Ilija Jurić (31) iz Velike Kosnice, koji je već pet godina u svijetu jestivog cvijeća, mikropovrća i raznog egzotičnog bilja za restorane, najbolji je mladi hrvatski poljoprivrednik u petom izboru koji su ove godine organizirali Sunčana Glavak, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i ambasadorica projekta za Hrvatsku iz redova EPP-a i Ministarstvo poljoprivrede RH uz medijsko pokroviteljstvo Jutarnjeg lista.
Kao pobjednik među 19 finalista nagrađen je iznosom od 25.000 kuna, a osigurana mu je financijska edukacija, kao i pomoć u ispunjavanju prijava za fondove EU.
Privilegij
- Velik je ovo privilegij i želim čestitati svim kolegama koji su tu. Danas je nagrada pripala meni, ali svi je zaslužujemo jer odlučiti se za ovaj posao nije lako. Sigurno ste se i vi probudili u pet ujutro kako biste sve stigli, kao i svakog dana - rekao je Jurić.
Tvrtko Matijević poslije jednogodišnje se stanke ponovno javio na izbor za najboljeg mladog poljoprivrednika s istim projektom - proizvodima na bazi pčelinjeg otrova, a ovaj je put završio na drugom mjestu i s nagradom od 15.000 kuna. Treće mjesto i 10.000 kuna pripalo je Mladenu Cesarcu, koji proizvodi bučino ulje.
Čitatelji portala jutarnji.hr svojim su pobjednikom proglasili Mirka Knežića, proizvođača povrća i voća iz doline Neretve.
Na ceremoniji proglašenja i uručenja nagrada sudjelovali su Marija Vučković, ministrica poljoprivrede, i Gordan Jandroković, predsjednik Hrvatskog sabora.
Snažna poruka
- Današnji događaj je snažna poruka svim mladim ljudima koji dvoje o tome trebaju li se upustiti u bavljenje poljoprivredom. Naših 19 finalista dokaz su da poljoprivreda nije samo posao nego i poziv - rekla je Sunčana Glavak i iznijela statističke podatke: 30. rujna 2021. godine bilo je registrirano više od 24.000 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava čiji su nositelji mladi ljudi u dobi do 41. godine. U usporedbi s brojem mladih poljoprivrednika u 2020. godini, više ih je za 2136 ili, iskazano relativnim pokazateljem, za 9,7 posto, a promatrano u odnosu na broj mladih poljoprivrednika u 2017. godini, više ih je za 3773 ili 18,5 posto.
- Ne tako rijetko govorimo koliko je poljoprivreda važna i plemenita i koliko je kod nas, ali i u Europi i svijetu povezana s poviješću i tradicijom. Ona je temelj za poljoprivrednu sigurnost. Poljoprivredu su oduvijek nosile inovacije i novi dosezi čovječanstva. Tako će biti i u budućnosti - naglasila je Marija Vučković.
Mjere za mlade poljoprivrednike smatra važnima i napominje da ti dijelovi Hrvatske čine 80 posto površine, zbog čega je jasno da ni gradova ne može biti bez sela.
- Prema osnovnoj statistici, mladih je poljoprivrednika do 41 godinu na današnji dan 24.591. Za takvo nešto treba biti spreman i odvažan za preuzimanje rizika. Kod nas je takvih 14 posto, što je više nego prosjek EU, ali težimo boljem i višem. Cilj je prijeći 20 posto i tada ćemo ostvariti temeljni cilj. preuzimanje malih i srednjih gospodarstva, obnovu - zaključuje Vučković.
Gordan Jandroković, predsjednik Hrvatskog sabora, osvrnuo se na probleme koji su počeli koronakrizom i potresom, a nastavili su se ratom u Ukrajini i klimatskim promjenama.
- Sada, godinu dana kasnije, osim zdravstvene ugroze imamo i rat. A evidentno je i što se zbiva s klimom. Požari, suše. S time živimo i živjet ćemo - ističe Jandroković i zaključuje da bi hrana, voda i energenti uskoro mogli postati privilegij.
Nakon svečane ceremonije i proglašavanja pobjednika održala se panel-rasprava kojom je moderirao Gojko Drljača, kolumnist Jutarnjeg lista. Na njoj su sudjelovali Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, Tihomir Adam, interim izvršni direktor za poljoprivredu Fortenova grupe i predsjednik Uprave Belja, Josip Lozančić, direktor regulatornih poslova, BAT Adria, Sanja Burić, predsjednica Uprave ENNA Fruitsa, i Ljiljana Šapina, članica Uprave Podravke, te pobjednik Ilija Jurić. Jedna od glavnih tema konferencije bila je porast cijene energenata. Konkretno, Tihomir Adam je dočarao porast tijekom godina.
- Energija kao dio proizvoda 2020. godine činila je oko 3 posto od prometa kompanija, u 2021. narasla je na 5 posto, ove godine završit će na 7, a u 2023.i 10 posto. Primjerice, marže u tom biznisu su 11 posto, onda je jasno koliko je marže nestalo - kaže Adam.