JÖRG MEUTHEN

Lider AfD-a za Jutarnji: Nije točno da nas se svi boje. Mi smo jedina prava opozicija u Njemačkoj

Razgovor s najdugovječnijim liderom AfD-a, radikalno desne stranke koja već sedam godina drma temelje njemačkog parlamentarnog života
Joerg Meuthen
 Christoph Soeder/DPA/AFP)

Gledajući umivenu figuru Jörga Meuthena, staloženu, europsku, ne bi čovjeku bilo ni na kraj pameti da je ovaj sposoban voditi radikalno desnu političku organizaciju, a kamoli da bi njegova pojava bila prijeteća po ikoga osim po komad wiener schnitzela. Lišen nekog zapaženog krvoločnog narativa i umjeren u pristupu, Meuthen pažljivo odvaguje svaku riječ. Nema u tom diskursu "krvavih gaća koje su se nosile po Velebitu" ili tipologije "zomboida" - Meuthen svoj politički položaj duguje činjenici da se istovremeno može zalagati za najradikalnije ciljeve, a ostavljati dojam agenta za nekretnine.

Ovako je to formulirao njemački novinar Justus Bender iz Frankfurter Allegemeine Zeitunga: "Njegova se demonstrativna bezazlenost ne može promatrati tek kao svjesna marketinška strategija - već i kao razlog zašto ga je njegova stranka uopće izabrala na dužnost." Meuthen je najdugovječniji lider AfD-a, stranke koja već sedam godina drma temelje njemačkog parlamentarnog života - od tih sedam godina, na čelu stranke je pet. U tih pet godina Meuthen je u više navrata opovrgnuo svoju "umjerenost" te, kao stranački šef, otvorio prozor za daljnji propuh ozbiljne i tvrde radikalizacije.

Primjera je bezbroj. Stranka je, recimo, poželjela vratiti u modu izraz "volkisch", ozloglašen u pogledu nacističkih konotacija, pa neki od njenih istaknutih pojedinaca svoje političke izjave redovito ukrašavaju izrazima poput "Vaterland" ("zemlja otaca") ili "Volk", uz gadno etničko i nacionalističko zaudaranje. Neformalni vođa desnog krila stranke (u radikalno desnoj stranci..!), Bjorn Hocke kaže da je Memorijal Holokausta u Berlinu "nacionalna sramota u srcu Njemačke". Nadalje, Alexander Gauland, stranački eminence griese, tvrdi da je nacistička era "ptičje govno prema tisućljetnoj povijesti njemačke nacije".

Za Andreasa Kalbitza, jednog od mladih lavova AfD-a, tek je nedavno utvrđeno da je pripadao različitim neonacističkim organizacijama prije učlanjenja u partiju, uključujući i notorni, zabranjeni Heimattreue Deutsche Jugend. "Zalomilo" se i Meuthenu; kada ga je, zbog njegove stranačke pripadnosti, jedan fitness studio odbio kao klijenta, ovaj se usporedio s progonjenim Židovima: "U čemu je, pitam se, temeljna razlika između ovakvog isključivanja iz društvenog i poslovnog života onda i danas..?"

image
Pristaša AfD-a na antiislamskim demonstracijama u Potsdamu
Ralf Hirschberger/dpa-Zentralbild/dpa

Zamisli, u čemu..

No valja biti pošten i prema njemu. Meuthen nije vajmarski revolucionar, ali teži popriličnoj konzervativnoj reformaciji. U stranci nastoji marginalizirati karikature poput Hoeckea ili otjeranog Kalbitza - i to mu poprilično dobro ide. Odlaskom Alexandera Gaulanda, oca stranke, u političku mirovinu, Meuthen je konačno preuzeo partijske uzde i ležerno poručio: "U narednih ću pet godina držati i vlast."

Mnogi ljudi se boje vaše stranke. Zašto...?

- Njemačka vlada je ta koja se boji moje stranke, a ne ljudi. Mi smo jedina prava opozicija u Njemačkoj i upravo je taj bitni nedostatak bilo kakve opozicije razlog zbog kojeg je Alternativa za Njemačku i osnovana, sad već prije sedam godina. U tom smo periodu postigli izborni uspjeh bez presedana i vladajućima zadali ozbiljne, iznenađujuće udarce. Ove će se godine u Njemačkoj održati važni izbori i poprilično je očigledno da nas njemačka vlada pritom nastoji zaustaviti, doslovce, svim metodama. No, nikakve difamacije, nikakve neutemeljene optužbe neće nas utišati.

Na čelu AfD-a ste već pet godina, član ste sedam godina. Partijski ste vođa s najduljim stažom. Je li današnji AfD ista stranka kojoj ste se priključili 2013.?

- Kada sam se ja priključio AfD-u, stranka je imala tek nekoliko tisuća članova, a od tada je rasla u članstvu više nego ijedna druga njemačka politička partija. Danas smo najveća opozicijska stranka u Njemačkoj. Naravno, trebalo nam je neko vrijeme za konsolidaciju snaga, kao i svakoj novoj inicijativi, političke stranke u tom pogledu nisu iznimka. Pritom su neka prominentna lica iz prvog reda otišla, nestala, no stranka je uvijek mnogo više od nekolicine celebrityja. No, naša glavna tema, blatantni manjak opozicije u Njemačkoj, ostala je kao takva netaknuta.

Nekada se čini da vas stranka treba isključivo kao umjereno, umiveno lice u talk-showovima..?

- Molim vas, nemojte me miješati s Robertom Habeckom, iz stranke Zelenih. Ja nisam blefer nego jedan od dvojice predsjednika AfD-a. Kao takav, jedna je od mojih zadaća javno artikulirati i objasniti politiku svoje stranke. Moja je ambicija biti suštinski jasan, a adekvatno i prijateljski raspoložen prema svima.

Ured za zaštitu njemačkog ustava klasificirao je čak 7000 pripadnika vaše stranke kao radikalno desne ekstremiste. Vi se deklarirate kao građanski konzervativac. Nije li vas sramota da su takvi ljudi povezani s vašom strankom? Ili možda mislite da je Ured za zaštitu njemačkog ustava u krivu..? Neki u AfD-u, pretpostavljam ti isti radikali, tvrde da je spomenuti ured infiltriran duboko u stranku.

- Poprilično je očigledno da Ured za zaštitu njemačkog ustava ovdje nastupa po stranačkoj pripadnosti i afilijacijama. Sama činjenica da čelnika tog ureda imenuje njemačka vlada govori dovoljno o njihovoj pristranosti u postupku. Haldenwang, šef tog ureda, a ujedno i član Merkeličina CDU-a, otvoreno se pokušava umiješati u izbornu kampanju i delegitimizirati AfD. Naravno, zato što s CDU-om ciljamo isto biračko tijelo.

Ako osporavate ocjenu Ureda, a osporavate - što je onda za vas radikalni desni ekstremizam? Za primjer, je li Andreas Kalbitz bio desni ekstremist?

- Federalni ured za zaštitu njemačkog ustava ne cilja samo na partikularne osobe, nego na čitavu stranku. Ovdje uopće nije pitanje zaštite našeg ustava, nego eliminacije političkog protivnika. A što se Kalbitza tiče, njegov je put u AfD-u završio onda kada smo utvrdili da je prevarom skrivao bivše članstvo u ekstremističkoj organizaciji.

Kažete da AfD nije sijač mržnje. Da drugi šire mržnju. Tko su drugi..?

- Od svih mogućih političkih stranaka u Njemačkoj niti jednoj nije prišivena takva etiketa niti se suočava s takvim predrasudama kao AfD. Takozvani aktivisti ljevičarskih organizacija nam spaljuju automobile, napadaju naše kuće, čak nas napadaju i fizički. Vlasnicima restorana i hotela se prijeti ako nam osiguraju svoje usluge prilikom stranačkih sastanaka. Ovo nisu i ne mogu biti legitimni mehanizmi borbe u političkom, stranačkom natjecanju. Optuženi smo da sijemo mržnju jer iskreno adresiramo probleme - a ponekad i nemilosrdno. To je nešto što bi svaka opozicija trebala činiti.

Hoće li AfD nominirati kandidata za kancelara ove godine?

- To bi s naše strane imalo smisla samo kada bi postojala realna šansa da naš kandidat bude izabran. Ne mislim da je to moguće na nadolazećim izborima. S obzirom na to da smo mi jedina prava preostala konzervativna stranka u Njemačkoj, koalicija s CDU-om - u stanju u kakvom ta stranka jest - ne dolazi u obzir. No, ako se neka od budućih vlada poželi vratiti konzervativnim politikama, AfD će biti otvoren za koalicijske pregovore.

Na federalnoj stranačkoj konferenciji u Stuttgartu 2016. godine, pričali ste o "crveno-zelenom zagađenju" i "prljavoj šezdesetosmaškoj" Njemačkoj. Što je tu točno prljavo..?

- Mislim da se moj citat izgubio u svekolikom prevođenju. Ono što sam, ustvari, htio reći jest da mnogim utjecajnim institucijama u Njemačkoj, a naročito mainstream medijima, dominiraju okorjeli studenti iz '68. godine. Upravo zato se ljudima koji otvoreno izjašnjavaju svoje liberalno-konzervativne stavove, kontinuirano predbacuje da su rasisti, seksisti ili imperijalisti. Želim zaustaviti ovakvo kadriranje i njegove posljedice; "cancel culture" je jedna od tih posljedica, na primjer. To je jedna od stvari za koje se AfD zalaže.

Kažete ovako: "Iz socio-političke perspektive, bojim se da ću izgubiti svoju zemlju jer njome sve više dominira islam." Što vas toliko odbija kod islama? Za što ga krivite? Smatrate da će za 25-30 godina Njemačka biti predominantno muslimanska zemlja.

- Ja se osobno ne suprotstavljam islamu, a to ne čini ni moja stranka. Sloboda vjeroispovijesti je jedna od fundamentalnih odrednica slobodne i demokratske države i to se jamči ustavom. AfD osuđuje samo radikalni, politički islam i smatramo da je nekompatibilan s bazičnim slobodnim demokratskim poretkom. Država, prema tome, ne može zatvarati oči pred radikalnim islamistima koji žele uništiti naše slobodno i pluralističko društvo. Takva pogrešno zamišljena i shvaćena tolerancija može i hoće dovesti do terorističkih napada. Ali ponavljam, ovo vrijedi samo za politički islam, ne za većinu umjerenih muslimana u našem društvu.

Smatrate li da je moguće uskladiti islam s civilizacijskim zahtjevima 21. stoljeća? Mislite li da je islam skupno antitetičan modernoj Europi?

- Ponavljam, AfD osuđuje samo radikalni, politički islam i smatramo da je nekompatibilan s bazičnim slobodnim demokratskim poretkom. Tolerancija prema takvom vidu islama može i hoće dovesti naše društvo u opasnost od terorističkih napada.

Optužuju vas da hoćete pomaknuti granice društvenog konsenzusa u Njemačkoj radikalno udesno. Kažu da AfD želi rasizam i isključivanje manjina iz javnog života. Što odgovarate?

- Želim biti potpuno jasan u vezi ovoga: AfD kao demokratska stranka drži da je inkluzija manjina i zaštita manjina od ključne važnosti za bilo koju funkcionirajuću demokraciju. Prema tome, najoštrije odbacujem sve optužbe i pokušaje da se AfD uokviri kao rasistička stranka.

No, nijedna od njemačkih mainstream stranaka neće u koaliciju s vama. Kako mislite probiti taj, kažu, sanitarni kordon? Ili smatrate da je moguće da jednog dana AfD samostalno obnaša vlast?

- Ne, ako pogledate našu noviju prošlost, vidjet ćete da je rijetko koja stranka samostalno držala većinu u poslijeratnoj Njemačkoj. Ciljajući na takvu apsolutnu većinu, značilo bi u cijelosti zanemariti političku realnost. Želimo promijeniti Njemačku na bolje, a to je moguće samo kroz političku odgovornost u koaliciji. Mi smo jedina prava konzervativna stranka koja je ostala u Njemačkoj. Ako CDU želi nastaviti aktualnu socijalističku i lijevu politiku - AfD neće biti dostupan.

Pod ovakvim okolnostima nikada ne bih ušli u koaliciju s CDU-om. No, ako se u budućnosti netko od vladajućih poželi vratiti konzervativnim politikama, AfD će na sceni biti jedina stranka s kojom će s moći ostvariti značajne promjene u liberalno-konzervativnom pogledu.

Gdje vidite AfD za 5 godina..?

- Ne bih se uopće iznenadio kad bi AfD u narednom periodu uživala odgovornost vladajuće stranke. U doglednoj će budućnosti moguća vladajuća koalicija CDU-a i Zelenih izgubiti povjerenje njemačkih glasača. Povratak u krilo liberalno-konzervativne politike tada će biti potrebniji i hitniji nego ikad prije.

Vrlo je izgledno da će u državama istočne Njemačke AfD na predstojećim izborima biti najjača stranka. Istovremeno, upravo iz istočne Njemačke dolaze najsnažniji glasovi koji traže vaš odlazak s pozicije šefa stranke. Kako objašnjavate tu činjenicu?

- Naravno, ne dijele svi u stranci moje stavove 100%. Dijelimo opću orijentaciju stranke kao i stavove prema pitanjima od faktualne važnosti. Prema tome, u takvim zahtjevima nema ništa loše jer u potpunosti podržavamo pluralizam mišljenja. Što se tiče moje pozicije predsjedavajućeg u AfD-u, nitko nije bio na toj poziciji dulje od mene. Unatoč nekim neizbježnim nesuglasicama i kritikama, siguran sam da većina stranke stoji čvrsto iza mene.

Nije li točno da ste uspjeli zadržati poziciju stranačkog čelnika sve do danas samo zato što ste se pomirili s facama poput Kalbitza i Hoeckea?

- To nije točno. Kad sam 2019. godine ponovno izložio svoju kandidaturu za stranačkog šefa, vrlo sam jasno rekao, u svom predizbornom govoru, u kojem smjeru želim voditi stranku, bio sam vrlo iskren u pogledu ponašanja i oko onoga što smatram neprihvatljivim. U srazu s dva protivnička kandidata dobio sam 70% glasova. To nije bilo usprkos nego baš zato što jesam progovorio protiv neprihvatljivog ponašanja nekih pojedinaca unutar naše stranke.

Rekli ste negdje da ne može proći nijedan intervju, a da vas ne pitaju za Bjornea Hoeckea. Pa evo, ne čekajte dulje. Bjorn Hoecke?

- Kao što sam mnogo puta ponovio, ne slažem se s nekim izjavama Bjornea Hoeckea, ni sadržajem ni stilom. Ali isto tako treba reći da Bjorn Hoecke nije lik velikog osobnog ili programatskog utjecaja u našoj stranci. Hoecke je predsjednik jedne od najmanjih ogranaka AfD-a u Njemačkoj i uz sve zasluge i poštovanje, čini se pomalo čudnim što je on i međunarodno prepoznat. Zapravo, valja reći, mediji su vrlo precijenili važnost Bjornea Hoeckea.

image
Alexander Gauland
Uli Deck/AFP

Je li se osobno konfrontirate s kolegama koje čine politički nered u stranci?

- Ako se supstancijalno ne slažem s političkim ponašanjem pojedinaca u mojoj stranci, s njima razgovaram o tome. Obično razgovaram s ljudima nasamo i ne skrivam se od njih u javnosti.

AfD je, do sada, u praksi ubirao političke poene u krizama, no ne čini se da je to slučaj i s covid-krizom. Zapravo vam je podrška pala. Tvrditi da vlada sve radi krivo ne čini se baš vjerodostojnim..?

- Za mene nije veliko iznenađenje što su vladajuće stranke politički profitirale od humanitarne krize izazvane koronavirusom. U ovakvim turbulentnim vremenima ono što ljudi najviše žele je stabilnost. Slijedom toga, sve su oporbene stranke blago pale u anketama. Naša je vlada učinila premalo - prekasno, a zatim je pokušala nadoknaditi svoju pasivnost pukom aktivnošću radi aktivnosti.

Pogledajte samo na primjeru napretka cijepljenja unutar EU pa usporedite to s kampanjama u Velikoj Britaniji, SAD-u ili Izraelu. Izrael već treba početi s cijepljenjem adolescenata, a u Njemačkoj je (zaključno s 22. siječnja 2021.) cijepljeno tek 1,8% populacije. Uvjeren sam da je dužnost vođe oporbe da govori o ovom neuspjehu. Nipošto ne tvrdimo da vlada sve čini pogrešno, ali napravljeno je previše pogrešaka.

Na nedavnom ste se stranačkom kongresu sukobili, između ostalih, i s Gaulandom. Ne slažete se s njegovim tvrdnjama da je u Njemačkoj na snazi "covid-diktatura". Upozoravali ste da će AfD propasti ako bude agresivan i nesputan. Mnogi su vam zbog toga prigovorili. Jeste li izolirani i usamljeni na čelu stranke?

- Zašto bih se tako osjećao? Ponovit ću, siguran sam da većina stranke stoji iza mene. I također, većina u izvršnom odboru AfD-a dijeli moje liberalno-konzervativne stavove.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. listopad 2021 14:29