IZLAZ IZ KRIZE

Dobri poslovni rezultati kompanija potaknuli su rast burzi diljem svijeta

‘Zabrinutosti koje su vladale na tržištu u vezi s inflacijom, višim kamatnim stopama i delta varijantom koronavirusa možda popuštaju‘
Wall Street u New Yorku
 Spencer Platt/AFP
‘Zabrinutosti koje su vladale na tržištu u vezi s inflacijom, višim kamatnim stopama i delta varijantom koronavirusa možda popuštaju‘

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle, drugi tjedan zaredom, zahvaljujući boljim poslovnim rezultatima banaka nego što se očekivalo, pa su inflacijski pritisci i skorašnje zaoštravanje monetarne politike pali u drugi plan.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 1,6 posto, na 35.294 boda, dok je S&P 500 porastao 1,8 posto, na 4.471 bod, a Nasdaq indeks 2,2 posto, na 14.897 bodova.

Za Dow Jones bio je to najveći tjedni skok od lipnja, a za S&P 500 od srpnja, što se, među ostalim, zahvaljuje rastu cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Apple, Amazon i Microsoft, koji imaju golemu tržišnu kapitalizaciju, a time i značajan udjel u indeksima.

Snažno su porasle i cijene dionica banaka, kao što su Citigroup, Bank of America, Gold...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. lipanj 2026 08:43