ŽUTE BARIJERE

U Veneciji najzad zaživio kontroverzni projekt koji bi trebao ublažiti posljedice skorašnje oluje

MOSE bi trebao zaštititi Veneciju od 3-metarskih plima. Mreža od 78 jarko žutih barijera čuvaju ulaz u ranjivu venecijansku lagunu
Protupoplavne barijere
 Andrea Pattaro/AFP

Venecija je u subotu prvi puta podigla dugo odgađane protupoplavne barijere nakon što su meteorolozi upozorili bi zbog oluja, u kombinaciji s visokom plimom, grad mogao biti potopljen.

Mreža od 78 jarko žutih barijera koje čuvaju ulaz u ranjivu venecijansku lagunu počela se podizati s morskog dna više od tri sata prije nego plima dosegne svoj maksimum.

Plima nošena jakim vjetrovima i obilnim kišama trebala bi doseći 130 centimetara, daleko ispod razornih 187 centimetara prošlog studenoga kada se Venecija našla pod vodom. Bila je to druga najveća poplava u povijesti tog grada.

image
Protupoplavne barijere
Andrea Pattaro/AFP
image
Protupoplavne barijere
Andrea Pattaro/AFP

Gradski oci se nadaju da će kontroverzni, više milijardi eura vrijedan projekt obrane protiv poplave, poznat kao MOSE (Modulo Sperimentale Elektromeccanico – eksperimentalni elektromehanički modul), ublažiti posljedice nadolazeće oluje.

Osmišljen 1984., projekt MOSE je trebao proraditi 2011., ali je bio popraćen tipičnim talijanskim boljkama, korupcijom, premašivanjem troškova i kašnjenjima.

Konačno je isproban u srpnju i inženjeri su ocijenili da je spreman za upotrebu kada je loše vrijeme.

Venecijanske poplave - "acqua alta" - uzrokuje niz čimbenika koji se dodatno pogoršavaju zbog klimatskih promjena, poput rasta razine mora, neuobičajeno visokih plima i povlačenje tla, zbog čega grad tone.

MOSE bi trebao zaštititi Veneciju od plima visokih do tri metra.

image
Protupoplavne barijere
Andrea Pattaro/AFP
image
Venecija
Miguel Medina/AFP
image
Protupoplavne barijere
Andrea Pattaro/AFP
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. travanj 2024 19:55