Nakon niza afera u Javnoj ustanovi Nacionalni park Brijuni koje je otkrio Jutarnji list, od krivolova, dodjeljivanja poslova rođacima i kumovima, korištenja resursa nacionalnog parka u privatne svrhe, pa do davanja iznimno profitabilnih poslova u koncesiju zahvaljujući kojoj si privatna firma povećava dobit od nevjerojatnih 800 posto, ali već sutradan zapošljava sina financijske direktorice, ravnateljica Nacionalnog parka Nataša Stojkovski podnijela je ostavku.
- To je moja osobna odluka. Više ne vidim svoj profesionalni razvoj u NP-u Brijuni. Stvari u ustanovi ne idu u smjeru moje vizije razvoja NP-a Brijuni. Imala sam druge zamisli za razvoj, neke druge projekte, ali to u bližoj budućnosti nije moguće i došlo je vrijeme da krenem dalje - kazala je Stojkovski za Jutarnji list potvrdivši da je ostavku podnijela u utorak.
Tko će je naslijediti, ne zna se, no odradit će otkazni rok i nastaviti voditi NP Brijuni u prijelaznom razdoblju od mjesec dana.
Ostavku ravnateljice NP-a Brijuni prate neslužbene informacije po kojima je ona rezultat pritisaka da sudjeluje u zataškavanju niza nezakonitih i vrlo sumnjivih poslovnih poteza koji idu na štetu javne ustanove.
Novi šokantni istupi nakon otkrića Jutarnjeg: ‘U policiji su mi rekli da će me pojesti mrak‘
Stojkovski kaže da su priče o pritiscima izmišljotina i ponavlja kako su razlog ostavke "okolnosti koje su se pojavile, a sprječavaju je u realizaciji njezine vizije razvoja NP-a Brijuni". Na pitanje koje su to okolnosti i tko je kao ravnateljicu može sputavati nije dala odgovor.
Na primjedbu kako ona odlazi, a bivši ravnatelj Eduard Kolić, koji je i prije, dok je bio ravnatelj, a i kasnije, vodio glavnu riječ u nacionalnom parku, ostaje i dalje zaposlenik, Stojkovski se pozvala na Državno odvjetništvo u Puli koje se još nije oglasilo o tome hoće li protiv njega pokrenuti kazneni postupak.
Podsjetimo, Kolić je snimljen kako stavlja prigušivač na pušku i iz automobila puca na životinje. Jutarnji list je objavio tu snimku, na što je reagirala policija i sutradan ga privela.
Prema Zakonu o nabavi i posjedovanju oružja građana, građani u Hrvatskoj ne smiju koristiti prigušivače.
Korištenje prigušivača predstavlja kazneno djelo nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari, i uobičajeno je da policija reagira kada se otkrije da ga netko koristi, pa ni u Kolićevu slučaju nije mogla postupiti drukčije. Bio je priveden, pa pušten, a sve što se ravnateljica u ostavci usudila poduzeti nakon toga bilo je udaljavanje s radnog mjesta.
U razgovoru za Jutarnji je kazala da se Koliću boji dati izvanredni otkaz "jer bi to moglo pasti na sudu".
Inače, Jutarnji je osim snimki Eduarda Kolića u lovu s prigušivačem objavio i snimke kako uplovljava u Fažanu s osobama kojima je organizirao lov i kako se iskrcavaju s punim torbama mesa i trofejima.
Također je poznato da je lov organizirao za utjecajne lokalne šefove u policiji i tajnoj službi, kao i za vlasnike restorana, spominju se ljudi iz pravosuđa, a bilo je tu i utjecajnih ljudi iz Zagreba i inozemstva.
Budući da se svi lovci moraju evidentirati, ravnateljici Stojkovski poslali smo upit s imenima šefova u istarskim represivnim službama kojima je Kolić organizirao lov i tražili provjeru informacije. Stojkovski nije demantirala nijedno ime iz našeg upita, nego se pozvala na Zakon o zaštiti osobnih podataka i tako njihove identitete zadržala u tajnosti.
Nakon otkrića Jutarnjeg o nepravilnostima u NP-u Brijuni otkaz je dobio Kolićev zet Marko Benazić (Kolić je, inače, u Javnoj ustanovi NP Brijuni zaposlio svoju kćer i zeta, a zet je potom osiguravao poslove s NP-om Brijuni svom bratu i kumu).
Prema našim informacijama, Benazić nije dobio otkaz jer je namještao poslove za vanjske firme, nego zbog servisiranja automobila. Svoj privatni automobil servisirao je u radionici na račun NP-a Brijuni.
Pokazalo se, međutim, da je to zbog čega je Benazić dobio otkaz tek kap u moru.
Nakon što smo objavili šokantne snimke o krivolovu, od Kolića kako stavlja prigušivač i puca na životinje, do dekapitiranih jelena ostavljenih u šumi i životinjskih utroba bačenih u jame, objavili smo razgovor s uglednim veterinarom, stručnjakom za divlje životinje i bivšim inspektorom dr. Branimirom Reindlom, koji je tri godine radio u NP-u Brijuni. Vrlo brzo je uočio nepravilnosti u upravljanju ovom javnom ustanovom i, nakon što nije uspio utjecati na to da se zaustave nelegalne prakse, počeo je podnositi prijave.
Dokumentirao je i prijavio ilegalnu sječu šuma, plaćanja fiktivnih računa privatnim firmama za poslove koje nikada nisu obavili, krivotvorene ulaznice za nacionalni park, ugošćavanje vodećih ljudi u Vladinu sustavu zaštite okoliša i "čašćenje" njihovih ljubavnica boravkom na račun nacionalnog parka....
Sve su te prijave na Općinskom i Županijskom državnom odvjetništvu u Puli redom bile odbačene, a Reindl je dobio otkaz, prijetnje i odvrnut kotač na automobilu, pri čemu je zanimljivo da policija nikada nije pronašla počinitelja.
Sve te prijave o kojima je dr. Reindl govorio za Jutarnji i dokumentirao ih stare su već 15 godina, a noviji događaji pokazuju kako se do danas u NP-u Brijuni ništa bitno nije promijenilo.
- Neka nadležna tijela sve istraže, a svatko će odgovarati za svoje postupke - kratko je o svemu tome kazala ravnateljica u ostavci Nataša Stojkovski.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....