Za liberalni, lijevi ili barem pseudolijevi dio hrvatske javnosti Slovenija je tijekom posljednjih 36 godina bila nešto poput bolje, alternativne verzije naše paralelne povijesti. Slovenija je bila ono što smo mi mogli biti - ali nismo.
To se očitovalo u bitnim, najvažnijim stvarima. Slovenija je devedesetih mudro ignorirala savjete MMF-a i izbjegla brutalnu privatizaciju naprečac. Sprovela je vlastitu tranziciju u kapitalizam u kojoj su ključni akteri bili socijalistički tehnomenadžeri tada već dobrano adaptirani na tržišnu ekonomiju. Nije doživjela deindustrijalizaciju, barem ne u onoj mjeri u kojoj Hrvatska jest. Okosnicu nacionalne ekonomije i danas čine kombinati narasli u socijalizmu koji su se dobro adaptirali kapitalizmu - svi ti elani, tomosi, kolinske. U Sloveniji je još uvi...

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....