ZABORAVLJENI ZAGORAC

Nekad kultni restoran, a danas opasna rupa u srcu Zagreba: Slavna kuća opet u središtu pažnje

Sjećanja na štrukle i kestene sudaraju se s pravnim zavrzlamama i godinama zapuštenosti u Frankopanskoj

Zapuštena jednokatnica

 Ks/
Sjećanja na štrukle i kestene sudaraju se s pravnim zavrzlamama i godinama zapuštenosti u Frankopanskoj

Najbolji štrukli u gradu, proslave mature, svadbene večere, ražnjići, ovdje se moglo naići na poznate glumce kao što su Šovagović, Kvrgić, prava zagrebačka gostionica i najljepša terasa u Zagrebu. To su samo neki od opisa koje su ovih dana ostavili Zagrepčani na temu kako je bilo u restoranu Zagorcu u Frankopanskoj, koji je imao terasu u koju se ulazilo i iz Varšavske ulice. Jedan u nizu davno poznatih lokala koji je nestao kao nedavno Dva goluba u Maksimirskoj cesti koji su srušeni, iako je ovdje kuća ostala, ali restoran ne radi, fasada je isprana i zašarana, oronulo krovište je kao oznaka da je više zapravo nema. Pisali smo i ranije o ovom slučaju.

U Facebook grupi Zagreb u srcu (znak srca) pojavila se objava s fotografijama kuće nekoć poznatog restorana Zagorcu, koja stoji kao ruina već više od desetljeća. Jedna je članica grupe napisala kako ju je uvijek zanimalo kakvo je to mjesto bilo prije nego što je ovako propalo i onda su uslijedili odgovori.

- Tu sam kao djevojčica dolazila sa svojim djedom na najbolje štrukle i To-kolu - napisala je jedna članica grupe.

image

Na uglu Frankopanske i Varšavske ulice, restoran je imao i dvorište s dva kestena gdje je sad parking hotela

Ks/

- Generacijama omiljeno mjesto u Zagrebu, izvrsna domaća kuhinja, prekrasna ljetna terasa s ogromnim stablima kestena, koji su pružali divnu duboku hladovinu za vrućih ljetnih dana, kultno mjesto za okupljanje uz vrući čaj s rumom za vrijeme srednjoškolskih dana zimi, proslava mature, izvrsna zagorska juha, omiljeno mjesto za gablec - podijelio je netko svoju uspomenu.

- Tamo sam znala krajem 80-ih sa starcima vikendom otići na ručak. Bila sam mala, ali sjećam se krošnji, lišća i plastičnih kao pletenih vrtnih stolaca - stoji uspomena.

- U interijeru karirani stolnjaci i zavjese na prozorima, zidovi obloženi tankim drvom... U sredini dvorišta uz restoran, veliko stablo kestena. Sjedila sam sa svojim djedom. Jeli smo grah. Cvjetovi kestena su nam padali u tanjur, negdje oko 2005. godine - ostavljen je komentar.

Bilo je i komentara u stilu da se barem sruši ta straćara i sagradi nešto lijepo.

image

S Facebook stranice ‘Ti si iz Zagreba ako se sjecas‘, restoran snimljen 1904. godine

Nakon što su dva golema kestena "nestala" velika terasa restorana postala je parkiralište Hotela Lovački rog u Ilici. Davno prije restoran se zvao K Bednjancu, po prezimenu tadašnjeg vlasnika, a poslije i gostionica K crnom orlu. Starinska zgrada građena početkom 19. stoljeća, koja je dijelom niskokatnica a dijelom jednokatnica, ima već duže razlistanu žbuku na pročelju, oštećen vijenac i dijelove krovišta, a to je sve samo ono što se vidi izvana. U svibnju 2021. godine građevinski vještaci postavili su dijagnozu - u lošem je stanju i potencijalno opasna građevina.

Zgrada nije zaštićena

Uvidom u vlasničke knjige vidi se da je njezin vlasnik Milan Šečković, pravnik, predsjednik uprave tvrtke Lovački rog, javnosti poznatiji kao nekadašnji vlasnik licence Miss World za Hrvatsku. Objekt je njegov još od oko 2007. godine, tad je bio tek manje zapušten i još je kratko radio restoran. Šečković nam je u razgovoru prije skoro tri godine rekao da je o lošem stanju zgrade obavijestio Grad Zagreb i Ministarstvo graditeljstva i to odmah nakon potresa.

image

Milan Šečković vlasnik je zgrade, ali i država s kojom navodno vodi spor. Snimljen prošle godine

Josip Moler/Cropix

Međutim, dokumentacija pokazuje da su stručnjaci Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture nakon obilaska zgrade s potresom pouzdano povezali jedino oštećenje od dimnjaka. Ostalo je već devastirano bilo odranije i teško im je bilo procijeniti koja su oštećenja posljedica potresa, a koja trajne izloženosti atmosferilijama i vlazi.

Da se čitava građevina tad proglasila stradalom u potresu, ušla bi u popis opasnih građevina za uklanjanje od strane građevinske inspekcije i bila bi uklonjena na trošak Fonda za obnovu. No konzervatorska služba Grada nije ocijenila da je šteta nužno nastala od potresa, kao ni građevinska inspekcija nego kroz duži proces.

Prije tri godine iz Zavoda za zaštitu spomenika rekli su nam da je zgradu moguće ukloniti i da nije zaštićena.

Tada se govorilo i da je tu moguće izvesti interpolaciju u potezu povijesne graditeljske strukture u gabaritima u skladu s povijesnim i ambijentalnim obilježjima lokacije.

Još 2014. godine pisalo se da bi se na toj lokaciji mogao urediti mali boutique hotel, a u drugom krilu stambeni objekt. Ideja je navodno potekla od arhitekta Davora Senečića iz studija S.E.N.D. Milan Šečković nam je pak prije tri godine rekao da bi rado tu gradio, ali da ga neke odredbe Generalnog urbanističkog plana grada u tome koče. Planom se, kazao je tada, forsira stambena izgradnja, a on bi ovdje radije poslovnu zgradu s malim hotelom.

Međutim, najnovija saznanja ukazuju na podatak da je zgrada restorana vlasništvo Milana Šečkovića, ali je dijelom i Republike Hrvatske. Navodno bi Šečković rado sve srušio i sagradio nešto drugo, ali nije samostalni vlasnik, odnosno vodi spor s državom. Projekt zamjenske zgrade navodno postoji u idejnom smislu, ali vlasnički još nije skroz riješeno, pa se zato nije ni uklonilo iako je rizična građevina. Za tu potencijalno opasnu zgradu u jadnom stanju nadležni su vlasnici koji bi zakonski morali poduzeti "hitne mjere za otklanjanje opasnosti i označiti građevinu opasnom".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. svibanj 2026 21:30