
- Vi baš znate da se to ne smije? pita me vlasnik tvrtke Condo ideas d.o.o., nakon što smo od njega tražili odgovor zašto je u centru Zagreba, na zgradi koja se nalazi u zaštićenoj kulturno-povijesnoj cjelini, samoinicijativno ‘osvježio‘ dio fasade. Kričavo narančasta boja nanesena na dio fasade prvog kata upala nam je u oko.
- Ofarbao sam samo svoj dio, ne vidim u čemu je problem, kazao je, iziritiran postavljenim pitanjem. Radi se o uglovnici na spoju Vlaške i Kamaufove ulice, zgrade arhitekta Josipa Gereša iz 1929. Direktor tvrtke koja se bavi kupoprodajom nekretnina, ne vidi nikakav problem u djelomičnoj obnovi fasade, kao ni u postavljanju PVC stolarije na prozorima predmetnog stana.
Komunalni red
Provjerili smo što kažu zakoni. Članak 6. Odluke o komunalnom redu, a koji govori o vanjskim dijelovima zgrade stoji: ‘Zabranjeno je djelomično uređivanje i bojenje pročelja višestambenih zgrada, osim u slučaju kad višestambena zgrada ima više zasebnih ulaza, kada je dopušteno uređivanje pročelja dijela zgrade koji pripada jednom ulazu‘
Stan koji je kupila tvrtka Condo ideas d.o.o. ne upada u kategoriju stana s posebnim ulazom.
Odluka o komunalnom redu propisuje i kazne za suprotno činjenje. U članku 112. stoji: ‘Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako: ne održava vanjske dijelove zgrade urednima ili ne obnovi i ne održava vanjske dijelove zgrade tako da se obnovljeni dijelovi zgrade uklapaju u cjeloviti izgled zgrade, djelomično obnavlja ili boji dijelove zgrada, osim ako zgrada ima više ulaza.‘
Što se tiče promjene PVC stolarije, način na koji se obavljaju takvi radovi propisani su čl. 5. Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima, u slučaju potrebe za zamjenom prozora i balkonskih vrata, roleta, ulaznih vrata, ograde i sl. potrebno je izraditi glavni projekt (ali se ne mora za njega ishoditi i građevinska dozvola), a ako se radi o zgradi koja se nalazi u kulturno zaštićenoj cjelini, proces je složeniji jer se moraju zadovoljiti i posebni uvjeti te ishoditi posebno odobrenje, odnosno, treba ishoditi suglasnost konzervatora za zamjenu dijelova pročelja na starim zgradama koje su unutar zaštićene cjeline. I spomenuti Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara kaže da se zamjena vanjske stolarije, osim iz sredstava iz pričuve, može sufinancirati i iz spomeničke rente, ali se manji dio zgrada odlučuje na to zbog složenosti procedure dobivanja sufinanciranja.
Naime, konzervatorske smjernice koje je odredilo Ministarstvo kulture, sadržane u Odlukama o komunalnom redu lokalnih samouprava, koje su, istini za volju, malo koga odvratile od nedozvoljenih radova, zapisane su i u Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara
Člankom 48. tog Zakona određuje se i sve ono na što se posebni uvjeti zaštite ne odnose. U njemu jasno stoji da se takvim dijelovima zgrade smatraju onima koji ne utječu na konstrukciju, vanjštinu i zajedničke dijelove građevine, dakle; soboslikarski radovi, zamjena inventara, pregradnje koje ne utječu na konstrukciju itd. Građevine koje se nalaze unutar zaštićenih kulturno-povijesnih cjelina u ovom se smislu tretiraju isto kao i pojedinačno zaštićene građevine.
Članak 69. sadrži odredbe kojima se propisuju obveze i odgovornosti vlasnika na kulturnom dobru, poput one „o svim promjenama na kulturnom dobru, oštećenju ili uništenju (...) vlasnici su dužni odmah, a najkasnije sljedećeg dana o tome obavijestiti Ministarstvo.” Zanimljivo, dio suvlasničke strukture u Vlaškoj 105 čini i Republika Hrvatska, no iz Državnih su nas nekretnina obavijestili kako su manjinski vlasnici zgrade, te da se obratimo upravitelju, odnosno trgovačkom društvu Fugger d.o.o.
Tko je odgovoran?
Kako objasniti da, i uz Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, Odluku o komunalnom redu, Zakon o gradnji, Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, Zakon o upravljanju i očuvanju zgrada; uz svu ovu regulativu, nekretninski biznismeni koji "operiraju" po centru glavnoga grada, nemaju pojma o problematici zaštite i očuvanja gradske vizure?
Upravitelj zgrade, tvrtka Fugger d.o.o. koji za situaciju nisu znali, odgovornost su preusmjerili na komunalne redare „koji su trebali vidjeti da netko izvodi parcijalne radove na fasadi zgrade jer to nije trajalo jedan dan”. Možda su i trebali, no radove na zgradi u tom su slučaju trebali primijetiti i ostali suvlasnici u zgradi.
- Novi vlasnik stana je CONDO IDEAS D.O.O. Upravo uređuju stan, ne znam da li za živjeti, ili za najam, ili za prodaju, dostavio je predstavnik suvlasnika zgrade informaciju o vlasništvu predmetnog stana. Međutim, o radovima na svojoj zgradi nije obavijestio ni upravitelja, ni Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode, ni komunalne redare, a ni Ministarstvo kulture. - No habla Espanhol, završni je komentar predstavnika suvlasnika.
Komentari
0