POLJSKA - HRVATSKA 24:22

IZ DOHE PREDRAG ŽUKINA: ZA HRVATSKU JE PRVENSTVO GOTOVO! Ovo bi trebao biti i kraj puta izbornika Slavka Goluže

Došao je, nažalost, kraj još jedne “ere”, rukometni izbornik Slavko Goluža došao je do kraja izborničkog puta . Ili bi tako barem trebalo biti prema zakonima trenerskog posla nakon što je hrvatska reprezentacija u četvrtfinalu SP-a u Dohi poražena od Poljske rezultatom 22-24. Naši su bačeni u utješnu borbu za razigravanje umjesto među četiri najbolje momčadi svijeta koje će na međusobni “megdan” za raspodjelu odličja.

To je nešto što se u hrvatskom rukometu ne bi smjelo tolerirati bez obzira na Golužin rejting u hrvatskom rukometu. Reprezentacija je odavno u procesu podmlađivanja dobila “transfuziju” i “svježu krv”, sada bi se to trebalo dogoditi i na klupi. Razlozi su vrlo jasni, nakon što je Lino Červar osvojio dva zlata u Portugalu i Ateni, a zatim i sam “spustio letvicu” te osvojio četiri srebra, Goluža je u svojih šest velikih natjecanja uzeo samo tri bronce. Odgovornima u savezu to bi trebao biti dovoljan razlog bez obzira što se teoretski mogu sakriti iza floskule o ostvarenom generalnom cilju i osiguravanju kvalifikacija za Rio de Janeiro sljedeće godine. Rejting hrvatskog rukometa ipak je takav da se nikada i ni u kom slučaju ne smijemo zadovoljavati mrvicama sa “trpeze” najboljih u svjetskom rukometu...

Koliko su bili koncentrirani i posvećeni predstojećem im zadatku, pokazala je činjenica da su naši na teren na zagrijavanje izašli više od sat vremena prije početka utakmice.

Ogled je krenuo oprezno, suzdržano i pomalo prestrašeno s obje strane, važnost utakmice sigurno je zakočila i jedne i druge. Iako se nije otvorilo posebnim grubostima, zamotane glave, nakon što su raskrvavljeni, zaradili su Musa i Rojewski.

Obje su strane griješile, Alilović je skinuo dva teška udarca, a Szmal s druge strane sedmerac Čupiću. Njemu to nije ulilo nesigurnost te je ubrzo s krila zabio za naših 3-2, a naš je granitni blok zaustavio indisponiranu obranu Poljaka. Iako su se tijeko turnira dičili najviše odličnim vanjskim učinkom, poljski su pucači u prvoj “četvrtini” ogleda tek tri puta “probili” Alilovića. Malo je značilo jer ni naši u napadu nisu imali rješenja za čvrstih poljskih 6-0. Ti su trenuci, a i cijelo prvo poluvrijeme, bili taktička pobjeda poljskog trenera, Nijemca Michaela Bieglera nad Golužom jer se ostvarilo ono što je govorio uoči četvrtfinala “moramo usporiti Hrvate i igrati na malo golova”. Reakcije poljskih igrača nakon svakog gola odavale su odlučnost da se osvete za sve one silne poraze koji su im naši nanijeli u poviejsti velikih natjecanja, kod naših je primjetna nervoza, čak i strah. Kad je Krajewski zabio iz kontre udarcem iza leđa za 9-6, postalo je prilično kritično, no kriza je prevladana nakon Golužinog time-outa, dviju obrana Alilovića i pogocima Sliškovića, Muse i Kopljara (10-10). Do konca prvog dijela Poljaci su zabili dvaput.

Po dolasku iz svlačionice Golužini su dečki vratili na nulu (Kopljar i Duvnjak prvi gol na utakmici). Doslovno se krenulo od nule.

Iako “Duleta” dotad u napadu nije bilo nigdje, on je zabio još četiri u nizu za pravi preokret, Ivić, koji je zamijenio Alilovića, brzo je obranio četiri udarca i počeo je slaviti hrvatski dio tribine (17-14). No, kako je do prednosti došlo, tako se i istopila. U obostrano solidnoj igri ušlo se u neizvjesnu završnicu u kojoj je presudilo to što je Szmal skinuo zicer Karačiću, a zatim i udarac izvana Duvnjaku. Nažalost, utjehu je teško pronaći...

HRVATSKA - POLJSKA 22-24 (10-12)

DVORANA: Ali Bin Hamad Al Attiya Arena, GLEDATELJA: 1.000

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Vori, Horvat 5 (3), Duvnjak 5, Čupić 2, Bičanić 1, Gojun 1, Štrlek, Kopljar 4, Musa 1, Brozović, Stepančić, Karačić 1, Ninčević, Slišković 2.

POLJSKA: Szmal, Wyszomirski; Lijewski, Jurkiewicz 6, Bielecki 1, B.Jurecki 2 (1), M.Jurecki 2, Rojewski 4, Grabarczyk, Orzechowski, Syprzak 3, Wisniewski, Krajewski 2, Daszek 1, Chrapkowski 3, Maslowski, Szyba

SEDMERCI: Hrvatska 3/4, Poljska 1/2.

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta, Poljska 8 minuta

HRVATSKA - POLJSKA 22-24

KRAJ UTAKMICE

60. minuta - Čupić gubi loptu, a Poljaci zabijaju

58. minuta - Sczmal brani udarac Duvnjaku

57. minuta - Ne možemo zaustaviti Syprzak, pivot Poljaka ponovno zabija

57. minuta - Karačić pogađa vratnicu

55. minuta - Horvat je precizan sa sedam metara

54. minuta - Karačić konačno pogađa

53. minuta - Poljaci zabijaju s dva igrača manje, a uz to Kopljara zarađuje isključenje

53. minuta - Čupić zabija, a Poljaci imaju dva igrača manje

51. minuta - Poljaci su ostali s igračem manje, a Hrvatska to ne koristi

50. minuta - Kopljar nas drži u igri, Marko zabija svoj peti gol

50. minuta - Dva napada nismo realizirali, a Syprzak dovodi Poljsku u vodstvo

47. minuta - Szmal je obranio, a Poljaci ekspresno zabijaju

46. minuta - Četvrti pogodak Kopljara

45. minuta - Jurecki je precizan sa sedam metara

44. minuta - Poljaci zabijaju, a Vori zarađuje isključenje

44. minuta - Duvnjak zabija, a Ivić brani

43. minuta - Rojewski zabija drugi gol Poljaka u nastavku

41. minuta - Ivić brani i Bieleckom

40. minuta - Horvat zabija za velikih plus 3

38. minuta - Još jedan pogodak Duvnjaka

37. minuta - Duvnjak se probudio. Tri gola najboljeg igrača Hrvatske u nastavku

37. minuta - Poljaci zabijaju nakon šest minuta

36. minuta - Duvnjak zabija za vodstvo Hrvatske

34. minuta - Ivić ponovno brani

34. minuta - Kopljar je isključen, a Rojewski promašuje sedmerac

33. minuta - Ivić upisuje svoju prvu obranu, a Duvnjak zabija svoj prvi gol

31. minuta - Kopljar prvi zabija u nastavku

Goluža je izvadio Alilovića i na gol poslao Ivića

POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME

30. minuta - Slišković promašuje i Hrvatska odlazi na odmor sa -2

30. minuta - Poljaci ponovno odlaze na +2

29. minuta - Ponovno Szmal brani Duvnjaku

28. minuta - Syprzak s crte za novo vodstvo Poljaka

27. minuta - Alilović je dvaput obranio, a Kopljar zabio za izjednačenje

26. minuta - Zabija i Musa za -1

25. minuta - Ponovno zabija Slišković

24. minuta - Prvo isključenje Poljaka, M. Jurecki mora van

23. minuta - Michal Jurecki je nezaustavljiv za hrvatske bekove

22. minuta - Slišković nas vraća na -2

22. minuta - Krajwski je svladao Alilovića udarcem iza leđa

21. minuta - Bielecki kažnjava sporost obrane

20. minuta - Prvi pogodak Hrvatske iz vana, zabio je Kopljar

19. minuta - i Daszek je precizan s krila

18. minuta - Treći pogodak Rojewskog na utakmici

17. minuta - Horvat ostaje sam na krilu i zabija

17. minuta - Ovoga puta Szmal je koban za Duvnjaka. Razbranili smo poljskog vratara

16. minuta - Szmal brani zicer Voriju, a Poljaci to ekspresno iskorištavaju

16. minuta - Rojewski koristi rupu u obrani Hrvatske i izjednačuje na 4-4

15. minuta - Poljaci zabijaju s igračem više

14. minuta - Kopljar je zaradio prvo isključenje

13. minuta - Sedmerac je ovoga puta izveo Horvat i zabio za +2

10. minuta - Čupić zabija za prvo vodstvo Hrvatske

9. minuta - Gojun nakon kontre zabija za izjednačenje

8. minuta - Prvi sedmerac na utakmici. Čupić promašuje

7. minuta - Alilović ponovno sjajno brani

6. minuta - Rojewski kroz noge Alilovića za 2-1

6. minuta - Musa je izašao jer mu je razbijene arkada

5. minuta - Bičanić je neprecizan u napadu, a Vori je u obrani dobio žuti karton

4. minuta - Alilović je skinuo zicer

3. minuta - Bičanić ekspresno izjednačava

2. minuta - Hrvatska gubi loptu u napadu, a Mihel Jurecki zabija za vodstvo Poljaka

2. minuta - Jurecki pogađa vratnicu

1. minuta - Duvnjak utakmicu otvara promašajem

UTAKMICA JE POČELA

Hrvatska kreće sa standardnom sedmorkom: Alilović, Vori, Štrlek, Čupić, Duvnjak, Bičanić i Kopljar.

11. svibanj 2024 02:30