UVIJEK IM POMAŽE

Žena koja hrani mačke s ulice kažnjena zbog toga: ‘Primam socijalnu pomoć, kako da platim?‘

Kaže kako nikada hranu ne ostavlja na ulici, nego mačke dođu i pojedu, a ona pokupi zdjelice i odnese ih doma

Ilustracija

 Celia Medel/Panthermedia/Profimedia

Nevenka Ristović, 70-godišnnjakinja iz Pule, kažnjena je s 132 eura jer je hranila mačke ispred svoje zgrade u Stiglichevoj ulici. Kaznu su joj napisali komunalni redari Grada Pule jer je, kako se navodi, "okrivljenica hranila životinje bacanjem hrane na javnu površinu".

- Nije istina to što su napisali, da bacam hranu. Pojavili su se ovdje jedno jutro u 9 sati u siječnju, zaskočili me i slikali mobitelom i onda sam za dva mjeseca dobila kaznu, točno na 8. mart. Piše na njoj da sam okrivljenica, kao neki zločinac. Nisu me htjeli poslušati da macama hranu dajem uredno; stavim zdjelice, napunim, pričekam da pojedu i onda sve odnesem kući i tako dva puta dnevno - priča Nevenka.

I doista, okoliš oko zgrade novinari su promotrili prije njezina dolaska i nigdje nije bilo ni otpadaka ni prljavih zdjelica, a kako su približavalo vrijeme za jelo mace su se same polako okupljale, piše Istra24.

Na meniju je u petak bila friška srdela.

- Žalila sam se, zamolila da mi ne kažnjavaju jer jednostavno nemam kako platiti kaznu. Primam socijalnu pomoć od 172 eura mjesečno, kako da preživim sa 40 eura koji mi ostanu, govori gospođa pokazujući potvrdu o jedinom prihodu te nastavlja;

- I ovako otkidam od usta sebi i gotovo pola dajem za hranu za mačke. Već kad nemaju dom, barem za jesti nek imaju, da budu lijepe i zdrave, priča i dodaje da joj hranom pomažu i udruge, ali ona im i kupuje jer neke "vole suho, neke više konzervu, a i ribu obožavaju".

Mačke o kojima se gospođa brine, zasigurno su među najljepšima u Puli - okruglaste, buhtlaste, divnih boja, sjajne sive i krem dlake, jantarnih i zelenih očiju. Zdrave.

Na pitanje koliko maca hrani navodi nam da ih sada sigurno ima 15-20, ali da ona nije za to kriva.

Netko je lani, dodaje, pustio leglo mačića, a ona ih nije uspjela sve udomiti. Oni su odrasli i pridružili se mačkama koje je već hranila, a na hranilište povremeno stižu i mace iz okolice. Jer, veli, kako mačkama objasniti da ne dođu?

- Zar da ih pustim da umru od gladi? Većinu sam uz pomoć udruge i veterinarske ambulante Andar sterilizirala i kastrirala i to kada je Grad Pula imao akciju besplatne kastracije. Znači Grad je to platio, a sada mi taj isti grad ne dozvoljava da im dam jesti, pa kakva je to glupost, kakav je to apsurd, pita se ogorčeno te dodaje;

- Umjesto da mi pomognu, da plate koju vreću hrane, jer ja hranim gradske mačke, oni me kažnjavaju. Mačka kojeg je netko šutnuo vodila sam veterinaru, imao je razbijen kuk, liječila ga kod kuće... Jedan je susjed mačića lani tako udario da ga je usmrtio, meni su sve to nepojmljive stvari. Isto tako ne mogu shvatiti što sam ja pogriješila, pita se te još jednom naglašava da ona ne prlja okoliš zgrada.

To potvrđuje i nekoliko susjeda koje smo zatekli u povratku s posla.

- Ma nisu problem ni gospođa ni mačke. Veći su nam problem galebovi koji se skupljaju oko smeća, ali i ljudi iz okolice koji svoje pse vode na ovu malu zelenu površinu do naše zgrade. Sve je puno izmeta, čak se i između automobila nađe, nitko ne skuplja za svojim psima, eto to je problem - kaže jedan susjed, dodajući da je pitao u gradu da se postavi kanta i barem tako potakne ljude da pokupe, no ništa se nije učinilo.

Pitamo Nevenku je li ju netko prijavio, jer čudno kako su se komunalni našli ovdje baš u 9 ujutro kada hrani mačke.

Ona nam otkriva da sumnja na dvije gospođe koje žive u zgradi do njezine, mamu i kćer, a s kojima je tijekom prošljeg ljeta došla u sukob jer su okretale zdjelice s vodom koje je puštala macama.

- Pa kome može smetati, osim njima. Pokušala sam im još lani objasniti da je kazneno djelo nanositi životinjama muku i bol, a to je upravo ono što one čine kad im prolijevaju vodu, ali nisu me htjele slušati. Po cijele su dane na prozoru i gledaju. Počele su mi čak zabranjivati da hodam ispod njihove zgrade, a kćer se smijala kada je vidjela da sam dobila kaznu - priča gospođa.

Zbog toga je, dodaje, dio mačaka počela hraniti iza zgrade, u privatnom dvorištu jedne kuće za što je dobila dozvolu vlasnika, no dio maca ostao je i dalje na prvotnoj lokaciji, jer su tako naučene.

- Sigurna sam da su one dvije lagale da onečišćujem, ali svi susjedi znaju da to nije istina. Uvijek pričekam da i zadnja maca pojede pa sve odnesem, hrana za nama sigurno ne ostaje - veli Nevenka, dodajući da su joj mačke glavna zanimacija u danu i sve ih, iako nisu, pazi kao da su njene.

Sanja Čubrilo iz Udruge Ruka šapi potvrdila je da su volonteri udruge upravo ovoj gospođi lani pomagali da uhvati i sterilizira mace oko zgrada u Stiglichevoj. Sve su mace tada označene, a udruga gospođu redovito pomaže s hranom.

Grad Pula ima dvije odluke koje su u opreci. Iako Komunalni red doista zabranjuje hranjenje životinja na javnim površinama, Odluka o o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca te načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama iz 2016. godine, a koja bi se trebala primjenjivati u ovom slučaju, propisuje sljedeće;

"Držanje kućnih ljubimaca u zajedničkim prostorijama i dvorištima zgrada, kretanje kućnih ljubimaca u zajedničkim dijelovima zgrada i dvorištima zgrada te čišćenje tih prostorija i prostora od onečišćenja koje napravi kućni ljubimac, zajednički utvrđuju suvlasnici zgrade odnosno korisnici stanova kućnim redom zgrade".

Nadalje, članak 14. iste odluke veli da se na javnim površinama smiju postavljati hranilišta za mačke.

Dakle, iako Pula ima odluku o hranilištima za mačke, ona nikada nije finalizirana jer Grad, točnije tadašnji gradonačelnik Boris Miletić, nikada nije dodatnim propisima regulirao kako bi ona trebala izgledati i gdje se mogu postavljati.

- Iako je odluka o hranilištima donesena još 2016. godine nikada nije raspisan natječaj o tome gdje će ona biti, tko će se o njima brinuti. Jesu li trenutna hranilišta po gradu legalna ili ilegalna? Hoće li Grad krenuti kažnjavati i druge ljude koji hrane mačke, da im poručimo da prestanu, tko će za sve te životinje odgovarati - pita se Čubrilo.

Podsjetimo i da su slobodnoživuće mačke (kako ih zakon naziva) zaštićene sve dok se stanari pojedinog kvarta ili volonteri udruga o njima brinu na primjeren način, što je u Puli sve češći primjer.

Upit o ovom slučaju postavili su novinari i Gradu Puli, no odgovor nisu dobili.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 00:48