
U lipnju prošle godine započela je velika akcija udomljavanja pasa sa Žarkovice nakon što je veterinarska inspekcija izdala rješenje da se više od 260 pasa mora izmjestiti u vrlo kratkom roku. Većina pasa udomljeno je i izmješteno na privremene smještaje te u ovlaštena skloništa, a u ovom trenutku na Žarkovici ih je ostalo još 35. Tijekom proteklih osam mjeseci veterinarska inspekcija nekoliko je puta produljivala rok za premještaj, a zadnji zadani rok istječe s krajem siječnja.
Voditeljica projekta Adopt Zarkovica Dogs, Ana Ivelja, nada se da će za par mjeseci Dubrovnik konačno imati svoje registrirano sklonište. Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković još je u srpnju najavljivao izgradnju velikog skloništa za životinje na Grabovici sa smještajnim kapacitetom za 350 pasa. No kako bi se preostali psi što prije smjestili u odgovarajuće uvjete, planira se hitna izgradnja skloništa s manjim smještajnim kapacitetom, a kasnije bi se vratili planovima za veće sklonište. To bi omogućilo i prihvat novih napuštenih pasa.
Još uvijek lokacija skloništa nije službeno potvrđena, no također se razmatra mogućnost Grabovice. Psi će, kako najavljuju, živjeti u kontejnerima s mogućnošću izlaska na ograđeni dvorišni prostor. Kako navodi voditeljica Ivelja, inženjeri trenutno rade na rješenju problema uvođenja struje i vode te svim ostalim uvjetima koje zahtijeva Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje.
Osim ureda, karantene i 800 kvadrata prostora za istrčavanje pasa, u sklopu skloništa planiraju uključiti i objekt za oporavak mačaka nakon kastracije. Naime, u Dubrovniku nekolicina građana sama pomaže mačkama i u proteklim godinama sterilizirali su preko 3000 mačka, uglavnom bez podrške Grada, što je dalje neodrživo. Skrb za životinje u Dubrovniku mora se početi provoditi organizirano i efikasno, a sklonište je polazna točka i jedino logično rješenje, kako za preostale pse sa Žarkovice, tako i za sve napuštene životinje u budućnosti.
Mili, Thea, Erika, Roni, Rondo, Cruz i Ljubiša te svi ostali psi koji su i dalje na Žarkovici, kao napominje Ivelja, teže su udomljiviji psi, no i dalje ne gube nadu. Sanjaju o tome da će njihova priča doći do udomitelja s dovoljno strpljenja i još više ljubavi. Nevjerojatne priče o udomljenim psima koji su sada izuzetno napredovali idu u prilog tome da niti jedan pas nije neudomljiv. Npr. pas koji je morao biti sediran da bi ga premjestili sa Žarkovice i koji je zazirao od svakog pokušaja dodira, nakon puno rada i vremena, danas je potpuno socijaliziran pas koji sam traži maženje i poslastice.
Voditeljica projekta Ivelja prošli tjedan posjetila je sklonište u Osijeku, Našicama i Čakovcu koji slove kao dobri primjeri zbrinjavanja napuštenih životinja, kako bi dragocjena iskustva mogla primijeniti prilikom izgradnje novog skloništa.
- Grad Dubrovnik iako je najavio provedbu svih svojih zakonskih obveza još uvijek nije proveo kontrolu mikročipiranja pasa i obilazak svih kućanstava, nije krenuo s financiranjem kastracije skrbničkih pasa i mačaka te sustavnom edukacijom građana o njihovim zakonskim obavezama. Iznimno važan rad na prevenciji napuštanja životinja koji je i propisan Zakonom o zaštiti životinja očekuje se i od ostalih lokalnih zajednica Dubrovačko-neretvanske županije - poručuju Prijatelji životinja.
Sa Žarkovice je trajno udomljeno 120 pasa, a još više njih traži dom uz pomoć privremenih udomitelja i skloništa u kojima su smješteni. Svi oni, uz 35 pasa koji su još uvijek na Žarkovici, oglašeni su na www.adopt-zarkovica.eu. Mole se svi koji žele pomoći da njihove fotografije i dirljive priče šire do pronalaska trajnog doma. Pomoći psima svi zainteresirani mogu i volontiranjem te privremenim smještajem.