ZANIMLJIVI DETALJI

Odluka o žalbama za Vjesnik pala još prije dva tjedna, poznato na što su se poraženi žalili

Ministarstvo graditeljstva objavilo je da će u idućim danima potpisati ugovor s tvrtkom Eurco vrijedan 5.275.000 eura s PDV-om

Vjesnik nakon požara

 Iva Lopac Popovic/Cropix
Ministarstvo graditeljstva objavilo je da će u idućim danima potpisati ugovor s tvrtkom Eurco vrijedan 5.275.000 eura s PDV-om

Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave u rekordnih osam radnih dana odbila je žalbe tvrtki JONING i V.D.M. Promet na odabir izvođača za izradu projektne dokumentacije i izvođenje radova uklanjanja nebodera Vjesnik.

Ministarstvo graditeljstva objavilo je da će u idućim danima potpisati ugovor s tvrtkom Eurco vrijedan 5.275.000 eura s PDV-om kako bi neboder što prije bio sigurno uklonjen.

Rješenje doneseno 30. siječnja

Iako je DKOM rješenja kojima odbija žalbe donio još 30. siječnja, ona su objavljena tek jučer. Uvidom u rješenje DKOM-a može se vidjeti da su žalitelji imali mnogobrojne žalbene navode u kojima su iznesene teške optužbe na račun Ministarstva graditeljstva, ali su redom svi odbijeni.

image
Darko Tomas/Cropix

Primjerice, tvrtka V.D.M. Promet osporavala je primjenu pregovaračkog postupka bez prethodne objave poziva na nadmetanje i tvrdi da nisu ispunjeni zakonski uvjeti za primjenu tog postupka.

Pala je i zadnja prepreka, rušenje Vjesnika može početi

Također su naveli kako nije jasno zbog čega je primjena ovoga postupka bila nužna kad je rok za izvršenje ugovora o javnoj nabavi čak šest mjeseci od njegova sklapanja, ‘što teško da govori u prilog ‘prijekoj’ potrebi za provođenje ove vrste postupka‘.

U DKOM-u tvrde da se ‘sveukupnost situacije ima smatrati razlogom iznimne žurnosti jer se radi o događaju (požaru) koji javni naručitelj nije mogao predvidjeti, kao ni njegove posljedice‘.

JONING sugerirao da postoji veza između naručitelja i odabranog ponuditelja

Tvrtka JONING u svojoj žalbi je, među ostalim, navela da je ovim natječajem povrijeđeno načelo jednakog tretmana i transparentnosti jer je naručitelj neosnovano odbio njihovu ponudu, primjenjujući kriterije koje prema drugim ponuditeljima nije uopće primijenio.

image

Vjesnik za vrijeme požara

Damir Krajac/Cropix

Stoga sugeriraju kako je moguće da postoji veza između naručitelja i odabranog ponuditelja, zbog čega je odabrana znatno skuplja ponuda od njihove.

- To postupak nabave kontaminira do neprihvatljivih granica u zakonskom, moralnom i svakom drugom smislu, tvrdi se u žalbi JONING-a.

U svom rješenju DKOM je na te teške optužbe odgovorio ‘da u konkretnom slučaju cijena nije jedini odlučujući faktor odabira ponude, već je to ekonomski najpovoljnija ponuda gdje se uz cijenu valorizira i kriterij kvalitete‘.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. lipanj 2026 09:34