VELIKA AKCIJA

Policija sutra izlazi na ulice u Zagrebu, kontroliraju opasan prekršaj, na meti nisu samo vozači. Evo detalja

Cilj je smanjiti nesreće i stradavanja, uz kontrole vozača i pješaka na ključnim lokacijama grada

Policija, ilustracija

 Neja Markicevic/Cropix
Cilj je smanjiti nesreće i stradavanja, uz kontrole vozača i pješaka na ključnim lokacijama grada

Policija sutra izlazi na zagrebačke ulice s jednim ciljem – kontrolirat će propuštanje pješaka na obilježenim pješačkim prijelazima.

Prema informacijama, na području Policijske uprave zagrebačke provest će se preventivno-represivna akcija s ciljem smanjenja broja prometnih nesreća i broja stradalih osoba, a posebice pješaka kao najranjivije skupine u prometu.

– Akcija je usmjerena na prekršaje vozača (čl. 133.–135. Zakona o sigurnosti prometa na cestama) te ih pozivamo da prilagode brzinu kretanja i propuštaju pješake na obilježenim pješačkim prijelazima. Ujedno, osim na vozače, usmjerena je i na pješake koji kolnik prelaze izvan mjesta obilježenog za prelazak, gdje oni ne postoje kao takvi, najavljuju iz policije.

Pješake pozivaju da kolnik prelaze samo na za to obilježenim mjestima i poštuju zeleno svjetlo na semaforu.

Iako podaci za ovu godinu još nisu službeni, broj stradalih pješaka iz godine u godinu sve je veći. Godine 2024. poginulo ih je 8, a lani 11, a više je i ozlijeđenih: s 411 broj je neznatno porastao na 417. Prema medijskim izvješćima, dosad su zabilježene dvije smrti pješaka u 2026. godini.


Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. srpanj 2026 20:42