KONTROVERZAN SPORAZUM

Procurio tajni dogovor Švicarske i Kine: ‘Nevjerojatno je što su sve dopustili kineskim špijunima!‘

Kineski agenti putovali su u Švicarsku na račun švicarskih poreznih obveznika kako bi razgovarali s kandidatima za deportaciju
Zürich
 -/Huber Images/Profimedia
Kineski agenti putovali su u Švicarsku na račun švicarskih poreznih obveznika kako bi razgovarali s kandidatima za deportaciju

Cjeloviti tekst tajnog sporazuma između Švicarske i Kine koji je kineskim sigurnosnim agentima omogućio pristup toj europskoj državi na račun švicarskih poreznih obveznika prvi je put javno dostupan, piše Guardian.

Petogodišnji sporazum o readmisiji istekao je u ponedjeljak, a njime se utvrđuju uvjeti za putovanje kineskih agenata u Švicarsku tijekom kojih su intervjuirali kineske državljane koje su švicarske vlasti htjele protjerati.

Za razliku od više od 50 sličnih ugovora koje je Švicarska potpisala s drugim zemljama, sporazum s Kinom vlada nikad nije objavila, a do kolovoza čak nije javno priznala ni njegovo postojanje.

Službeni prijevod sporazuma na engleskom jeziku pribavila je azijska udruga za obranu ljudskih prava Safeguard Defenders.

Dokumenti otkrivaju kako su 's...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2025 01:17