Širom obale u tijeku je velika potražnja za sezonskom radnom snagom, pa se tako i vlasnici apartmana, kuća i vila za odmor, na sve strane raspituju za raspoložive čistačice, piše Slobodna Dalmacija. Privatni smještaj tako se suočava s vlastitim poteškoćama zbog nedostatka osoblja za čišćenje što je već i tijekom proteklih ljeta dovelo do značajnog porasta cijena spomenute usluge.
Lokacija na Jadranu nije uvijek presudni faktor, jer veliku ulogu igraju i ponuda i potražnja. Zanimljivo je da su na obali, gdje se čišćenje najviše traži u predsezoni/podsezoni/sezoni – od travnja do listopada, cijene čišćenja po satu najviše.
Petnaest eura po satu u Splitu već se ustoličila kao uobičajena cijena čišćenja apartmana, a od lani prolazi i ona od 20 eura, ukoliko je riječ o zahtjevnijem poslu u (obično površinom većim i bolje opremljenim) smještajima za turiste. No, iznajmljivači, osobito oni u manjim mjestima na obali ili na otocima gdje je izražen manjak radne snage tog profila, govore kako se cijena satnice za čišćenje sada već približava iznosu od 25 eura po satu. Čistačice nerijetko stoga vikendima, u razdoblju smjena, putuju automobilima, autobusima ili trajektima iz većih gradova u manja mjesta na obali i otocima kako bi u žestokom tempu odradile dnevnicu od stotinjak eura.
- Nadrljao je onaj tko nije u mogućnosti očistiti i samostalno ili uz pomoć obitelji i prijatelja. Nemoguće je naći slobodnu ženu za sezonu. Nije stvar ni cijene, jednostavno ih nema. Sve su već dogovorile posao, pa još uvijek tražim - tuži se S. J., vlasnica nekoliko apartmana u okolici Omiša. Ništa lakše nije iznajmljivačima vila, jer je za temeljito čišćenje njihovih objekata u slučaju izlaska starih i ulaska novih gostiju istoga dana potrebno nekoliko djelatnica. Dobro ih i plaćaju, za intenzivan – što u prijevodu znači efikasan i brz višesatni angažman može se također zaraditi i do stotinjak eura. Posao mora biti odrađen na najvišem nivou i u što kraćem vremenskom roku, jer je gostima čistoća iznajmljenog objekta za odmor izuzetno važna i uvelike utječe na njihovo zadovoljstvo, u konačnici i na recenzije.
Na spomen cjenika - krene rasprava
No, u ljetnim mjesecima na Jadranu valja čistiti sve, ne samo objekte na kopnu nego i plovila, pa je velik broj žena angažiran na čišćenjima jedrilica, jahti, katamarana... I svima su smjene mahom u isto vrijeme. Vikendima, što nije slučaj u urbanim središtama na obali gdje su boravci turista kraći, a ljetovanje ne podrazumijeva klasičan ljetni odmor koji se sastoji od tjednog ili desetodnevnog (rjeđe dvotjednog) boravka na istoj adresi nekog manjeg mjesta s obveznom plažom. Smjene se u potonjim destinacijama također obično odvijaju na isteku tjedna. Tada slobodnih čistačica nema ni za lijek.
Priče o ponudi i potražnji poslova čišćenja apartmana u Splitu mahom se u ovo doba godine rasplamsavaju na društvenim mrežama gdje, pod obvezno, na spomen cjenika, krene rasprava.
"Kome god je puno dati minimalno 15 eura po satu neka sam čisti! Svi bi da im je čisto, da se nitko ne žali, da su recenzije izvrsne, da se posao, po mogućnosti, obavi brzo i da sve to još bude gratis", ironično tako piše jedna splitska čistačica, druga je pak prilično jasna u oglasu:"Tražim posao čišćenja kuće ili vile u sezoni na području Splita i okolice. Imam dugogodišnje iskustvo na istim poslovima i svoj obrt, ako je potrebno plaćanje preko računa. Dani kad mogu obavljati čišćenja su petak, subota i nedjelja. Ako je potrebno više spremačica dogovor je moguć. Cijena po satu je 20 eura, a moguće je i dogovor fiksnog iznosa po danu čišćenja".
Nedavno istraživanje Alma Career Croatia pokazalo je kako sezonski radnici ovog ljeta, u odnosu na prethodno, očekuju veće plaće za iste poslove. Najveći skok u očekivanjima uočen je upravo u slučaju čistačica, koje su spremne zatražiti plaću od 1.500 eura što je čak 60 posto više od prošlogodišnjeg prosjeka od 935 eura.
Da su poslodavci svjesni situacije svjedoči, primjerice, i aktualni oglas u Puli u kojemu se traže čistači (m/ž) za čišćenje vila i apartmana u sezoni. Početak rada je moguć odmah, a kandidatima će se kao prednost u obzir uzeti iskustvo. Nudi se plaća od 1.200 1.400 što je ipak više od lanjskog prosjeka, a osiguran je i smještaj. No, o satnici ni slova. I u Poreču traže više osoba za rad na poziciji čistačice/sobarice. Riječ je o sezonskom poslu (radno vrijeme iznosi 50 sati tjedno, jedan dan slobodan) od 1. svibnja s osiguranim smještajem u apartmanu za dvije osobe i obrocima (tri dnevno). Iznos plaće se ne spominje.
Kako je na kontinentu?
I u Zagrebu se čišćenje poslovnih i stambenih prostora, apartmana, stanova… u oglasima na društvenim mrežama nudi za 15 eura po satu ili 1,2 e/m2, generalke su od 2 do 3 eura (nakon radova) po metru četvornom. Na Jadranu se s agencijom posao dogovara za 2 eura po kvadratu, 50 posto je cijena viša ukoliko su prostor netom napustili građevinski radnici.
Čistačice koje u vlastitoj režiji, bez posredovanja agencije, postižu cijenu rada od 20 eura po satu tvrde kako im se klijenti uvijek vraćaju jer posao odrađuju odgovorno i kvalitetno, a važna stavka je i da se u njih mogu pouzdati, pa i u slučaju iznenadnih situacija kada treba brzo reagirati. Jednako tako je važno ne ostaviti naručitelja na cjedilu u špici sezone.
"Ako ste sigurni da ćete opravdati cijenu od 20 eura ne idite niže. Ima iznajmljivača koji znaju cijeniti odlično obavljen posao", savjet je iskusne solinske čistačice K. P. čija je lista redovnih klijenata već odavno zaključena.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....