Elektroprijenos Bosne i Hercegovine i Nadzorni operater sustava (NOS), institucije nadležne za upravljanje i nadzor elektroenergetskom mrežom, isključili su u srijedu u ponoć i četiri minute pogone mostarskog Aluminija s naponske mreže, čime je u stvari ta tvrtka ugašena.
Tako je 22 godine nakon obnove novcem hrvatske Vlade u početnom iznosu od devet milijuna dolara prekinula rad tvrtka koja posljednjih deset godina posluje s gubitkom, uz oko 200 milijuna eura duga, koja zapošljava 900 ljudi, te generira oko osam posto bruto društvenog proizvoda Bosne i Hercegovine. Najveći dio duga tvrtke otpada na neplaćenu električnu energiju poduzeću Elektroprivreda HZHB (150 milijuna eura), a upravo je cijena električne energije mostarski Aluminij odvela u kolaps.
Glavni pojedinačni vlasnik Aluminija je Federacija BiH koja drži 44 posto dionica, a koja je istovremeno i vlasnik Elektroprivrede HZHB. Pritom još 44 posto dionica drže mali dioničari, a Republika Hrvatska ima 12 posto dionica, na ime ulaganja od spomenutih 9 milijuna američkih dolara.
Iako su Uprava tvrtke i radnici očekivali od politike da spriječi bankrot i da se pronađe model po kojem bi Aluminij kupovao struju po cijeni jeftinijoj od tržišne, to se nije dogodilo i nakon dugo godina agonije mostarska kompanija vjerojatno ide u stečaj. Uprava Aluminija i predstavnici sindikata te kompanije održali su, naime, u srijedu ujutro sastanak poslije kojeg je rečeno da slijedi pokretanje postupka stečaja tvrtke.
Šok i tuga
- Šok, tuga, nevjerica. Trenutno smo na plaćenim godišnjim odmorima, otvara se stečajni postupak. Nakon toga ćemo dobiti rješenja o otkazima o ugovorima o radu, zatim idemo na biro, što i kako dalje - ne znamo. Tvornica je ugašena. Nadali smo se ipak da će Vlada poduzeti neke korake, da neće dopustiti gašenje tvornice, nažalost do toga nije došlo. Jedna loša politika koja se vodi na ovim prostorima pokazala je svoje pravo lice - istaknuo je tim povodom u srijedu Romeo Biokšić, povjerenik Nezavisnog sindikata zaposlenika Aluminija.
Prethodno je dan ranije direktor Dražen Pandža naložio pokretanje procedura za gašenje proizvodnje. “Zadužuju se direktori i rukovoditelji da odmah rasporede radnike sukladno potrebama procedure gašenja, kako bi se pokušalo spriječiti nastajanje neotklonjive štete po zdravlje ljudi i imovinu Društva”, stoji u odluci koju je popisao Pandža, nakon čega su ispražnjeni pogoni. Radnici Aluminija u utorak su, pak, u dva navrata blokirali najvažniju prometnicu u BiH, zbog čega su se stvorile goleme kolone vozila duge više kilometara, ali blokadu je na kraju uklonila specijalna policija.
Tijekom posljednjih nekoliko tjedana pokušao se postići dogovor između Vlade i predstavnika švicarskog Glencorea, koji je tražio nižu cijenu struje, što je bio uvjet da Aluminij prestane gomilati gubitke, ali Vlada FBiH je odbila takvu mogućnost. “U prethodnom periodu Vlada FBiH je u suradnji s Upravom Aluminija obavila niz razgovora sa zainteresiranim investitorima. Međutim, problem cijene električne energije i dalje ostaje gorući za Aluminij d.d. Mostar, a s čime su upoznati i potencijalni investitori. Cijena električne energije se formira na tržištu električne energije i Vlada FBiH nema načina niti mehanizma da na bilo koji način utječe na nju.
Opskrba
Ona je strogo dirigirana ponudom i potražnjom, kao i utjecajem velikih proizvođača na tržištu”, poručili su tim povodom iz Vlade FBiH. Zbog toga je predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Božo Ljubić optužio u ponedjeljak vladu Federacije BiH da je najodgovornija za propast Aluminija. - Zar nije apsurdno da vlada FBiH koja je vlasnik Elektroprivrede daje privatnoj kompaniji Arcelormittal iz Zenice struju za 42 eura po megavatsatu, a kompaniji koja je njezino vlasništvo (Aluminij) tu struju nabavlja po 78 eura - ustvrdio je Ljubić na konferenciji za novinare u Mostaru.
Mostarska elektroprivreda, istaknuo je, nema dovoljne količine električne energije za opskrbu Aluminija, nego su morali uvoziti električnu energiju ili je kupovati od trgovaca po daleko većoj cijeni nego što bi to bio slučaj da Aluminij dobiva energiju od Elektroprivrede BiH (EP BiH). Inače, u Hrvatskoj elektroprivredi su nam rekli da “u aktualnom razdoblju HEP nije isporučivao električnu energiju tvornici Aluminij”, dok u Luci Ploče nisu komentirali utjecaj bankrota Aluminija na njihovo poslovanje, iako neslužbeni podaci govore da 20 posto prijevoza tereta luke otpada na suradnju s mostarskom tvrtkom.