PRORADIO MUSKOV SUSTAV

Ukrajinci dobili pomoć s neba: ‘Testirali smo Starlink, radi!‘

Problem je što zemaljski terminali, nalik satelitskim antenama, moraju biti postavljeni na vidljivo mjesto pa bi Rusima mogli postati meta

Elon Musk

 Jim Watson/AFP
Problem je što zemaljski terminali, nalik satelitskim antenama, moraju biti postavljeni na vidljivo mjesto pa bi Rusima mogli postati meta

Testirali smo Starlink, radi! Maksimalna brzina je do 200 Mbps, objavila je jučer "Ukrajinska pravda". Oleg Kutkov, inženjer iz Kijeva, testirao je sustav satelitskog interneta koji je Ukrajini omogućila kompanija SpaceX Elona Muska. Time Ukrajinci usred ruske ofanzive u svoju zemlju dobivaju internet koji Rusi ne mogu ugasiti.

Elon Musk je u subotu objavio da je SpaceX aktivirao internetsku uslugu Starlink u Ukrajini, te da im šalju potrebnu opremu, odgovarajući tako na apel Mihajla Fedorova, ukrajinskog vicepremijera.

"Neki dan je Musk napisao da usluga sada radi u Ukrajini. Provjerio sam, nije radilo, stupio sam u kontakt s ljudima iz SpaceX-a i riješio probleme", objavio je inženjer Kutkov.

Prvi Starlink uređaji stigli su u Ukrajinu kako bi pomogli da se ublaže poremećaji intern...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 06:16