SUPROTNE PORUKE

Iran demantirao Vancea: ‘Uopće nismo pregovarali o nuklearnim pitanjima‘

Iran tvrdi da nema novih dogovora u Švicarskoj, dok SAD najavljuje skori dolazak IAEA-e

Nuklearni kompleks Natanz, Donald Trump

 Profimedia
Iran tvrdi da nema novih dogovora u Švicarskoj, dok SAD najavljuje skori dolazak IAEA-e

Teheran nije pregovarao o svom nuklearnom programu i nije prihvatio nikakve nove obveze u nedjeljnim razgovorima sa SAD-om u Švicarskoj, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmaeil Baghaei službenoj novinskoj agenciji IRNA.

Iranska interakcija s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) nastavit će se u skladu s važećim procedurama, uz odobrenje iranskog parlamenta i odluke Vrhovnog vijeća nacionalne sigurnosti, dodao je Baghaei.

Potpredsjednik SAD-a J.D. Vance izjavio je u ponedjeljak u Švicarskoj, dan nakon što su se u toj zemlji održali razgovori usmjereni na okončanje rata na Bliskom istoku, da je Iran pristao da se inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) vrate na teritorij zemlje.

"Iranci su pristali ponovno pozvati inspektore IAEA-e. Ovo je velik korak za američki narod i prvi korak prema potpunoj denuklearizaciji, odnosno konačnom završetku iranskog programa nuklearnog oružja", rekao je Vance novinarima, dodajući da očekuje da će se "to dogoditi već ovog tjedna".

SAD ublažio sankcije na iransku naftu nakon "produktivnih" razgovora u Švicarskoj

Ministarstvo financija Sjedinjenih Država u ponedjeljak je objavilo privremeno ublažavanje sankcija na iransku naftu do 21. kolovoza nakon razgovora s iranskim predstavnicima u Švicarskoj.

Mjerom se odobrava proizvodnja, isporuka i prodaja sirove nafte, petrokemijskih proizvoda i naftnih derivata iranskog podrijetla, navodi se u priopćenju ministarstva.

Najveći je ovo ustupak od početka rata s Iranom 28. veljače, nakon što je u ožujku SAD privremeno ublažio sankcije na iransku naftu na tankerima sa ciljem smirivanja energetskih tržišta.

Cijene nafte naglo su porasle na globalnim tržištima nakon što je u ratu de facto zatvoren Hormuški tjesnac kroz koji se izvozi većina nafte i naftnih derivata iz Irana i zemalja Perzijskog zaljeva.

Američki ministar financija Scott Bessent opisao je najnovije razgovore s Iranom kao "produktivne".

„U skladu s produktivnim razgovorima u Švicarskoj, Iran se obvezao na slobodan i otvoren tranzit u Hormuškom tjesnacu i puštanje inspektora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u zemlju“, objavio je na X-u.

„Kao dio okvira sporazuma, ministarstvo financija izdalo je privremenu 60-dnevnu opću dozvolu kojom se odobrava proizvodnja, isporuka i prodaja iranske nafte“, rekao je Bessent.

Potpredsjednik SAD-a J. D. Vance nedavno je izjavio da će novi sporazum s Iranom donijeti ekonomske prednosti, pod uvjetom da Teheran odustane od obogaćivanja uranija i dopusti uništavanje svojih zaliha visoko obogaćenog uranija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. lipanj 2026 19:03