EUROPSKA KOMISIJA

Izvanredni sastanak u Bruxellesu: ‘Hrvatska nam je potvrdila - Slovacima i Mađarima stiže nafta‘

Iz Europske komisije također su rekli da je Hrvatska na ovom sastanku potvrdila da Janaf ima dovoljno kapaciteta zadovoljiti potrebe Mađarske i Slovačke

Janaf/ Ilustracija

 Janaf/
Iz Europske komisije također su rekli da je Hrvatska na ovom sastanku potvrdila da Janaf ima dovoljno kapaciteta zadovoljiti potrebe Mađarske i Slovačke

Glasnogovornica Europske komisije za energetiku Anna-Kaisa Itkonen potvrdila je da je na sastanku Odbora za naftu, koji je održan u srijedu prijepodne u Bruxellesu, Hrvatska izvijestila sudionike da trenutačno nafta koja nije ruska ide preko Jadranskog naftovoda prema Mađarskoj i Slovačkoj.

Ovaj hitni sastanak održan je kako bi se razmotrila situacija s opskrbom nafte za Mađarsku i Slovačku nakon oštećenja naftovoda Družba, koji prolazi preko Ukrajine.

Na ovom sastanku, prema riječima glasnogovornice Komisije, i Slovačka i Mađarska potvrdile su da su počele koristiti rezerve nafte te da u ovom trenutku ne postoji opasnost za sigurnost opskrbe.

– Na sastanku su razmatrane i alternativne rute te je također potvrđeno da postoji mogućnost dostave nafte preko Jadranskog naftovoda. Preko Hrvatske. Hrvatska je potvrdila da trenutačno količine neruske nafte idu prema Mađarskoj i Slovačkoj preko Jadranskog naftovoda – rekla je glasnogovornica.

Na pitanje Jutarnjeg lista jesu li nerusku naftu naručile Mađarska i Slovačka, ova glasnogovornica je rekla da Komisija nema uvid u ugovore i tko je od koga naručio te količine nafte, ali da to dokazuje kako alternativa za Mađarsku i Slovačku postoji, da je ključna alternativa pravac preko Hrvatske te da nema straha da bi se ugrozila sigurnost opskrbe za dvije spomenute zemlje.

Iz Europske komisije također su rekli da je Hrvatska na ovom sastanku potvrdila da Janaf ima dovoljno kapaciteta zadovoljiti potrebe Mađarske i Slovačke.

Glavna glasnogovornica Komisije Paula Pinho rekla je da se jučer predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen osobno zahvalila predsjedniku hrvatske vlade Andreju Plenkoviću za pomoć koju Hrvatska pruža kao alternativni pravac opskrbe nafte za Mađarsku i Slovačku.

Ova glasnogovornica Komisije nije jasno odgovorila na pitanje je li Hrvatska individualno sprječavala prijenos ruske nafte preko Janafa ili je to činila zato što je tako odlučila EU, koja je uvela sankcije. Isto tako, nemaju jasan odgovor na to može li izuzeće koje imaju Mađarska i Slovačka za nastavak uvoza nafte iz Rusije preko naftovoda kroz Ukrajinu vrijediti i za uvoz preko mora, odnosno preko Janafa.

– Najvažnije je da nafta teče i da nema opasnosti za opskrbu – rekla je Pinho.

Iako Europska komisija smatra da je Janaf ključni alternativni pravac za Mađarsku i Slovačku, Europska komisija računa da će Ukrajina uspjeti popraviti naftovod Družba. To je predsjednica Europske komisije von der Leyen tražila od predsjednika Volodimira Zelenskog. Ukrajinci stalno popravljaju ono što Rusi ruše, neki pritom i gube život radeći na popravcima – rekla je glasnogovornica Europske komisije, ponovno osuđujući stalne ruske napade na infrastrukturu u Ukrajini.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. lipanj 2026 14:08