KORAK DO REFERENDUMA

Francuski donji dom glasao da u ustav uđe borba za očuvanje okoliša i bioraznolikosti

Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da će staviti zaštitu okoliša u ustav još u prosincu
Emmanuel Macron
 Jean-marc Haedrich/AFP
Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da će staviti zaštitu okoliša u ustav još u prosincu

Francuska Nacionalna skupština u utorak je izglasala da će u ustav ući borba protiv klimatskih promjena i zaštita bioraznolikosti, što je korak prema nacionalnom referendumu o tom pitanju.

Zastupnici donjeg doma parlamenta glasali su s 391 'za' i 47 'protiv' izmjene ustava kako bi uključivao i pitanje klimatskih promjena.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da će staviti zaštitu okoliša u ustav još u prosincu, pod pritiskom lijeve frakcije njegove centrističke stranke koja ga je kritizirala zbog nedovoljne borbe protiv klimatskih promjena.

„Ovaj tekst predstavlja stvarnu priliku za održavanje referenduma koji je predsjednik obećao“, rekao je ministar pravosuđa Eric Dupond-Moretti parlamentu.

No za organizaciju referenduma potrebna je podrška Senata, gornje...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. prosinac 2025 10:49