Saborska zastupnica SDP-a iz Osječko-baranjske županije (OBŽ) Sanja Bježančević ocijenila je u utorak nedavnu izjavu osječko-baranjske županice Nataše Tramišak da SDP i Možemo "nemaju što tražiti u OBŽ" neprimjerenom i štetnom za demokratski dijalog.
Na konferenciji za novinare održanoj ispred Gospodarskog centra OBŽ-a Bježančević je upitala – znači li to da u županiji nema mjesta za kritiku, za drugačije mišljenje i za građane koji smatraju da stvari mogu biti bolje?
OBŽ pripada svim njezinim stanovnicima, a ne jednoj političkoj opciji, poručila je Bježančević i podsjetila da je, po podacima Europske komisije, istočna Hrvatska među najmanje razvijenim regijama EU-a.
OBŽ zaostaje po nizu socioekonomskih pokazatelja, uključujući prosječnu plaću, mirovinu i razvijenost gospodarstva, istaknula je te posebno upozorila da ulaganja županije u poljoprivredu ne prate važnost toga sektora za regionalno gospodarstvo.
Poljoprivreda je strateška gospodarska grana ove regije, a sredstva koja županija izdvaja za njezino poticanje ne čine ni jedan posto ukupnog proračuna, što dovoljno govori o tome gdje su stvarni prioriteti aktualne vlasti, kaže Bježančević.
Saborska zastupnica SDP-a Ivana Ribarić Majanović rekla je da predložene izmjene Zakona o lovstvu, koje bi se idući tjedan trebale naći pred Hrvatskim saborom, prebacuju odgovornost za štete od divljači na poljoprivrednike i vozače.
Obrazloženje zakonskih izmjena potvrđuje da postojeći sustav gospodarenja divljači ne funkcionira, ustvrdila je Ribarić Majanović, upozorivši na dugotrajne sudske postupke, neujednačenu sudsku praksu, rast šteta i sve veće financijsko opterećenje građana i države.
Umjesto da riješi uzroke problema, Ministarstvo poljoprivrede predlaže model kojim se odgovornost prebacuje na oštećenike.
"Ako vam divljač uništi usjev, morat ćete dokazati da ste poduzeli sve moguće mjere zaštite; ako vam divljač istrči pred automobil, morat ćete dokazati da niste krivi za nastalu štetu, a istodobno se odgovornost lovoovlaštenika dodatno smanjuje", kaže Ribarić Majanović.
Posebno je problematičnom ocijenila odredbu po kojoj su poljoprivrednici dužni samostalno financirati i postavljati zaštitna sredstva te poduzimati mjere kojima će spriječiti ulazak divljači na svoje površine.
SDP smatra jedinim pravednim rješenjem da odgovornost za štetu snosi onaj tko upravlja divljači, a država mora osigurati učinkovit sustav gospodarenja divljači i kontrolu njezine brojnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....