PRESS KONFERENCIJA

SINDIKATI PROSVJETARA OTKRILI GDJE ĆE SE ŠTRAJKATI U PONEDJELJAK 'Štrajk će trajati dok god Vlada ne prihvati naše zahtjeve. Mi smo jedna vojska...'

 
Blaženka Divjak i sindikalist Branimir Mihalinec
 CROPIX

Danas zbog štrajka ne rade u sljedeće četiri hrvatske županije - Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska, Varaždinska i Međimurska županija. Sindikat Preporod objavio je podatke o odazivu.

"Pozvali smo vas jer vi ne biste o štrajku imali cjelovite informacije da se nismo oglasili. U županijama u kojima se danas štrajka većina je naših članova, pa će biti zanimljivo vidjeti koje će brojke kolege iznijeti u 12 sati", rekao je predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić, prenosi N1.

Odaziv je i drugi dan dobar, kaže.

"U Varaždinskoj županiji 84,88, u Splitskoj 84,03, u Međimurskoj 86, a u Neretvanskoj oko 64 posto. To je visok odaziv osobito jer se radi o drugom danu štrajka", rekao je Stipić.

"Krajnji uspjeh će ovisiti o tome hoće li vlada popustiti zahtjevima sindikata. Nije nebitno to što u štrajku mi imamo podršku ministrice. Dosad nam se uvijek prijetilo: morat ćete odrađivati, neće vam biti plaćeno... Sada takvih poruka iz Ministarstva nema.

'Ako štrajk počinje slabiti bit će to vjetar u leđa za Vladu'

Moramo osmisliti načine kako bismo sačuvali podršku našeg članstva jer ako štrajk počinje slabiti bit će to vjetar u leđa za Vladu. Neki ravnatelji osporavaju zakonitost našeg štrajka, ravnatelji nisu osobe koje bi to smjele napraviti. Jedino mjesto koje može osporiti zakonitost štrajka je sud. Naš štrajk ima uporište u međunarodnim konvencijama. Mi nismo avanturistički poveli naše članove u štrajk, mi smo to sve pažljivo odvagali i ja mislim da će to proći bez nekih posljedica", kazao je.

"Štrajk će trajati dok god Vlada ne prihvati naše zahtjeve. Mi smo u štrajku svi jedna vojska, nema veze što imamo dva zapovjedništva", kazao je Stipić.

U ponedjeljak će u štrajku biti škole u pet kontinentalnih županija. Bit će to Zagrebačka županija, Krapinsko-zagorska, Virovitičko-podravska, Bjelovarsko-bilogorska i Koprivničko-križevačka županija.

"84,94 posto je štrajkalo jučer u srednjim školama. Ali ne broje se ljudi koji su na bolovanju, izletima, i slično, inače bi broj bio skoro 100 posto. Za danas za srednje škole 88,17 posto zaposlenih je u štrajku. Štrajk je nastavljen istim i malo većim intenzitetom", rekao je na press konferenciji predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec.

Divjak: Bez dobrih učitelja nema niti dobrog obrazovnog sustava

"Ono što je važno je da se pravo na štrajk omogućilo i da su škole istovremeno napravile veliki napor da se učenicima koji dođu u školu omogući da budu u školi, da vrata škole budu otvorena jer tu imamo dva prava koji se ne smiju sukobljavati. Dakle, pravo na štrajk i pravo učenika na sigurno okruženje u školi. U tom smislu mislim da je prvi dan dobro prošao. Danas imamo štrajk u četiri županije, a kako će biti dalje je pitanje nastavka dijaloga.

Do njega mora doći jer mi ne možemo riskirati da škole ne rade kao što ne možemo riskirati da poruka koja ide učiteljima i nastavnicima bude pogrešna.

Poruka mora biti 'da, vi ste važni i bez dobrih učitelja nema niti dobrog obrazovnog sustava", kazala je Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja nakon što je u petak u Kongresnom centru hotela Ivan u Šibeniku održala predavanje u sklopu Dana strukovnih nastavnika.

Plenković: Štrajk u školama nema pravnoga osnova

Upitan za štrajk u školama, Plenković je u petak ponovio da će učitelji za rujan dobiti 2 posto veće plaće nego za kolovoz te da je Vlada dosad već digla plaće za 11,5 posto.

"Dali smo razumnu ponudu, koja je financijski pozamašna. Vodite računa da se radi o sedamdesetak tisuća ljudi. Mi respektiramo i učitelje i profesore i radimo što možemo da održimo cjelinu proračuna i da provodimo politiku koja se bazira na jednostavnoj rečenici da trošimo onoliko koliko zarađujemo. Ono što uštedimo, smanjujemo dugove neodgovornih ranijih vlada, koji su sad glasni, a smanjivali su plaće u školstvu i zadužili Hrvatsku za 70 milijardi kuna. Mislim pritom na vladu SDP-a, da ne bude zabune", rekao je Plenković.

Istaknuo je da štrajk u školama nema pravnoga osnova. "Ovo je štrajk koji su oni organizirali zato što baš oni smatraju da je sad idealan moment za povećanje koeficijenata", rekao je Plenković.

Upitan je li zbog toga ugrožena koalicija s HNS-om, Plenković je rekao da nije te da partneri razgovaraju. Što se tiče mogućnosti prijevremenih parlamentarnih izbora, Plenković je rekao: "Ja sam uvijek za sve spreman."

Ribić: Povećanje plaća u javnim službama nacionalni interes

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić poručio je u petak da je nacionalni interes prvoga reda radikalno, dvoznamenkasto povećanje plaća u javnim službama te procijenio da je za to u državnom proračunu raspoloživo četiri milijarde i 700 milijuna kuna.

Naša djeca odlaze iz ove zemlje, 400.000 ljudi je otišlo. U toj situaciji sve dogme o financijskoj konsolidaciji, javnom dugu i deficitu trebaju biti stavljene u drugi plan. Moramo izvući zadnje unutarnje rezerve, izjavio je Ribić nakon početka pregovora o sklapanju dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama.

Ribić podsjeća da je ministar financija Zdravko Marić predvidio deficit od 0,9 posto BDP-a, a ostvaren je suficit. To, kaže, znači da je na raspolaganju oko 4 milijarde i 700 milijuna kuna potencijala za porast plaća, ako se održi deficit od 0,9 posto.

"U tome ima prostora za dvoznamenkasti rast plaća. To je i psihološka poruka narodu da se stvari mijenjaju na bolje, da treba ostati u Hrvatskoj i da nije sve tako bezizlazno. Ne možemo se baviti spašavanjem firmi prije nego što se bavimo spašavanjem ljudi. Imamo stalno Uljanike, jednom moraju i građani ove zemlje doći na red", istaknuo je.

Vladin pregovarački tim, kaže Ribić, inzistirao je na nedostatku novca zbog politike financijske konsolidacije, no sindikati javnih službi ukazivali su da su važniji problemi iseljavanje ogromnog broja ljudi, niske plaće i nezadovoljstvo građana.

"Smatramo da Vlada, s obzirom na potencijale koje sada ima u proračunu, može bez problema ispuniti zahtjeve sindikata koji ovoga puta neće biti jednoznamenkasti. Očekujemo bitan pomak u rastu plaća jer druge zemlje u našem okruženju rastu puno brže. Hrvatska je od svih istočnoeuropskih zemalja na začelju po rastu plaća u zadnjih deset godina. Ispred nas su Bugarska, Latvija, Slovačka i Rumunjska", istaknuo je Ribić.

Pregovori o kolektivnom ugovoru u javnim službama nastavljaju se za desetak dana, a Ribić kaže da će sindikati tražiti raspravu, ne samo o povećanju osnovice, nego i o božićnici i regresu. "Ima niz pitanja koje ćemo posložiti po prioritetima, a moje je mišljenje da je dizanje osnovice prioritet", istaknuo je.

Ribić je komentirao i poruku premijera Andreja Plenkovića da je štrajk prosvjetara apsurdan. "Ta je poruka neodgovorna", rekao je i dodao kako je premijer diplomat koji ne poznaje ekonomske procese.

"Ljudi imaju pravo na štrajk i on treba preispitati svoja polazišta. Meni se čini da su njegovi ciljevi malo drugačiji od onoga kakvi bi trebali biti", kazao je.

Pozdravio je stajališta HNS-a, koji podupire prosvjetare, ustvrdivši da je sindikalna borba bez političke potpore Sizifov posao.

"Sto štrajkova ne bi ništa promijenilo da nema sada ove političke situacije", rekao je Ribić koji smatra da si sada vladajući ne mogu dopustiti luksuz raspada koalicije i raspisivanja parlamentarnih izbora u vrijeme hrvatskog predsjedanja EU-om.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. rujan 2023 10:12