DUGO U NOĆ

Rasprava o opozivu Plenkovića traje satima, HDZ-ovci ljudi zbog ‘AP-a‘, padaju teške riječi

Pitanje povjerenja Plenkoviću inicirao je Domovinski pokret

Andrej Plenković i Ante Prkačin

 Cropix, Hrt Screenshot/

NOVO 22.40 Saborska rasprava o prijedlogu opoziva premijera Andreja Plenkovića traje već gotovo sedam sati, oporba i dalje žustro ustrajava na razlozima zbog kojih bi premijer trebao otići, a sudeći po broju prijavljenih govornika, polemika bi mogla potrajati do kasno u noć.

Brojne replike oporbenih i vladajućih zastupnika uslijedile su nakon izlaganja u kojem je premijer istaknuo da je ponosan na rezultate Vlade te ocijenio da iz oporbe dolazi erupcija nezadovoljstva i na momente mržnje prema Vladi, HDZ-u i djelomično prema njemu.

Grbin premijera nazivao AP

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin izazvao je reakciju brojnih zastupnika nakon što je nekoliko puta premijera nazvao AP. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković zbog toga ga je nekoliko puta opomeno, upozorivši ga je to nešto što bi rasprave moglo pretvoriti u potpuni kaos.

"Obratite se predsjedniku Vlade kako dolikuje, u raspravi koristite figure kakve želite ali kod tituliranja vodite računa o dignitetu svih nazočnih", rekao je Jandroković.

Iako je Grbin i dalje obraćao premijeru poštovani AP, Jandroković mu više nije izricao opomene, ali ga je pozvao da to više ne čini jer time otvara prostor za "nekomunikaciju".

Grbin je rekao da je reakcija predsjednika Sabora pokazala da premijer inzistira na onome što je najavio prošli ponedjeljak, a to je da se u Hrvatskoj prestanu tolerirati riječ i istina te umjesto da se zabrine pred korupcijom, planira na nju odgovoriti represijom.

Maja Grba-Bujević (HDZ) kazala je da to nije prvi put da Grbin pokazuje nepristojnost te ga je pozvala da kad izađe iz Sabora pogleda kako Vlada svijetli u korist Ukrajine, poručivši mu da će ga to što je ostao na krivoj strani obilježiti za čitav život.

Stipan Šašlin (HDZ) kazao je pak da je takvo ponašanje dno dna za čovjeka koji je godinama u politici, prozvavši ga da samo želi napraviti eksces.

Plenković: 30 europskih zemalja ne dopušta da podaci iz istrage izlaze u javnost

Plenković je Grbinu odgovorio vezano za izmjene zakona o kaznenom postupku da 30 europskih zemalja koje ne dopuštaju da podaci iz istrage izlaze u javnost. "Mi smo rekli da se ide prema uskom krugu i tu praksu ima sedam zemalja", rekao je premijer.

Premijer je za prijedlog oporbe rekao kako je točno da je to pamflet u kojem ima svega, uglavnom neargumentiranog i netočnog. Cilj im je da se rasprava održi ali bez efekta za oporbu.

Sabina Glasovac (SDP) pitala je zašto su banke odustale od tužbe i što im je vlada dala zauzvrat, a premijer joj je odgovorio da su slijedili eventualne negativne posljedice pred arbitražnim postupkom i da ništa nije na uštrb građana, štediša i nacionalnih interesa.

Vesna Bedeković (HDZ) kazala je za oporbu da joj je jedina svrha pokazati da još postoji, a u prijedlogu opoziva najbesmislenija točka je ta da je premijer prekršio prisegu.

Karolina Vidović Krišto upitala je premijera zbog čega ne odstupi s obzirom na to da svakog dana sve više tone u korupcijsku močvaru.

Premijer joj je odgovorio da zvuči kao pokvareni magnetofon iz sredine 60-tih, ustvrdivši da nikad nije bilo više zaposlenih, manje nezaposlenih, viših medijalnih plaća i mirovina.

Plenković je zamjerio oporbi i što slijede politiku Zorana Milanovića, a nezadovoljan je bio Ante Prkačin (Domovinski pokret) zbog toga što im se stalno prigovara da ne podupiru prijedlog EU u vezi s Ukrajinom.

Mirela Ahmetović (SDP) pitala je premijera što je s otkupom dionica Ine, a odgovorio joj je da mu je drago što se odvezala od bove kad je htjela spriječiti izgradnju LNG-a. Uzvratila mu je da bi bilo bolje i njemu da se vezao za bovu zbog onečišćenje nego što se vezao za kriminalnu organizaciju.

Tijekom brojnih replika vladajući su isticali dobre rezultate Vlade na brojnim područjima, ocjenjujući i da je zahtjev za opozivom teška blamaža oporbe, a oporba je podsjećala na afere.

Sandru Benčić (Možemo) zanimalo je prima li premijer vlasnike za svaki softver koji se kupuje u Vladi ili nekom ministarstvu.

Plenković joj je potvrdio da je na zahtjev bivše ministrice Gabrijele Žalac održana jedna prezentacija i da je to bilo baš u vrijeme kada su izbacivali Mostovce iz Vlade.

Pojasnio je i da često prima različita izaslanstva koja dolaze s ministrima i imaju neke teme i sugestije te je tako imao i jedan jedini susret i s vlasnikom tvrtke Mladenom Šimuncem, zbog čijeg je softvera optužena Žalac.

Bauk: Europejac koji zna što je demokracija ili autokrata koji bi zaustavljao Reuters?

SDP-ov Arsen Bauk rekao je da ono sa AP nije do njih već su mu to "uvalili" njegovi. "Za razliku od mnogih mislim da su Andrej Plenković i AP u bespoštednom i krvavom sukobu. Andrej Plenković za ovo što izlazi u medije kaže to je demokracija, a AP bi zaustavljao Reuters", rekao je.

Stoga smatra da je ključno pitanje današnje rasprave tko stoji pred njima - europejac koji zna što je demokracija ili autokrata koji bi zaustavljao Reuters.

Plenković je poručio da Vlada ne zaustavlja Reuters i medije. Smatra da se radi o lažnoj tezi koja iskrivljuje ono što je intencija izmjena Zakona o kaznenom postupku, a to je da se želi spriječiti one koji imaju informacije iz spisa i zlorabe ih tako što ih distribuiraju a nisu vezane za postupak.

Anka Mrak Taritaš (Glas) smatra i da vladajući uspješno pokušavaju raspravu o opozivu premijera Plenkovića pretvoriti u cirkus jer su i državu pretvorili u cirkus.

"Sprdate se s građanima pokušavajući im reći da im je divno, krasno i super, samo oni to ne razumiju. Na taj način se odnosite i prema opozivu", rekla je. Time je reagirala na izjavu HDZ-ovog Gorana Ivanovića koji smatra da je razlog oporbe to što oni ne mogu naći lidera oporbe.


18:50 - "Poštovani kolega AP...", počeo je Peđa Grbin, nakon čega ga je Jandroković upozorio da to ne radi. Grbin je ponovio, a Jandroković ga je opet prekinuo.

"To je jedan cirkus, to dovodi do jedne prakse koja je opasna. Onda ću ja Vas zvati P.G.", rekao je Jandroković. "To bi bilo kao da ja vama kažem ‘kolega Panj‘", rekao je zatim Jandroković Miru Bulju.

Ahmetović kaže da je Plenković rekao Bulju da je panj, na što je Plenković odgovorio: "To Vam je bio kompliment. To je citat iz Čovika i po, samo nisi ni ti znao. To to je na sramotu".

Jandroković je proglasio stanku od 10 minuta.


18:30 - Na govornici je Plenković, navodi da su zahtjevi za opoziv demokratska praksa>

"Da li se osjećamo odgovornima? Da. Da li smo izdajnici? Ne. Da li je rasprava bila dosadna i zamorna? Da. Sad je biti još dosadnija i zamornija za gledatelje", komentirao je.

Zatim je ustvrdio da je zahtjev za opoziv "polupismeni uradak".

"Ponosni smo na uspjehe, ostvarili smo svoje ciljeve", rekao je Plenković. Pod uspjehe je naveo Pelješki most i mjere vlade u vrijeme energetske krize.

"Nije došlo do valova stečaja, valova otkaza, niti jednu sekundu nije nedostajalo energenata", kaže Plenković. "Ulazak u šengenski prostor i uvođenje eura je također uspjeh ove vlade. U ovo doba iduće godine će nad Hrvatskom letjeti bojni avioni Rafale, to će nas učiniti najjačom vojskom u ratnom zrakoplovstvu između Njemačke i Grčke".

Zatim je nastavio: "Pružili smo vam ruku drugog dana naše vlade, svi ste odbili doći, pokazali ste da ne želite suradnju". Ponovio je da se oporba "nikad neće isprati od sramote" jer nije glasala za obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj.

"Nema nazad. Vi ste nakon toga s jedne strane, mi s druge", rekao je.


16:25 - Vladajući se ne brane od onoga što ste iznijeli. Obrane nema, jer je sve istina. Pokušavaju vas omalovažiti. Svi oni za koje je oporba tražila opoziv su otišli, otići će i pokrovitelj korupcije u Hrvatskoj kazao je Mostov Nikola Grmoja, prenosi HRT.

Odgovorio je Josip Đakić. Grmoju je upitao - "je li završio s promjenama poslovnika u Hrvatskim vodama kako bi zaposlili kuma predsjednika Mosta".


16:24 - U nastavku rasprave Josip Borić (HDZ) obratio se Penavi podsjetivši na afere koje se vežu za Domovinski pokret, kao i činjenicu da je stranka dobila neepovoljno izvješće državne revizije, čime se bavi i DORH. Penava mu se čini, kaže - "kao politički slomljen čovjek". Upitao je Penavu hoće li podnijeti ostavku ako njegov pokušaj smjene premijera ne uspije ili će "ostati predsjednik stranke vina i CD-a kojoj je cilj da što više glasova desnice pređe Peđi Grbinu".

Penava mu je odgovorio spomenuvši zastupnika HDZ-a Šarića koji je gradonačelnik Otoka. Naveo je da se u tom gradu članarine članovima HDZ-a plaćaju iz proračuna Otoka. "Kako je moguće da vi prođete reviziju?", upitao je.

Zastupnik Katičić je dobio riječ i kazao kako "je u Domovinskom pokretu u godini dana napravljeno toliko marifetluka da je to sramotno".

HDZ-ov Josip Đakić kazao je kako je prijedlog Domovinskog pokreta "loš uradak, pucanj u prazno i gubljenje vremena". Dodao je kako mu je "neugodno da ovakvi domoljubi koji glasaju za agresora Rusiju podnose ovakve prijedloge".


16:05 - Minutom šutnje, Hrvatski sabor u četvrtak je odao počast dvjema osobama koje su poginule u minskoj nesreću u mjestu Čanak, u Ličko-senjskoj županiji.

Upravo sam dobio tužnu vijest da su, prilikom razminiranja područja oko Perušića smrtno stradale dvije osobe koje su obavljale svoj posao, rekao je zastupnicima predsjednik Sabora Gordan Jandroković, pozvavši ih da im minutom šutnje odaju počast.

Sabor je to učinio za rasprave o povjerenju premijeru Andreju Plenkoviću koju je predložilo 33 zastupnika, predvođenih Domovinskim pokretom.

Rasprava je vrlo burna, a osim Ivanu Penavi, koji je u ime DP i predlagatelja naveo razloge za premijerov opoziv, zastupnici si repliciraju i raspravljaju međusobno.

Samo na Penavin istup za repliku čeka još 40-ak zastupnika, pa je teško procijeniti kada će premijer Plenković biti u prilici odgovoriti na prozivke


15:54 - Za riječ se javila Karolina Vidović Krišto koja je ustvrdila da "Vlada ne može korupcionaški djelovati ako je Sabor funkcionalan". Tvrdi da Sabor ne nadzire Vladu i svjedočimo raspodjeli plijena imovine hrvatskih građana". Navela je da je korupcija u HEP-u pod kontrolom Plenkovića, a u Hrvatskoj pošti pod kontrolom Gordana Jandrokovića". Dodala je da Jandroković potkupljuje medije putem agencije "Real Grupa", koju u nekim krugovima zovu "Fimi Media 2", prenosi HRT.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković prozvao ju je za klevetu:

"Vi ste lažljica i klevetnica!", rekao je šef sabora Karolini Vidiović Krišto.

"Vi ste nepogoda za hrvatski sabor", uzvratila je Krišto.

"Ajde klevetnice, prestanite govoriti", ponovno se obratio Krišto Jandroković.

"Nemate prava vrijeđati zastupnike", rekla je Krišto.

Uslijedio je niz povreda poslovnika zastupnika koji su intervenirali zbog toga što je Jandroković mimo poslovnika uzeo riječ i obratio se Krišto. Jandrokoviću su prigovorili i za vrijeđanje Vidović Krišto koja je nakon prepirke dobila dvije opomene.


15:26 Prijedlog za pokretanje pitanja povjerenja dolazi na saborsku raspravu prvi put otkako je Andrej Plenković u listopadu 2016. preuzeo dužnost predsjednika Vlade Republike Hrvatske. Oporba je proteklih godina bezuspješno pokušavala opozivati cijelu Vladu i niz ministara, ali nikada premijera, piše HRT.

Pitanje povjerenja Plenkoviću inicirao je Domovinski pokret.

Oporba navodi da su brojni razlozi za opoziv - od afere Janaf, preko milijardu kuna izvučenih iz Ine i zatvaranja sisačke Rafinerije, izostale obnove i zdravstvene reforme do afere ‘software‘ i ‘sms‘ u kojoj je, smatraju kompromitiran zbog poruka bliskih suradnika prema direktorima javnih tvrtki. Vlada odbija sve navode iz oporbenog prijedloga kao neutemeljene te ističe da nema osnove za izglasavanje nepovjerenja premijeru.

Radi se o prijedlogu koji je još jedan loš uradak oporbe koji se zasniva na nizu neistina i netočnih tvrdnji, uzvratili su, među ostalom, iz Vlade.

Prije početka rasprave stanku je zatražio Peđa Grbin (SDP) kako bi "vladajući utvrdili tko je famozni AP iz spisa u ladici Državnog odvjetništva". Kazao je kako su "AP i njegova svita direktno upleteni u korupciju" te da njegovi "istančani radari za korupciju ne funkcioniraju kad se "ona događa u njegovom uredu".

Replicirao mu je Hrvoje Zekanović navodeći da brojne afere postoje i u SDP-u. Primjerice, kazao je - afera GB (Peđa Grbin) koja ugrožava ujedinjenje ljevice. Naveo je da je Grbin neovlašteno uzeo iz proračuna 50 tisuća kuna.

Stanka nije odobrena i prijedlog za opoziv premijera Saboru je počeo predstavljati Ivan Penava.

- Bez obzira na sve različitosti, ukupila nas je ideja da Hrvatska ne stoji dobro, poručio je Ivan Penava obrazlažući prijedlog za opoziv premijera. Za to postoji toliko dokaza da je danas nemoguće hodati kroz život u Hrvatskoj i ne spoticati se o njih na svakom koraku, dodao je. Koruptivno ozračje u Hrvatskoj, uzrok je demografskog sloma i pada životnog standarda, naveo je. Pritom je krenuo s nabrajanjem afera te Plenkovića prozvao zbog koaliranja sa SDSS-om.

U svome se govoru obratio Plenkoviću i kazao kako je on "u Hrvatskoj stvorio koruptivno ozračje koje po štetnosti nadmašuje ovo Ive Sanadera", stvoren je "zatrovan sustav u kojemu stradavaju u suštini pošteni ljudi koji pod pritiskom postaju kriminalci".

Po broju propalih poduzeća, broju ljudi koji su napustili Hrvatsku, rekao je Penava obraćajući se premijeru "Hrvatsku vodite u kolaps".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
19. lipanj 2025 19:33