MATEJ MIŠIĆ

Ovo je novi novi šef skupštine Zagreba, u prvom govoru odmah upozorio na veliki problem: ‘Živim kod Jakuševca, ovo moramo napraviti!‘

Druga najjača politička opcija iza Možemo! i SDP u Skuštini je HDZ s osvojenih osam mandata, evo tko je treći

Matej MIšić

 Vedran Peteh/Cropix
Druga najjača politička opcija iza Možemo! i SDP u Skuštini je HDZ s osvojenih osam mandata, evo tko je treći

U Staroj gradskoj vijećnici u Ćirilometodskoj ulici održava se konstituirajuća sjednica novog 28. saziva Gradske skupštine Grada Zagreba.

Prema predloženom dnevnom redu verificirat će se mandati novoizabranih gradskih zastupnika, izabrat će se novi predsjednik, potpredsjednik te radna tijela Skupštine.

Podsjetimo, nakon lokalnih izbora najviše je mandata - njih 25 - osvojila koalicija Možemo i SDP-a čime održavaju većinu iz prethodnog saziva. Prema koalicijskom dogovoru predsjednik skupštine bit će iz redova SDP-a - Matej Mišić koji pritom nasljeđuje svojeg prethodnika i stranačkog kolegu Joška Klisovića.

Kao i obično dok se službeno ne izabere novo vodstvo sjednicom presjeda zasputnik kojeg skupština za to ovlasti. Nakon čega slijeti izbor potpredsjednika i formirane ključnih radnik tijela kao što su Odbor za Staut, Odbor za financije, Odbor za prostorno uređenje.

PROČITAJTE VIŠE: Ovo su svi zastupnici koji su ušli u zagrebačku Skupštinu, no puno je zanimljiviji popis onih koji - nisu

Novi - stari sastav skupštine

Uz zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića u skupštinu se vraćaju i Luka Korlaet te Danijela Dolenec, ali i Ivana Kekin te Damir Bakić.

Iz SDP-a u Skupštinu ulazi bivši ministar Boris Lalovac te Joško Klisović kojeg na konstituirajućoj sjednici nema, dok je glumica i aktivistkinaj Urša Raukar nakon lokalnih izbora ostala bez svog mandata.

Druga najjača politička opcija u Skuštini je HDZ s osvojenih osam mandata, a njihovi zastupnici uključuju i partnere iz redova Domovinskog pokreta, HSU-a i HSS-a. Među njihovima zastupnicima su Mislav Herman, Ante Deur, Mario Župan i Tomislav Josić.

Treća snaga u Gradskoj skupštini je nezavisna lista Marije Selak Raspudić s osvojenih sedam mandata, a slijedi ju koalicija Zagreb United s četiri mandata i predvođena bivšim predsjednikom SDP-a Davorom Bernardićem. Zadnja lista koje ulazi s skupštinu s tri mandata je ona Tomislava Jonjića.

Prema prvoj točki dnevnog reda usvojen je prijedlog za izbor Odbora za mandatna pitanja s predsjednikom Tomislavom Domesom i zastupnicima članovima Matkom Dujmovićem, Marijom Selak Raspudić, Majom Stojanović te Marijom Županom.

U drugoj točki dnevnog reda Odbor za mandatna pitanja izvjestio je tko je sve stavio svoj mandat u mirovanje i tko ih je pritom zamijenio, a potom su se svečanom prigodom uz riječi polaganja prisege verificirali mandati zastupnika.

Tomislava Tomaševića u Gradskoj skupštini mijenja Matko Dujmović, Danijelu Dolenec Zvornimir Glavaš, a Luku Korlaeta Kereta Telišman.

U mirovanje su svoj mandat staviti Roman Karaturović kojeg mijenja Danijela Širinić, Željko Ohlir kojeg mijenja Ivka Odvorčić teMarija Lugarić kojeg mijenja Karlo Vedak. Mirovanje je zatražila Tanja Sokolić koju mijenja Maja Stojanović te Goran Đulić kojeg mijenja Luka Kerečin.

Novi predsjednik Gradske skupštine izglasan

Glasovanje za predsjednika Gradske skupštine u sklopu treće točke dnevnog reda prošlo je bez problema. Predložen je Matej Mišić (SDP).

Prije usvajanja novog predsjednika Trpimir Goluža je ipak otvorio raspravu u kojoj je tražio da se novi predloženi predsjednik obrati svima i iznese viziju vođenja Gradske skupštine, no rasprava nije nastavljena te je izglasan novi predsjednik.

Mišić je s novom Gradskom skupštinom započeo svoje nove dužnosti uz himnu Republike Hrvatske i održavanje počasti ratnim i civilnim žrtvama Domovinskog rata.

Novi predsjednik SDP-ov Matej Mišić obratio se svim zastupnicima i zahvalio za dodijeljenu mu ulogu.

- Ova je institucija važna proizašla iz duge političke prošlosti. Njezina je uloga utjecala na identitet Grada Zagreba. Njezina važnost podsjeća na to da smo svi sudionici jednog vremena kako bismo djelovali u korist naših građana i građanki, stoga je biti izabran čast koju svaki puta iznova moramo opravdati. Moramo slušati i razumijeti potrebe našeg grada i stvoriti potrebne preduvjete za daljnji napredak. Ono što našim sugrađanima treba to ćemo se i truditi napraviti, kazao je u obraćanju i dodao tri stavke koje smatra da imaju dužnost što prije riješiti.

- Prvo moramo riješiti odlaganja i zbrinjavanje otpada. To ne govorim samo kao predsjednik Skupštine, već i kao stanovnik Novog Zagreba i MO Jakuševec koji svakodnevno živi s tim problemom. Drugo je borba s prometnim problemima Grada Zagreba i treće je briga za najranjivije skupine našeg društva, kazao je.

image

Stara gradska vijećnica, Ulica sv. Ćirila i Metoda.
Konstituirajuća sjednica Gradske skupštine Zagreba.

Lucija Ocko/Cropix

Mišić je istaknuo kako za kraj želi pozvati sve zastupnike da svi međusobno budu partneri i otvoreni za razgovor.

- Bit ću predsjednik uvijek otvoren za razgovor i prijedloge zastupnika neovisno o njihovim političkim uvjerenjima i prijedloge naših sugrađana. Svi imamo isti cilj - Zagreb učiniti boljim, zdravijim i još ljepšim mjesto za život, poručio je Mišić.

Četiri nova potpredsjednika

Potpredsjednici Gradske skupštine u sklopu četvrte točke dnevnog reda izabrani su Teodor Selakovski, Marina Ivandić, Mislav Herman i Marija Selak Raspudić koje je pak jednoglasno usvojila ulogu unutar Skupštine.

U nastavku se biraju predsjednici radnih tijela raznovrsnih Odbora Skupštine kao što su Odbor za status, poslovnik i propise, Imenovanje naslelja, ulica i trgova, finacnije, kulutur, obrazovanje sport i mlade, Odbor za skrb i zdravstvo te mnoge druge.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. prosinac 2025 07:25