Australska uprava za pomorsku sigurnost na božićno je jutro primila SOS poziv s broda Akademik Šokalski, koji je krajem studenog s 50 putnika i 20 članova posade otplovio na ekspediciju prema Antarktici, ali je zapeo u zaleđenom oceanu.
Svi na brodu zasad se osjećaju dobro, ali morat će se pomiriti s činjenicom da će ovogodišnji Božić provesti među nepreglednim santama leda. U pomoć su im poslana tri ledolomca, a najbliži je od njih udaljen najmanje dva dana plovidbe.
Ekspedicija 'Duh Mawsona' ime je dobila po legendarnom australskom istraživaču i pustolovu Douglasu Mawsonu, kojega njegovi sunardonjaci često vole stavljati uz bok Roaldu Amundsenu. Na brod su se, uz nekolicinu turista, ukrcali i znanstvenici te novinari britanskog Guardiana.
Akademik Šokalski je sagrađen...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....