POZADINA VOJNE AKCIJE

DVOSTRUKA LINIJA ZAPOVJEDANJA Rojs: 'Šušak je Gotovini izdavao naredbe mimo Glavnog stožera'

Glavni stožer nije znao za akciju Zima 94 jer su nas optuživali da vodimo privatni rat, navodi Rojs u intervjuu Hrvatskom tjedniku
Glavni stožer nije znao za akciju Zima 94 jer su nas optuživali da vodimo privatni rat, navodi Rojs u intervjuu Hrvatskom tjedniku

Ljubo Ćesić Rojs, umirovljeni general Hrvatske vojske, optužio je u intervjuu za Hrvatski tjednik pripadnike Glavnog stožera HV-a da su pokušali spriječiti operaciju Oluja.

U podužem razgovoru Ćesić Rojs - koji je prije rata bio vozač autobusa - iznio je podatak prema kojem je na sastanku u Washingtonu u studenom 1994. William Perry, tadašnji američki ministar obrane, rekao Gojku Šušku kako će SAD priznati SAO Krajinu jer smatraju da Hrvatska nije vojno sposobna osloboditi okupirane dijelove države.

Šušak je, tvrdi Rojs, ipak uvjerio Perryja da to nije točno i u dogovoru s predsjednikom Franjom Tuđmanom zapovjedili su generalu Anti Gotovini da pripremi planove napada na tzv. Krajinu.

Gotovina je oko sebe okupio najbliže suradnike, a to su bili Rojs, Rahim Ademi, Ivan K...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 02:20