Nakon što se skupini turista, za koje je policija naknadno utvrdila da su bili pod utjecajem alkohola, potopila unajmljena brodica, pokraj njih je prošlo drugo plovilo s domaćim ljudima koji su cijeli događaj snimali, javlja portal Morski.hr koji je i u posjedu videosnimke.
Na videosnimci, koju možete pogledati OVDJE, se vidi kako njihove probleme prate uz podsmijeh i kontinuirano ruganje.
Postavlja se pitanje jesu li bili dužni pomoći unesrećenima te postoji li u ovom slučaju sumnja na kazneno djelo nepružanja pomoći iz članka 123. Kaznenog zakona. Odgovor je portal Morski.hr zatražio od Policijske uprave splitsko-dalmatinske.
Na snimci se čuje smijeh, a muškarac s drugog plovila turistima koji se nalaze u moru i na brodici koja tone dobacuje: "što se dogodilo" i "gdje ste uzeli i kome ste platili za (najam) brod"? Tijekom cijele snimke, međutim, ne vidi se nikakav pokušaj da ih se ukrca na sigurnije plovilo ili na bilo koji drugi način pomogne. Brodica je na kraju završila pod morem, dok su se turisti, srećom bez ozljeda, uspjeli domoći obližnjeg otoka. Na samom kraju videa čuje se i podrugljiva opaska: "Ne smite tu parkirat".
Policija: Nema elemenata kaznenog djela
Iz splitsko-dalmatinske policije odgovorili su nam sljedeće:
"Poštovani, obavještavamo Vas da djelatnici Lučke kapetanije i policijski službenici PP Hvar koji tijekom zajedničkog rada na terenu, 1. srpnja 2026.godine oko 18,58 zaprimili dojavu da je sa sjeverne strane otoka Jerolim došlo do potapanja brodice.
Zajednička ophodnja je po zaprimljenoj informaciji otišla na mjesto događaja. Na dubini od oko 2 metra uočena je potopljena brodica, a pet putnika se nalazilo na obali otoka Jerolim. Nije bilo onečišćenja mora, niti su osobe bile ozlijeđene.
Utvrđeno je da je voditelj brodice, državljanin Španjolske pod utjecajem alkohola. Izmjerena mu je koncentracija od 1,37 g/kg i daljnje provođenje postupka preuzela je Lučka kapetanija.
U trenutku postupanja nismo imali informacije da su treće osobe snimale navedeni događaj. Međutim, analizom svih dostupnih informacija i utvrđenih činjenica, u događaju nisu utvrđeni elementi kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti."
Policija pritom podsjeća da članak 123. Kaznenog zakona propisuje kako kazneno djelo postoji samo ako netko ne pruži pomoć osobi koja se nalazi u životnoj opasnosti.
"Naime, u članku 123 Kaznenog zakona RH jasno je navedeno da kazneno djelo čini osoba koja ne pruži pomoć u životnoj opasnosti, a pregledom snimke jasno je da su osobe tijekom vožnje u blizini obale, oštetile brod koji je uslijed toga potonuo, a nitko od sudionika nije ozlijeđen", poručili su iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske.
Temeljna obaveza, a ne izbor
Iako u ovom slučaju nitko nije stradao, ostaje otvoreno pitanje kako bi se cijeli događaj pravno ocjenjivao da je netko od alkoholiziranih turista izgubio život ili zadobio teške ozljede prilikom pokušaja izlaska na stijene.
Pomorci s kojima je razgovarao portal Morski.hr su jednoglasni: bez obzira na to što je prethodilo nesreći ili čijom je nepažnjom izazvana, pružanje pomoći na moru smatra se temeljnom obvezom, a ne osobnim izborom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....