DOMINACIJA LINDSEY

Pobjeda i Veliki globus za Lindsey Vonn

Lindsey Vonn of the United States shows the trophies of the alpine ski, Women's World Cup super-G and downhill discipline titles, in Garmisch-Partenkirchen, Germany, Friday, March 12, 2010. (AP Photo/Armando Trovati)
 AP

Treću sezonu za redom američka skijašica Lindsey Vonn osvojila je Veliki kristalni globus koji se dodjeljuje najboljoj u Svjetskome kupu.

Sjajna Amerinka pobjednica je superveleslalomske utrke u Garmisch Partenkirchenu, što joj je ukupno 33. pobjeda u karijeri, ali i posebno je važna budući da je jednu utrku prije kraja sezone s njom osvojila nagradu za najbolju u sezoni.

Podsjetimo da je Male kristalne globuse osvojila u superkombinaciji, spustu i superveleslalomu.

Uspješnu sezonu sada je i zaokružila najboljim rezultatom utrke u petak. Na stazu Kandahar Vonn je izašla posljednja 22., a 2180 metara dugu utrku okončala je u vremenu 1:19.30, odnosno 0.16 sekundi ispred Austrijanke Elisabeth Görgl, te 0.57 pred Švicarkom Nadiom Styger.

- Teško je moglo biti bolje od ovoga. Uzela sam zlato na Olimpijskim igrama u omiljenoj disciplini (spustu, nap. p.), a sada imam i treći veliki Kristalni globus - kazala je 25-godišnjakinja koja svakom sezonom ostavlja iza sebe sve manje “živih” rekorda.

Njemica Maria Riesch, koja je s Vonn vodila borbu za Veliki kristalni globus, utrku je završila na četvrtom mjestu (+0.59) i u konačnici osvojila drugo mjesto ukupnog poretka.

Nakon što Riesch nije svojom vožnjom osvojila jedno od prva dva mjesta, a to joj je bilo potrebno za teoriju koja nudi osvajanje Velikog kristalnog globusa, Vonn je mogla birati hoće li uopće izaći na stazu. Ipak, odlučila se za nastup kojim je potvrdila nedodirljivost u konkurenciji.

Dodajmo da je tijekom utrke Andrea Fichbacher teško pala na glavu i desno rame nakon što je "zahaklala" jedna vrata. Ozbiljnost ozljeda još uvijek nije poznata.

Fischbacher je hodajući napustila stazu.