PRAVO NA IZBOR

Joe Biden obećao pravo na pobačaj ako demokrati zadrže kontrolu nad Kongresom

Predsjednik pokušava ujediniti svoje pobornike oko pitanja pobačaja koji je Vrhovni sud značajno ograničio prije četiri mjeseca

Joe Biden

 Anna Moneymaker/Afp
Predsjednik pokušava ujediniti svoje pobornike oko pitanja pobačaja koji je Vrhovni sud značajno ograničio prije četiri mjeseca

Američki predsjednik Joe Biden, pod novim pritiskom zbog inflacije uoči izbora na sredini mandata, u utorak je rekao da će u siječnju potpisati zakon koji će kodificirati pravo na pobačaj ako će demokrati iduće godine kontrolirati Kongres.

Bidenovi demokrati mogli bi na nadolazećim izborima u studenom izgubiti kontrolu nad donjim domom parlamenta, a potencijalno i nad Senatom.

Predsjednik sada pokušava ujediniti svoje pobornike oko pitanja pobačaja koji je Vrhovni sud značajno ograničio odlukom prije četiri mjeseca, ukinuvši presudu Roe protiv Wadea.

Ako demokrati dobiju još senatora i zadrže kontrolu nad Zastupničkim domom Biden će u siječnju potpisati zakon koji će kodificirati odluku Roe protiv Wadea.

„Ovo je obećanje koje dajem vama i američkom narodu: prva mjera...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2025 06:08