Iz talijanske ustanove Area Marina Protetta Miramare prije nekoliko dana objavili su snimku morskog psa snimljenog na njihovom području. Na taj su se korak odlučili jer je životinja plivala na čudan način i ponašala se pomalo neobično. Potom, svega nekoliko sati kasnije, stigla im je potvrda da nešto ne valja: mladi morski pas uplivao je u luku Grignano (zoni nadomak povijesnog dvorca Miramare u blizini Trsta), kojom je bez prestanka kružio i činilo se da se ne može vratiti u otvorene vode.
- Najprije smo ga samo promatrali, ali smo onda shvatili da moramo intervenirati. Ulovili smo ga posebnom mrežom, unijeli u jedan od brodova, gdje je smješten u spremnik. Provjerili smo ima li vidljivih ozljeda ili udice u ustima, a kako nije imao, pustili smo ga. Pretpostavljamo da je životinja svojevrsni ‘nusprodukt ribolova‘ i stoga je teško reći kakve su joj šanse za preživljavanje, niti je li naša intervencija bila učinkovita ili ne.
Ekološki značaj ove intervencije praktički je nikakav. No, uvjereni smo da očuvanje ugroženih vrsta uvelike ovisi o znanju, informacijama i svijesti svih vas koji nas pratite. To pokazuju i oni koji su u komentaru na prethodnu objavu u kojoj smo izvijestili o kritičnom stanju i brizi za očuvanjem morskih pasa napisali: ‘Hvala, nisam znao. Neću ga više kupiti‘ - objavili su iz ustanove.
Video se može vidjeti ovdje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....