Požar koji je planuo tik do ornitološkog rezervata Orepak (lokalitet poznat kao Pod gredom) u dolini Neretve ugašen je, no šteta koju je nanio životinjskom svijetu tek se treba utvrditi. No ono što se već sad zna jest da situacija nije dobra. Premda mnoge ptice koje tamo žive još nemaju jaja, ipak ima onih koje su ih snijele. Među njima su patke, eje močvarice, pupavci... Sve one izgubile su podmladak. No problem je širi od toga.
- Sve je izgorjelo i sad nema hrane. Neke vrste u tom području više neće imati gdje graditi gnijezda. Štijoke, recimo, sve tri vrste koje borave u ovom području, sve savijaju gnijezda u starim tršćacima. Sada ih više nema, tako da će morati tražiti novo mjesto za savijanje gnijezda. Uz to, brkate sjenice su tamo živjele - izgorjelo im je jedno od tri jaka staništa u dolini Neretve - kaže nam Bariša Ilić, predsjednik ornitološkog društva Brkata sjenica iz Metkovića.
Ističe i kako godinama od nadležnih traži da se uvedu mjere kako bi se spriječili učestali požari u dolini Neretve. Predlagao je tri stvari: edukaciju ljudi o važnosti trščaka, uvođenje dobrog videonadzora (kako bi se mogli kazniti oni koji pale) te čišćenje plovnih putova. No, unatoč njegovim apelima, nije poduzeto ništa.
- Ogromnu štetu nije pretrpio samo ptičji svijet - nastradale su sve životinje koje tamo žive. Brojni sisavci, gmazovi, ali i kukci. Među njima i leptiri - ističe Ilić.
Kolika je šteta nanesena tim malim letačima, možemo samo nagađati, kaže biolog i stručnjak za leptire, Toni Koren. Posebnost Neretve jest da je ona najveće močvarno stanište na Jadranu i, premda nisu baš istraženi kukci koji tamo žive, zna se da u delti živi između 700 i 800 noćnih leptira.
- Barem 10-15 vrsta leptira sam u cijeloj našoj zemlji pronašao samo u dolini Neretve. Možda ćemo ih jednog dana otkriti negdje drugdje, ali zasad znamo da žive samo u tom području. Za mnoge od njih Neretva je jedno od rijetkih mjesta u Europi u kojem žive i vrlo su rijetki. Recimo, neretvanska medonjica jedino tamo živi, taj je leptir na našem kontinentu ugrožen - kaže Koren i dodaje kako upravo u rezervatu Orepak postoje mikrolokacije na kojima žive ti leptiri.
- Sada su stradale gusjenice i kukuljice koje se nalaze na močvarnim biljkama. Sasvim sigurno su stradali i neki odrasli leptiri. To će svakako utjecati na populacije na tom području, a možemo se samo nadati da nisu ugroženi neki dijelovi rezervata u kojima su živjeli posebno rijetki leptiri te da ih zbog ovog požara nismo izgubili - ističe Koren.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....