OPASNO VRIJEME

Europa se prži na +40, u Americi haraju razorni požari, a u Aziji nesvakidašnje oluje

U Europi su klimatske promjene dvostruko brže od svjetskog prosjeka, kažu stručnjaci
 Giovanni Isolino/Afp
U Europi su klimatske promjene dvostruko brže od svjetskog prosjeka, kažu stručnjaci

Deseci milijuna ljudi znojili su se u nedjelju na paklenoj vrućini koja je zahvatila sjevernu polutku, dok u Kaliforniji haraju razorni požari, a u Aziji nesvakidašnje oluje, što je novi dokaz klimatskih promjena.

U Europi, gdje su klimatske promjene dvostruko brže od svjetskog prosjeka, kažu stručnjaci, nekoliko zemalja je na posebnom udaru.

"Doista teško podnosim vrućinu. Kupila sam mali ventilator, kišobran i boce s vodom", požalila se Lilu Da Costa Rosa, 48-godišnja brazilska prodavačica koja je doputovala u posjet Rimu, gdje se oko podneva živa u termometru popela na 34 Celzijeva stupnja.

U Italiji je za 16 gradova izdan crveni meteoalarm, s očekivanom temperaturom 36 do 37 stupnjeva, ali po osjetu čak i više, do 40.

U Španjolskoj završava vruć tjedan u kojemu je kanar...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2025 21:27