MISLAV HERMAN

‘Ovo su prve tri stvari koje bih promijenio ako ostanem šef zagrebačkog HDZ-a‘

Odbio sam poziv za javnim sučeljavanjem, vidimo po SDP-u koliko je loše da svoje interne probleme raspravljaju medijski
Mislav Herman
 Damir Krajac/Cropix

Aktualni šef zagrebačkog HDZ-a Mislav Herman, za razliku od zadnjih izbora kad je bio jedini kandidat, ovaj put je dobio izazivača - kolegu liječnika Pavu Kostopeča. Utrka za Zagreb time je postala jedna od najzanimljivijih na HDZ-ovim unutarstranačkim izborima.
Iako Herman, kako kaže, Kostopeča smatra ozbiljnim suparnikom, uvjeren je da će obraniti svoju poziciju na čelu HDZ-a Zagreb.

• Posljednji put niste imali protukandidata na izborima. Koliko vam je vaš kolega, liječnik Pavo Kostopeč, ozbiljan suparnik?

- Procedura kandidature u stranci vrlo je jasna pa je svatko tko je imao takvih ambicija mogao prikupiti potreban broj potpisa podrške i predati kandidaturu. Kolegu dr. Pavu Kostopeča cijenim kao ozbiljnog suparnika jer je riječ o cijenjenom liječniku i intelektualcu koji je dugo prisutan u javnom prostoru, u mnogim inicijativama i projektima. Ali kad me već pitate za zadnje izbore za zagrebački HDZ, podsjetit ću vas da u svom zadnjem mandatu na mjestu predsjednika zagrebačkog HDZ-a, koji je trajao manje do godinu, nije bilo vremena za bilo kakve sustavne promjene jer smo bili usred pandemije covida-19 i u djelomičnom lockdownu. Nadalje, u vrlo kratkom razdoblju imali smo dva različita izborna ciklusa, vodili smo Gradsku skupštinu Grada Zagreba i glavni je prioritet bio stabilizirati redove u stranci. Sada je stiglo vrijeme za određene promjene i vrijeme je za neke nove ljude i nove sadržaje. Ali znate kako se kaže, u dobroj obitelji se ne rade dramatične promjene nego izmjene. Zbog svega navedenog, i sadašnji ministri u Vladi Republike Hrvatske, Nikolina Brnjac i Josip Aladrović, ušli su kao novi članovi u naš tim jer svatko od njih nosi određene prednosti za zagrebački HDZ a, ali nadam se uskoro i za Zagrepčanke i Zagrepčane.

image
Mislav Herman
Ranko Suvar/Cropix


• Vi ste kandidat koji očito ima otvorenu potporu vodstva stranke. Koliko vam to pomaže u izbornoj utrci?

- To su teze koju postavljaju ljudi koji ne poznaju moj rad u stranci ili bolje rečeno, kako je to danas popularno, moj stranački CV. Naime, više sam od polovice svog života u Hrvatskoj demokratskoj zajednici. Gotovo punih 25 godina. Uz HDZ sam studirao, uz HDZ sam se oženio i dobio dvoje prekrasne djece te završio fakultet i specijalizirao ginekologiju i opstetriciju. Veliki dio svog života vežem upravo uz Hrvatsku demokratsku zajednicu. Svoje prve korake u stranci započeo sam početkom 90-ih godina u Mladeži HDZ-a. Određeni dio godina bio sam prosječan član stranke koji s bazom odrađuje razne stranačke zadatke te na terenu uči zanat politike od mudrijih i iskusnijih kolega. Prirodno i s vremenom se postupno uzdižem u stranačkoj hijerarhiji i tek 2000. godine preuzimam temeljni ogranak Medveščak koji vodim punih 13 godina. Zatim 2013. godine preuzimam Odbor gradske četvrti Gornji grad - Medveščak te ulazim u Gradski odbor HDZ-a grada Zagreba. Što se tiče djelovanja u jedinicama lokalne samouprave, nije bilo stepenice u lokalnoj samoupravi koju nisam prošao osobno. Odgovornost za vođenje zagrebačkog HDZ-a preuzeo sam tek 2020. godine. Znači, punih dvadeset godina nakon svoje prve upravljačke funkcije u stranci. Molim vas lijepo, nakon dvadeset godina upravljačkog iskustva u našoj zajednici. Je li potrebno reći bilo što više? Nakon što netko toliko godina obavlja vrlo odgovorne funkcije u stranci, može li on biti nametnuti kandidat ili netko koga baza prepoznaje i kome baza vjeruje? Izlazio sam nebrojeno puta na unutarstranačke izbore i da nisam dobro radio na terenu, baza me sigurno ne bi birala toliko puta.

• Zašto ste odbili poziv Pave Kostopeča za javnim sučeljavanjem?

- Ova naša, ja bih rekao stranačka utakmica, trebala bi se odvijati u prostoru i u intimi naše zajednice. Mišljenja sam da se o obitelji raspravlja ponajprije u obitelji. To je prirodno mjesto za raspravu. Mi smo jedina politička stranka u Hrvatskoj koja u svom nazivu umjesto stranke ima riječ zajednica. Pa idemo onda svi zajedno opravdati taj naziv zajednica. Vidimo po Socijaldemokratskoj partiji Hrvatske koliko je njima koristilo da svoje interne probleme i različita stranačka mišljenja raspravljaju medijski, a ne unutar svoje stranke. Mi jednostavno pokušavamo biti dostojanstveni, kao što je bio i naš osnivač dr. Franjo Tuđman, koji nikad nije dopustio dijeljenje i vanjske podjele u stranci. Kad su mnogi HDZ htjeli dijeliti, dr. Tuđman je tražio i dopuštao iznošenje različitih stajališta i mišljenja, ali isključivo u okviru naše zajednice. Iz tog razloga u ovim unutarstranačkim izborima upravo sam tražio takvu vrstu dostojanstva. Predložio sam unutarstranačko sučeljavanje, bez medija, ali na taj prijedlog nisam dobio konkretan odgovor. Na takva sučeljavanja uvijek sam spreman jer smatram da bismo mogli razmijeniti različita mišljenja i programe, za razliku od medijskih sučeljavanja koja bi sigurno bila puna emocija, subjektivnih dojmova, a vjerojatno i mnoštva nepotrebnih riječi.

image
Frane Barbarić, Mario Župan, Mislav Herman, Nikolina Brnjac i Josip Aladrović
Ranko Suvar/Cropix


• Ako ostanete šef zagrebačkog HDZ-a, koje su tri prve stvari koje želite promijeniti u toj stranačkoj organizaciji?

- Prva stvar koju želim promijeniti otvaranje je vrata zagrebačkog HDZ-a mladim ljudima. Zagrebački HDZ-a mora biti ogledalo organizacije stranke ponajviše uz približavanje mladim ljudima, prije svega našim članovima, ali i onima koji nisu naši članovi. Moramo privući mlade ljude Grada Zagreba. Sada, nakon toliko godina, svjestan sam koliko je potrebno raditi na sinergiji mladih i srednjih ljudi. I zato, prvi cilj nam je potaknuti mlade ljude da budu dio našeg tima. Aktivno ih uključiti u život naše zajednice kojoj pripadaju, poticati nesebičnost, čuti njihov glas, čuti njihove probleme, čuti njihove potrebe. Osobno vjerujem da bez većeg uključivanja mladih ljudi nema potrebne energije niti strasti u politici. I zato želim mlade ljude na svim razinama zagrebačkog HDZ-a, od temeljnih ogranaka, organizacija gradskih četvrti, ali i ostalih najviših funkcija u zagrebačkom HDZ-u. Uključiti ih u konačnici u pobjednički tim za preuzimanje Grada Zagreba.

Druga stvar koju želimo promijeniti je aktivno uključivanje struke u stvaranju kreativnih i realnih rješenja za Grad Zagreb. Ako želimo ispravno postupati pri donošenju odluka, onda ih možemo donositi samo na temelju stručnih mišljenja i stručnih prijedloga, jer osobno kao pojedinci ne možemo obuhvatiti sve važne aspekte za jedan ovako veliki grad. Neki misle da sami možemo, ali istina je da bez struke ne možemo ništa i to kao liječnik savršeno znam. I zato želimo na poseban način uključiti i struku putem stručnih odbora zagrebačkog HDZ-a koji će raditi nove ulaze za nove politike u Gradu Zagrebu. Stručni odbori bit će sastavljeni i od stranačkih, ali i od nestranačkih ljudi te davati svoj veliki obol u oblikovanju nove gradske politike HDZ-a.
Treća stvar koju želim najaviti je borba za dostojanstvo i određene vrijednosti koje se sada, rekao bih, možda i namjerno zanemaruju u Gradu Zagrebu. Naravno da smo svjesni činjenice da ovo moderno doba traži određene promjene, ali ono što je nama iznimno važno, to novo ne smije ići protiv vrijednosti koje živimo i gajimo već tisućama godina. Da, sigurno trebamo moderne i progresivne ideje, sigurno trebamo i određeni građanski aktivizam, ali ako fundamenti naših vrijednosti nisu prisutni u svemu tome, onda, nažalost, gubimo naš identitet, a ako izgubimo naš identitet, onda gubimo i veliki dio naših osobnosti koje su nam usadili naši očevi i majke, djedovi i bake. Vrijednosti koje mi nudimo su ljudsko dostojanstvo, obiteljske vrijednosti, ljubav prema tradicijskom i kulturnom naslijeđu hrvatskog naroda, ali i pripadnosti kršćanskoj kulturi kojom smo znatno dulje ukorijenjeni u europske vrijednosti nego što je Republika Hrvatska članica Europske unije. Najveća snaga i vrijednost svakog društva i prostora su ljudi, a ljudi se formiraju prije svega u obitelji. Kao liječnik, kao ginekolog koji se bavi trudnoćom, svjestan sam opasnosti od 'bijele kuge', odnosno važnosti demografskih izazova. I stoga, potpuno mi je neshvatljivo da nova gradska vlast ad hoc ukida jednu tako poticajnu i dobru mjeru kao što je roditelj odgojitelj. Mi kao zagrebački HDZ želimo aktivno raditi na održavanju vrijednosti obitelji i njezine prave uloge u društvu općenito, kao i na povećanju nataliteta u gradu Zagrebu.

• Kako ocjenjujete prva četiri mjeseca gradonačelnika Tomislava Tomaševića i možete li ga pobijediti na sljedećim izborima?

- Na početku smo mislili da je riječ o nesnalaženju, posebno zbog potpunog nedostatka radnog iskustva našeg sadašnjeg gradonačelnika. Zatim smo vidjeli da je riječ o pogodovanju donatorima i bliskim ljudima platforme Možemo. Podsjetit ću vas da se Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa trenutačno bavi s nekoliko njihovih predmeta. Ali sada, nakon nedavnih, ja bih s pravom rekao, šokantnih informacija, potpuno je vidljivo da je vjerojatno riječ o opasnim ljudima s blago rečeno čudnim, ali i neiskrenim namjerama. Nadzorni odbor koji dogovara veliki kredit bez znanja Uprave nešto je što potpuno izlazi iz okvira opisa njihovih nadležnosti. Zatim, Nadzorni odbor koji na kritike Uprave koja je jedina ovlaštena za zastupanje Holdinga prema Zakonu o trgovačkim društvima, prijeti rečenicom 'Ja sam vuk, a ti si ovca'. Ja vas i sebe pitam kakvi su to ljudi, što je to, jesu li to ti sjajni kadrovi, stručni ljudi za preporod Grada Zagreba koji su najavljivani kao spas za grad Zagreb u kampanji lokalnih izbora platforme Možemo? Koliko im je vremena potrebno da shvate što bi barem trebali početi raditi? Nisam vidio nikakav plan niti dinamiku potrebnih promjena koje su najavljivali. Da budem malo i sarkastičan, jesu li to možda djeca koja se igraju tako velikom i najznačajnijom tvrtkom u gradu Zagrebu, kao što je napisao g. Samodol, ili je riječ o ljudima koji imaju viziju potrebnih organizacijskih promjena i znanje o velikim i kompleksnim sustavim? U realnom upravljanju, ako se želi ispravno postupati pri donošenju odluka, one se mogu donositi samo na temelju stručnih mišljenja i stručnih prijedloga. Bojim se da tu struke nema zasad. I zato, tražimo odgovore. Odgovore mora dati gradonačelnik Tomašević i njegov tim. Ako hoćete, to je njihova i moralna obaveza, osim što je to njihova odgovornost. Zato smo i tražili izvanrednu sjednicu Gradske skupštine Grada Zagreba i to samo s jednom točkom, a to je trenutačno stanje u Zagrebačkom holdingu.

Da se razumijemo, meni ovo nije drago. Ja sam purger, rođen u Vinogradskoj bolnici, i kao građanin ovoga grada smatram da Zagrepčanke i Zagrepčani zaslužuju bolje. Naravno da vjerujem da možemo pobijediti platformu Možemo. Ljudima je vrlo važno da Grad funkcionira, da imaju dobru kvalitetu komunalnih usluga te da stručni i kvalitetni timovi upravljaju svim važnijim funkcijama u gradu, a što, vidimo, sada nije tako. Sinergijom struke, energije mladih ljudi i velike stranačke baze koja ima 18.500 ljudi u Gradu Zagrebu, uvjeren sam da ćemo u tome uspjeti jer vjerujemo da Zagreb zaslužuje puno bolje nego što se može trenutačno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. srpanj 2022 02:52