Policajci iz PNUSKOK-a danas su u ranim jutarnjim satima, po nalogu USKOK-a, uhitili bivšu zamjenicu zagrebačkoga Županijskoga državnoga odvjetnika Mirelu Alerić Puklin, njezinoga navodno sada već bivšega supruga, poduzetnika Gorana Puklina, bivšu članicu Uprave Agrokora, a sada optuženicu u tome predmetu, Pirušku Canjugu, bivšega direktora Sektora logistike u Hrvatskoj Lutriji Željka Fadljevića, te Tomislava Gligoru, vlasnika i direktora brzorastuće IT tvrtke Fleksbit d.o.o.
Bivšu tužiteljicu koja je do listopada prošle godine radila na predmetu Agrokor, policija i Uskok sumnjiče da je Piroški Canjugi, koja je u tome predmetu optužena odavala podatke preko svojega supruga, Gorana Puklina.
Također, Gorana Puklina, koji je kako je poznato u kumskim odnosima sa Mariom Kapulicom, predsjednik Zajednice utemeljitelja HDZ-a, se u zasebnom kraku istrage tereti da je Gligorinoj tvrtki Fleksbit u kojoj je bio tajni suvlasnik, sređivao poslove s Hrvatskom Lutrijom, konkretno s Fadljevićem za kojega Uskok tvrdi da je također bio drugi tajni partner u Fleksbitu.
Prevdeno Fadljevića Uskok tereti da je, kao direktor u Lutriji, sam sebi namještao poslove ukupno vrijedne 8,2 milijuna kuna.
Pretragom mobitela Gorana Puklina u pohranjenoj WhatsApp komunikaciji, policija i Uskok su pronašli poruke iz kojih su, nakon višemjesečnoga kriminalističkoga istraživanja zaključili kako Puklin te vlasnik tvrtke Fleksbit Tomislav Gligora namještaju Fleksbitu poslove s Hrvatskom Lutrijom, točnije s tadašnjim direktorom sektora za logistiku HL-a, Željko Fadljevićem.
Štoviše, zaključili su, da je i sam Fadljević tajni suvlasnik Flexbita kao i Puklin. Inače Fleksbitu su, kako se to vidi iz poslovnih bilanci, upravo u inkriminiranim godinama, dakle nakon 2018., eksplodirali prihodi.
S nekih 4 milijuna kuna u 2018. slijedeće godine se penju na 15, a 2020. na 22 milijuna kuna.
Uskok ih pak tereti da su preko Fadljevića od 2018. i 2019. Fleksbitu namjestili poslove vrijedne 8,2 milijuna kuna, a riječ je ponovno o - nabavci softwarea.
"Usluga dodatnoga razvoja platforme za sporstko klađenje", "Usluga održavanja platforme za sportsko klađenje", "Nabava aplikativnoga riješenja za HR procese" i "Razvoj programskoga riješenja Registra ugovora" - nazivi su ugovora prema kojima je HL Flistbitu isplatio inkriminirano novac.
Riječ je, kako su utvrdili istražitelji, o stvarnim, a ne fiktivnim poslovima, no Fadljević je, tvrdi Uskok, Fleksbitu pomogao na niz načina da upravo oni pobijede na natječajima za te poslove: dogovarao je kriterije za bodovanje, prilagođavao natječaj profilu i certifikatima stručnjaka koje ima upravo Fleksbit.
Ovakvo postupanje, tvrde istražitelji, u većini slučajeva obeshrabrilo je ostale ponuditelje da se uopće javljaju na natječaj, te se javljao i pobjeđivao samo Fleksbit.
U jedinom slučaju kada se pojavio i drugi ponuditelj, njegova ponuda je odbijena kao neprihvatljiva jer nije sadržava potrebne licence.