mikkel Hansen mu odgovorio u sljedećem napadu. Bila je to najava velikog dvoboja koji je u prvom poluvremenu dobio hrvatski rukometaš. Za razliku od polufinalnog dvoboja na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj, Duvnjak je vukao Hrvatsku u prvom poluvremenu. Zabio je četiri pogotka, jedan u posljednjoj sekundi s igračem više za plus 2 (15-13), a i otvarao prostor ostatku vanjske linije.

Striktno na Duvnjaka

Ulrik Wilbek u prvih je 30 minuta često pribjegavao striktnom markiranju Duvnjaka što je olakšalo posao Damiru Bičaniću i Marku Kopljaru. Obojica su do poluvremena zabili po dva gola. Osim toga, Duvnjak je u prvoj dionici utakmice sjajno kontrolirao ritam utakmice, gurao u leđa kada je trebalo (prva tri pogotka Hrvatska je zabila u leđa, dva iz polukontre i Štrlek iz kontre), a ponekad sjajno zaustavljao eventualne brzopletosti zaustavljavši napade. Limitirani su i nerezonski šutovi, Danska je u prvom poluvremenu nije izvela samo jedan čisti protunapad, i to s igračem više.

Ono što je u najavi isticano kao jedan od preduvjeta pobjede, kontrola rezultata i nedopuštanje odvajanja Dancima, Golužini su igrači odradili savršeno. Vodili su cijelim tijekom poluvremena, a imali su samo jednu šansu preuzeti vodstvo. Međutim, kod 11-11 Venio Losert je obranio sedmerac Eggertu.

Hrvatska je u prvih 30 minuta u više navrata imala dva razlike i priliku odvojiti se na više, ali sudački kriterij, u kojem je najčešće i krivi pogled značio isključenje, nije im dozvolio više. Njemački su suci pokazali koliko znači domaći teren na velikom rukometnom natjecanju jer su u nekoliko navrata neshvatljivo, za rukomet tako uobičajeno, pomogli danskim rukometašima.

Suci pomogli Dancima

Kod 6-5 Vori je izborio sedmerac, ali suci nisu imali hrabrosti pokazati isključenje Toftu Hansenu. Već u sljedećem napadu, na 7-5, Željko Musa je dobio dvije minute hlađenja zbog naguravanja na crti. Dvadesetak sekundi kasnije Čupić je poslan na klupu zbog igranja nogom koje nije postojalo. Čupić je rukom spriječio odlazak lopte na krilo prema Eggertu, pa ga je naknadno pogodila u nogu. U tim je trenucima Hrvatska izdržla, Alilović je obranio zicer Lindbergu, a Bičanić s igračem manje zabio preko bloka za 8-7. I to je bila hrvatska snaga do odmora jer svatko je imao svoju ulogu, baš svi koji su igrali napravili su nešto za prednost na poluvremenu.

Kada je Duvnjak zabio za 14-12 i igrača više na krajuprvog poluvremena, postalo je jasno da bi početak drugog poluvremena mogao biti od presudne važnosti za prelamanje utakmice. Još kada je Horvat u prvom napadu zaradio sedmerac i isključenje Knudsena, činilo se da bi s dva igrača manje Hrvatska mogla utišati 14.000 navijača u Herningu.

Ekspresna kazna

Međutim, veliku je priliku za Hrvatsku upropastio Ivan Čupić. Jedan od najboljih Golužinih ljudi na posljednjim prvenstvima u Danskoj ne igra u pravom ritmu. Kako je Horvat dobio udarac od Knudsena, Čupić je ušao i promašio sedmerac. U sljedećem mu je napadu otvoren ogroman kut na ulasku s krila, ali Landin mu je obranio zicer. Kada je na isteku igre s igračem manje Čupić promašio još jedan šut s krila, postalo je jasno da bi to mogla biti prilika za kojom će Goluža i igrači plakati nakon utakmice.

Kazna je stigla ekspresno, Danska je napravila seriju 3-0 i u 36. minuti prvi puta preuzela vodstvo (16-15). Hrvatska više nije imala prednost. Posljednji je put Horvat izjednačio na 23-23, a prije toga se vratila i s minus tri (21-18) u 43. minuti utakmice. Noeddesboovo isključenje na 26-25 dalo je nadu Hrvatima, ali Mogesenov pogodak s igačem označio je kraj nadanja za Hrvatsku.

Hrvatska - Danska 27:29

DANSKA: Landin, Green; Mogensen 2, Christiansen 3, Thomsen, Larsen 2, Eggert Magnussen 8 (4), Spellerberg, Knudsen, Noddesbo 2, Svan Hansen 3, Lindberg 1, Toft Hansen 4, Mollgaard, Sondergaard 2, Hansen 2

HRVATSKA: Losert, Alilović; Duvnjak 5, Kopljar 6, Vori 1, Gojun, Horvat 6, Vuković, Bičanić 3, Buntić, Valčić, Štrlek 2, Čupić 3 (2), Musa, Ninčević, Slišković 1

SUCI: Geipel i Helbig (oba Njemačka)

SEDMERCI: Danska 5 (4), Hrvatska 3 (2)

ISKLJUČENJA: Danska 12 minuta, Hrvatska 12 minuta

DANSKA: Landin, Green; Mogensen, Christiansen, Thomsen, Mensah, Eggert, Spellerberg, Knudsen, Noddesbo, Svan Hansen, Lindberg, Toft Hansen, Mollgaard, Sondergaard

HRVATSKA: Losert, Alilović, Duvnjak, Kopljar, Vori, Gojun, Horvat, Vuković, Bičanić, Buntić, Valčić, Štrlek, Čupić, Musa, Ninčević, Slišković.

KRAJ UTAKMICE

60. minuta - Toft Hansen zabija za Dansku a Horvat za Hrvatsku

57. minuta - Duvnjak zabija i daje nadu Kaubojima

57. minuta - Svan Hansen zabija s krila novi pogodak za Dansku, a Gojun seli na klupu (dvije minute)

55. minuta - Mogensen zabija ispod obrane prizmenim udarcem

54. minuta - Bičanić zabija za Kauboje, a Noddesbo mora na predah od dvije minute

52. minuta - Horvat zabija s krila za Hrvatsku

52. minuta - Sondergaard zabija za Dansku

49. minuta - Svan Hansen zabija s krila za novih +2 Danske

48. minuta - Christiansen donosi Dancima novu prednost

47. minuta - Hrvatske zabija iz kontre, Horvat je strijelac, izjednačenje

46. minuta - Kopljar se diže i zabija za Hrvatsku

46. minuta - Noddesbo zabija crte za novi +2 Danske

45. minuta - Slišković zabija svoj prvi pogodak na utakmici

44. minuta - Horvat zabija nakon kontre Kauboja, Noddesbo s druge strane za Dansku

43. minuta - Hrvatska s igračem više, Horvat zabija s krila

42. minuta - Egert zabija novi pogodak iz sedmerca

41. minuta - Egert pogađa iz sedmerca i odvodi Dansku na +2

40. minuta - Egert zabija iz kontre

39. minuta - Svan Hansen zabija s crte za Dansku, a Horvat s krila za Hrvatsku

38. minuta - Christiansen zabija novi pogodak, plus 1 za Dansku, ali još jednom odgovara Kopljar

36. minuta - Christiansen se diže s devet metara i zabija za vodstvo Danske, ali Kopljar zabija odmah u idućem napadu za Hrvatsku

35. minuta - Mensah zabija za izjednačenje

33. minuta - Toft Hansen zabija s crte i smanjuje zaostatak Danske

32. minuta - Landin zaustavlja dva pokušaja Hrvatske, također valja napomenuti kako je Hrvatska u razdoblju od minute i pol imala čak dva igrača više

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

30. minuta - Duvnjak zabija u zadnjoj sekundi za +2 Hrvatske

29. minuta - Egert zabija iz sedmerca i smanjuje zaostatak Danske

28. minuta - Kopljar se diže na devet metara i pogađa suprotni kut Landina za +2 Kauboja

27. minuta - Lindberg zabija s krila za Dansku

25. minuta - Čupić zabija iz sedmerca i diže na +2 Hrvatske

24. minuta - Štrlek s krila zabija za vodstvo Hrvatske

22. minuta - Egert zabija iz kuta za izjednačenje

20. minuta - Nakon odlične akcije Hrvatske, s crte zabija Vori, ali Mensah zabija za Dansku odmah u idućem napadu

19. minuta - Toft Hansen smanjuje na -1 Danske

18. minuta - Kopljar zabija iz vrlo teškog kuta, a nakon neiskorištenog napada Danske zabija i Duvnjak i diže na +2

17. minuta - Egert zabija iz sedmerca

16. minuta - Bičanić se diže na desetak metara i zabija za novu prednost Kauboja

16. minuta - Egert pogađa za izjednačenje

15. minuta - Hrvatska trenutačno igra s dva igrača manje, isključeni su Musa i Čupić

14. minuta - Eggert zabija s krila i smanjuje za Dansku

13. minuta - Nakon prekršaja na Voriju, Čupić zabija sa sedam metara

11. minuta - Hansen poravnava rezultat, ali Čupić vraća na +1 Hrvatske

10. minuta - Bičanić zabija za Hrvatsku, a Mogensen za Dansku

9. minuta - Toft Hansen zabija za smanjenje zaostatka Danske

8. minuta - Duvnjak diže na +2 Kauboja

7. minuta - Štrlek zabija za Hrvatsku

5. minuta - Sondergaard je opalio s osam metara i zabio kroz noge Alilovića

4. minuta - Kopljar pogađa s devet metara za novo vodstvo Kauboja

2. minuta - Hansen je zabio za izjednačenje

1. minuta - Duvnjak je zabio za vodstvo Hrvatske nakon prvog neiskorištenog napada Danske

1. minuta - Utakmica je počela!

29. travanj 2024 08:43