BIJEG DIPLOMATA

Utekao Kimovom režimu nakon fijaska na Kubi: ‘Znao sam da će mi budućnost biti tmurna‘

Ri Il Kyu navodno je bio zadužen za miniranje pokušaja Kube da uspostavi službene diplomatske odnose s Južnom Korejom

Kim Jong-un tijekom sastanka Radničke partije Sjeverne Koreje

 KCNA VIA KNS/AFP
Ri Il Kyu navodno je bio zadužen za miniranje pokušaja Kube da uspostavi službene diplomatske odnose s Južnom Korejom

Ri Il Kyu, 52-godišnji sjevernokorejski diplomat na radu u Kubi, prebjegao je u Južnu Koreju, piše BBC.

Nacionalna obavještajna služba Južne Koreje (NOS) rekla je da Ri prebjegao u studenom 2023. godine.

Ri je najviše rangirani sjevernokorejski diplomat koji je tijekom posljednjih osam godina prebjegao u Južnu Koreju.

Detalji o prebjezima obično se doznaju nakon što se isti uspješno integriraju u južnokorejsko društvo. Period integracije nekad zna trajati i više mjeseci, a prebjezi moraju položiti ispite o Južnoj Koreji.

Južnokorejski mediji kažu da je Ri bio savjetnik za politička pitanja u ambasadi Sjeverne Koreje u Kubi. NOS tu informaciju BBC-u nije potvrdio.

Ri je za južnokorejske novine The Chosun Ilbo rekao da je prestao vjerovati režimu sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una te da mu se činilo da će mu budućnost biti tmurna.

Ri je navodno bio zadužen za miniranje pokušaja Kube da uspostavi službene diplomatske odnose s Južnom Korejom. Kad su Havana i Seul u veljači ove godine najzad uspostavili odnose, Pjongjang je to protumačio kao neuspjeh svojih diplomata.

"Svaki stanovnik Sjeverne Koreje barem jednom pomisli o životu u Južnoj Koreji", rekao je Ri The Chosun Ilbu.

Posljednji visoki dužnosnik Sjeverne Koreje koji je prebjegao u Južnu Koreju bio je Tae Yong-ho, nekoć zamjenik ambasadora Sjeverne Koreje u Velikoj Britaniji. On je Kimovom režimu utekao 2016. godine.

Južna je Koreja u nedjelju po prvi puta obilježila Dan sjevernokorejskih prebjega.

Predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol obećao je da će sjevernokorejskim prebjezima pružiti više financijske pomoći te rekao da će južnokorejske tvrtke koje ih zaposle dobiti porezne olakšice.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
16. srpanj 2025 01:49