NEPRIMJERENA ZA DJECU OD 15 GODINA?

NOVI DETALJI SKANDALA U KAZALIŠTU Profesorica učenike usred predstave istjerala van, glumci razočarani: 'Djeca su nam dobacivala da ne žele otići'

 

Profesorica koja je u srijedu navečer s učenicima Druge ekonomske škole iz Zagreba došla gledati predstavu Histriona 'Petak (za)metak' zaključila je da je predstava zbog jezika i teme koju obrađuje neprimjerena za djecu od 15 godina. Onda je sve učenike, njih 130, za vrijeme trajanja predstave izvela van, javila je Antena Zagreb. Riječ je o predstavi autora i redatelja Ivana-Gorana Viteza, koji na duhovit način govori o demografskim problemima u Hrvatskoj. U predstavi glume Marija Borić, Petra Vukelić, Ivica Pucar i Zvonko Presečki.

Kako doznajemo, profesorica je negodovala da se dvije psovke čuju svake dvije minute, a navodno ju je posebno zasmetalo što se u predstavi spominje i crkva te što je jedan od likova časna sestra. Premda je profesorica zaposlenicima kazališta najavila kako će tražiti povrat novca ili karte za neku drugu predstavu, iz škole se do zaključenja ovoga izdanja kazalištu nitko nije javio s bilo kakvim zahtjevom.

Kako doznajemo, profesorica se odjednom digla sa sjedala i viknula učenicima da krenu izlaziti iz dvorane, što su oni učinili. Inače, u tu dvoranu stane 200 ljudi, tako da prilično bučan izlazak više od pola publike nije mogao proći nezamijećeno. Posebno zato što su djeca pritom razgovarala. Glumica Ana-Marija Percaić nakratko je zaustavila predstavu. Kaže: kad izađe dvoje ljudi čovjek to može ignorirati, no više od toga ne.

- U prvi mah nisam znala što se događa, samo sam vidjela da nam publika odlazi. Djeca su nam na izlasku dobacivala da ne žele otići i da im predstava sviđa, bilo je jako bučno, pa sam ja rekla da ćemo prekinuti predstavu nakratko, da izađu oni koji moraju izaći, pa nastavljamo. Meni je ovo jedna od najdražih predstava, no u njoj je puno monologa i svi moramo biti jako koncentrirani, a nakon ovoga to nismo više bili - kaže Percaić i dodaje kako ih je na kraju publika koja je ostala nagradila ogromnim aplauzom. Upravo zbog njih joj je bilo najviše žao - to su ljudi koji su platili kartu kako bi vidjeli komad koji ih zanima, a kojeg im je izlazak učenika pokvario.

Istu predstavu već su pogledali učenici desetak zagrebačkih srednjih škola, a prije mjesec dana pogledali su je i učenici Nadbiskupske gimnazije, no oni, kao ni njihovi profesori, nisu imali zamjerki. U scenariju su tri psovke, no kabaret govori o demografskoj obnovi te sukladno temi progovara o braku i seksu. Postoji jedna potencijalno škakljiva scena u kojoj glumci imaju pripijene trikoe boje kože na kojima su iscrtani ljudski organi te simuliraju seksualne poze na komičan način.

- Za ovaj komad uvijek prvo pozovemo profesore da ga dođu besplatno pogledati. I ovu smo profesoricu pozvali, no ona je to odbila. Da se imalo interesirala za sadržaj predstave ili pogledala fotografije, znala bi o čemu se radi. Ovaj komad nije ni vulgaran ni prostački - scena seksa koja je uznemirila učiteljicu je zafrkancija u kojoj glumci pokazuju u kojoj pozi treba biti da se napravi dječak ili djevojčica. To je zafrkancija, odjeveni su u kombinezone i nema tu ničeg uznemirujućeg - kaže Elizabeta Vrbančić iz propagande Histriona i dodaje da u kazalištu smatraju kako takav postupak nije u redu s obzirom na druge gledatelje, koji su platili punu cijenu ulaznice i zbog izlaska učenika nisu u njoj mogli neometano uživati.

Ravnateljica: 'Nije točno da su svi učenici napustili kazalište'

Ravnateljica Druge ekonomske škole za Jutarnji je komentirala ovaj nemili slučaj.

- Nažalost, osobno nisam gledala predstavu pa o njoj ne mogu suditi. Istina je da su naši učenici u pratnji profesorica 14. studenog 2018. bili na predstavi Petak (za)metak u Histrionskom domu, ali nije točno da su svi učenici napustili kazalište, nego samo oni koji su to željeli. Držim da se o ukusima ne raspravlja i da je svačije legitimno pravo procijeniti odgovara li mu određeni sadržaj ili ne pa u skladu s tim i postupiti.

Kao ravnateljici ekonomske škole iznimno mi je drago što su naši učenici svojim marketinškim vještinama napravili odličan PR predstavi te potvrdili da se nalaze u pravoj školi, stoji u njezinu odgovoru.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. veljača 2024 13:50