Iskazima novih svjedoka na Općinskom sudu u Osijeku nastavljeno je suđenje Zvonku Bedeu, suvlasniku tvrtke Drava International, te Vinku Lovriću i Zoranu Zatku, zaposlenicima Drave International, odgovornima za gospodarenje otpadom odnosno zaštitu od požara, koji su optuženi za izbijanje velikog požara u ovoj osječkoj tvrtki, koji je na otvorenom skladištu otpadne plastike izbio 4. listopada 2023. godine.
Pripadnik JVP Osijek Šime Ćuzela Papata, koji je bio voditelj smjene koja je prva došla na požarište, rekao je da su dolaskom na mjesto požara uvidjeli kako su „prosjeci između bala plastike, kroz koje smo mogli proći, bili preuski i jedva smo prolazili.”
"Bilo je dosta poteškoća. Našli smo jedan hidrant koji je imao nedovoljan tlak za napuniti jednu cisternu. Od radnika tvornice doznali smo da ima sedam do osam hidranata, ali je i u sljedećem kojeg smo našli tlak bio nizak. S obzirom na takvu situaciju i uz bojazan da je isto i na ostalim hidrantima, zatražio sam od lokalnih DVD-ova da nam dostavljaju vodu, tako da hidrante unutar tvornice nismo ni koristili. Najbliži hidrant izvan tvornice bio je 1,5 km udaljen i tamo smo punili cisterne, čime smo gubili dragocjeno vrijeme", rekao je Ćuzela Papata, dodavši i da su u početku požar gasili vodom zbog visoke temperature.
"Tek je ujutro netko iz tvornice otvorio tzv. vatrogasni ventil pa je tlak u hidrantima unutar tvornice malo porastao, ali ne previše, pa smo ih mogli koristiti ograničeno. Jedan hidrant uopće nismo mogli otvoriti, a na drugom smo slomili dva ključa dok smo otvarali ventil. Samo je jedan od pronađenih imao dobar tlak", dodao je svjedok, kazavši i da ga nitko nije izvijestio kako unutar hale tvornice ima dvadesetak unutarnjih hidranata, kao i da ne zna raspolaže li vatrogasna postrojba nacrtom hidrantske mreže u Dravi International, ni je li tvornica kategorizirana kao objekt od velike opasnosti u slučaju požara.
Ispričao je da je plastika bila naslagana u bale koje su bile više od njihovih kamiona, a radnici Drave su im pomagali tako što su viličarima sklanjali bačve sa zapaljivom tekućinom i boce s kisikom koje su se nalazile u blizini požarišta. Rekao je i da su o taktici gašenja odlučivali zapovjednici u postrojbi.
Svjedočio je i bivši radnik Drave, Dino Muslić, koji je rekao da o požaru nema izravna saznanja, jer u to vrijeme više nije bio radnik tvrtke. No, ispričao je kako je u vrijeme dok je tamo radio „primijetio da se u tvornici nepropisno odlaže nafta u polje i to sam više puta prijavljivao inspekcijama i institucijama.”
"Tada sam radio na agregatima i u kotlovnici, gdje sam filtrirao naftu kojom se grijala voda za tvornicu. Primijetio sam da tvornica ima praksu iskapavati naftni talog koji se ne može više rafinirati u polje, čime su zagađivali okoliš", ispričao je na sudu Muslić, na čiji je iskaz obrana uložila prigovor, istaknuvši da njegova priča i saznanja nemaju nikakve veze s nastankom požara.
Inače, sud je ranije prihvatio prijedlog Općinskog državnog odvjetništva u Osijeku da se pribavi snimka očevida napravljena dronom, a osim toga naložio je policiji da izradi situacijski plan mjesta događaja kako bi se detaljno dokumentiralo stvarno stanje cijele lokacije. Obrane okrivljenih, pak, od početka raspravu nastoje usmjeriti prema propustima vatrogasaca tijekom gašenja ovog megapožara, kao i propustima policijskih očevidnih ekipa nakon požara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....