DUBOKE PODJELE

Švicarci na referendumu tijesnom većinom izglasali da žene kasnije idu u mirovinu, najavljeni su prosvjedi

Za reformu je glasalo tek 50,6 posto birača, pokazuju konačni rezultati objavljeni u nedjelju

Referendum u Švicarskoj

 Fabrice Coffrini/Afp
Za reformu je glasalo tek 50,6 posto birača, pokazuju konačni rezultati objavljeni u nedjelju

Švicarci su tijesnom većinom glasali za produljenje dobi za umirovljenje žena na 65 godina, a glasovanje je obilježila duboka podijeljenost između reformi sklonih kantona njemačkog govornog područja i drugih kantona.

Za reformu je glasalo tek 50,6 posto birača, pokazuju konačni rezultati objavljeni u nedjelju.

Naprotiv, inicijativa koju su pomno pratili u inozemstvu, a htjela je zabraniti intenzivni uzgoj stoke, odbijena je sa 63 posto glasova.

Nakon dvaju neuspjelih pokušaja u 2004. i 2017., Bern je sada dobio dovoljno glasova kako bi mogao "stabilizirati" švicarski sustav mirovinskog osiguranja koji je izložen golemom pritisku zbog rasta očekivanog životnog vijeka i činjenice da se baby-boom naraštaj približava odlasku u mirovinu.

Najsporniji dio reforme zahtijeva da žene...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. prosinac 2025 15:03