NEVRIJEME

VIDEO: KAOS U ISTRI ZBOG OBILNE KIŠE Poplavljeni Umag, Rovinj, Poreč... Vakula otkriva kada će se vrijeme smiriti, zabilježen rekordni val na Jadranu

 
 CROPIX, IstraMet

Istarski vatrogasci imali su više od četrdeset intervencija radi ispumpavanja vode ili zbog uklanjanja stabala i granja s prometnica u noći s utorka na srijedu kada je pala nova obilna kiša te su porasli vodostaji rijeka, potvrdio je za Hinu zapovjednik pulske javne vatrogasne postrojbe Klaudio Karlović.

"Vatrogasci su najviše intervencija radi ispumpavanja vode imali u Puli i to u dvanaest navrata, zatim u Rovinju u deset slučajeva, Umagu, Poreču i Pazinu, no situacija je pod nadzorom", izvijestio je Karlović.

Glas Istre javio je ranije jutros da je zbog velike količine kiše bio prekinut promet na Istarskom ipsilonu. Na dionici Kanfanar-Pula bio je čak metar vode pa se sav promet preusmjeravao, no sada je promet normaliziran.

Plimni val je podigao razinu mora iznad rive u Umagu, a noćas je ACI marina bila preplavljena morskom vodom. Pod vodom su bili i svi dokovi sa privezima plovila, a more je prodrlo i u obližnju benzinsku crpku INA-e. Pod vodom je bila i benzinska postaja u Vrsaru.

Umaški su vatrogasci morali ispumpavati vodu i iz poslovnih prostora u starogradskoj jezgri. Postavljeni su i zečji nasipi, javlja Glas Istre.

Obilna kiša pala je na potezu od Kanfanara do Vižinade, a prema mjerenjima meteoroloških postaja u Istri do sedam sati u srijedu ujutro, postaja u Kanfanaru zabilježila je 81 mm, a ona u Mekišima kod Vižinade 70 mm.

Najmanje kiše palo je na istoku Istre i oko Učke, između 3 i 6 mm, dok su postaje u Puli izmjerile između 17 i 19 mm, u Vodnjanu je izmjereno 37 mm, a u Marčani 27 mm.

Porastao je i vodostaj istarskih rijeka - u jedan sat iza ponoći Raša je kod Potpićna dosegla 348 cm, no vodostaj je u padu i u 7 sati iznosi 298 cm. Vodostaj Mirne na Ponte Portonu raste, jutros iznosi 348 cm, nakon jučerašnjih 24 cm, no za sada izlijevanje iz korita ne prijeti.

Prema prognozama, kiša će u Istri postupno slabiti, a do poslijepodneva na većem dijelu područja i prestati.

Noćas su poplavili i Dioklecijanovi podrumi

Noćas su poplavili Podrumi Dioklecijanove palače. Osim obilne kiše, podignula se i razina mora pa u Podrumima već postavljene pumpe nisu bile dovoljne za borbu s vodom, piše Slobodna Dalmacija.

Domarima Muzeja grada Splita Tonću Vatavuku i Igoru Čotiću u izbacivanju vode iz Podruma od ranog jutra pomažu i vatrogasci, a očekuju se i nove padaline. Kiša će, kažu meteorolozi, posustati tek iza 16 sati.

Podrumi su danas zatvoreni za posjetitelje, javljaju iz Muzeja grada Splita.

Vakula: Danas smirivanje vremena, nova kiša već od petka

Ipak, meteorolog HRT-a Zoran Vakula kaže da se danas očekuje smirivanje stanja.

Jutro i prijepodne još će biti kišoviti i vjetroviti. I dalje će puhati jako, a mjestimice i olujno jugo, ponegdje s orkanskim udarima, brzinom većom od 100 kilometara na sat. More će biti valovito i uzburkano, a valovi bi na otvorenom moru mogli biti i do 9 metara, kaže Vakula.

Jučer je na splitskom Marjanu izmjeren orkanski udar juga od čak 134 kilometara na sat, a radi se o trećem najjačem udaru od sredine prošlog stoljeća. Jači orkanski udari zabilježeni su u veljači 1986. i u studenom 1987.

U drugom dijelu dana vjetar će slabjeti, a i kiša će se postupno smanjivati. Ipak, na srednjem i južnom dijelu Jadrana moglo bi još večeras i sutra ujutro biti pljuskova s grmljavinom. Na nekim mjernim postajama očekuje se i više od 100 litara kiše po četvornom metru.

Nakon smirivanja oborina danas, nova kiša slijedi već od petka, prognozira Vakula za HRT.

Zabilježen rekordni val na Jadranu!

O rekordu je izvijestio Hrvatski hidrografski institut. Jučer u 16 sati u akvatoriju grada Dubrovnika, pokraj otočića Sv. Andrija, zabilježen je rekordni val na Jadranu. Najveća visina vala iznosila je 10,87 metara s pripadajućom značajnom visinom vala od 4,75 metara - što je obilježje stanja mora 6. Period vala bio je 10 sekundi.

HAK: U prekidu brojne trajektne, katamaranske i brodske linije

Zbog vjetra, zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle: na Jadranskoj magistrali između Novog Vinodolskog i Senja te na državnim cestama Korenica-Klapavice i Udbina-Gornja Ploča, izvijestio je u srijedu HAK, a u prekidu su i brojne trajektne, katamaranske i brodske linije.

Trajektne linije u prekidu su: Brestova-Porozina, Biograd-Tkon, Zadar-Preko, Zadar-Brbinj, Split-Supetar, Split-Stari Grad, Lopar-Valbiska, Prapratno-Sobra, Sumartin-Makarska, Sućuraj-Drvenik, Split-Vela Luka-Ubli, Šibenik-Zlarin-Kaprije-Žirje, Soline-Drvenik Veli-Drvenik Mali, Split-Rogač,Biograd-Tkon, Split-Vis, Ploče-Trpanj, Orebić-Dominče.

U prekidu su i brodske linije: Zadar-Rivanj-Sestrunj-Zverinac-Božava-Brbinj, Korčula-Orebić, Šibenik-Zlarin-Prvić Luka-Šepurine-Vodice, Milna-Rogač-Split, Komiža-Biševo, Mali Lošinj-Unije-Susak, 415 Vrgada-Pakoštane-Biograd, Dubrovnik-Koločep-Lopud-Suđurađ, Zadar-Sali-Zaglav-Zadar,Zadar-Mali Iž-Veli Iž-Mala Rava-Rava.

Katamaranske linije koje su u prekidu: Zadar-Sali-Zaglav-Bršanj-Zadar, Zadar-Molat-Brgulje-Zapuntel-Ist, Korčula-Hvar-Split, Ubli-Vela Luka-Hvar-Split, Vis-Split, Split-Bol-Jelsa, Zadar-Premuda-Silba-Olib, Dubrovnik-Mljet-Lastovo, Rijeka-Rab-Novalja, Rijeka-Cres-Mali Lošinj, Žirje-Kaprije-Šibenik, Milna-Rogač-Split.

Kolnici su mokri ili vlažni i skliski u većem dijelu zemlje, mogući su odroni pa vozačima iz HAK-a savjetuju vozačima da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima ne cestama te održavaju sigurnosni razmak između vozila.

Zbog prepriječenog stabla na Jadranskoj magistrali (DC8) kod Omiša na predjelu Savinj promet teče naizmjence, jednim trakom.

Na većini graničnih prijelaza nema dojava o dužim čekanjima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. rujan 2024 10:37