OBLJETNICA GENOCIDA

Plenković u Srebrenici: Želimo da se ovakvi zločini, najteži zločini, nikada ne ponove

Hrvatski dužnosnici sudjelovali su u obilježavanju 30. godišnjice genocida i istaknuli važnost suočavanja s prošlošću

Andrej Plenković

 Antonio Balic/Cropix
Hrvatski dužnosnici sudjelovali su u obilježavanju 30. godišnjice genocida i istaknuli važnost suočavanja s prošlošću

Predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković izjavio je u petak da je stigao u Srebrenicu kako bi još jednom odao počast žrtvama genocida počinjenog nad Bošnjacima 1995. godine i upozorio da se takvo zlo nikada više ne smije ponoviti.

"Mi smo došli prije svega iskazati poštovanje žrtvama, obiteljima osam tisuća ubijenih Bošnjaka u genocidu koji se ovdje dogodio 1995. godine. Želimo da se ovakvi zločini, najteži zločini, nikada ne ponove", kazao je Plenković novinarima po dolasku u memorijalni kompleks u Potočarima.

Podsjetio je kako je i Hrvatska prošle godine podržala rezoluciju kojom je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila 11. srpnja međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, kao i da su i Hrvatska i BiH bile žrtvama agresije režima Slobodana Miloševića.

Na pitanje novinara kako komentira sporne izjave nekih dužnosnika o naravi zločina u Srebrenici, Plenković je kazao kako kod njega o tome nema dvojbi i da je uvijek jasno govorio o počinjenom genocidu. "Moje su izjave uvijek bile jasne i temeljene na činjeničnom stanju", kazao je hrvatski premijer. Dodao je kako bez istine nema ni iskrene pomirbe jer tek na temelju činjenica slijedi pomirba, što je i povijesna praksa.

image

Andrej Plenković

Antonio Balic/Cropix

Istaknuo je kako je Hrvatska uvijek uz BiH i najveći zagovornik njezina europskog puta.

Kazao je kako je kvalitetno funkcioniranje BiH i europski put daleko najbolji, kako radi njezina razvitka i političke stabilnosti tako i zbog pomirbe. Zajedno s hrvatskim premijerom u Srebrenicu je stigao i hrvatski ministar branitelja Tomo Medved. Počast žrtvama genocida u Srebrenici odao je danas i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, poručivši kako se takvo zlo više nikada ne smije ponoviti.

"Ujedinjeni u trajnom sjećanju na patnju i stradanje tisuća nevinih i stravično ubijenih žrtava, danas zajednički obilježavamo 30. obljetnicu Srebreničkog genocida. Iznova se obvezujemo čuvati istinu o Srebrenici i ne dopustiti da takva bol više ikada zadesi našu domovinu Bosnu i Hercegovinu", istaknuo je Čović u svojoj poruci.

Čović je apelirao na zajedničko suočavanje s prošlošću i očuvanje istine kako bi se izbjeglo ponavljanje takvih strašnih događaja u budućnosti.

Hrvatski sabor odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Minutom šutnje Hrvatski sabor u petak je odao počast žrtvama srebreničkog genocida u kojemu je prije 30 godina vojska i policija bosanskih Srba ubila više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom UN-a.

Pozivam vas da minutom šutnje odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici s iskrenim suosjećanjem za sve članove njihovih obitelji, pozvao je zastupnike potpredsjednik Sabora Furio Radin.

Naglasio je kako je zločin u Srebrenici bio nedvojben čin genocida.

To je, kazao je, lani potvrdila i Opća skupština UN-a koja je 11. srpnja proglasila međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici i pozvala sve države članice i druge međunarodne i regionalne organizacije da taj dan posebno obilježe, posebno osuđujući svako poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Podsjetio je kako su prije 30 godina, u srpnju 1995., u zaštićenoj zoni, koju je proglasilo Vijeće sigurnosti UN-a i koje su trebale štiti snage UN-a, vojska, policija i paravojne formacije bosanskih Srba počinile jedan od najvećih zločina od 2. svjetskog rata u Europi.

„U samo tjedna dana oduzele su živote više od osam tisuća ljudi, najvećim dijelom bošnjačkih dječaka i muškaraca“, istaknuo je Radin.

Naglasio je kako je „takvo bezumlje“ završilo uz neizmjernu bol i žalost njihovih najmilijih, te kako se svake godine, posebno u ovo doba, otvaraju njihove rane koje traže istinu i pravdu.

„One nas pozivaju da ih ne predamo zaboravu i da ne prestanemo tragati za istinom i da ne posustanemo u borbi za mirom“, poručio je potpredsjednik Sabora.

Naveo je i kako je svako sjećanje na žrtve, svaka osuda počinjenog zločina naš doprinos stvaranju društva s više uvažavanja, razumijevanja i međusobnog poštovanja.

Radin je podsjetio i kako je Hrvatski sabor još 2009. godine proglasio 11. srpnja Danom sjećanja na genocid u Srebrenici te kako unatrag 20 godina s pijetetom obilježava taj dan.

Svake godine, još do 2005. kada smo jednoglasno usvojili Izjavu o Srebrenici s najvećim pijetetom u ovom viskom domu obilježavamo sjećanje na taj Dan, podsjetio je kolege.

Niz europskih čelnika i ministara putuju u petak u Srebrenicu, među kojima je najavljen i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Prošle godine Opća skupština Una proglasila je 11. srpnja Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici čime su potvrđene ranije presude međunarodnih sudova o počinjenom genocidu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. studeni 2025 09:56